Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Działalność Polskiego Czerwonego Krzyża w Wągrowcu w promowaniu i rozwijaniu honorowego dawstwa

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Polska Press
Polski Czerwony Krzyż, oddział w Wągrowcu, prowadzi szeroką działalność promującą honorowe dawstwo krwi, szpiku i osocza. To szlachetne działania na rzecz mieszkańców, które są prowadzone w wielu formach

PCK w Wągrowcu prowadzi szeroką działalność promującą honorowe dawstwo krwi, szpiku i osocza. Dzięki nim można uratować życie i zdrowie niejednego człowieka. Na temat tych działań rozmawialiśmy z prezesem PCK, oddział w Wągrowcu, Janem Maćkowiakiem

Jak wygląda promowanie dawstwa krwi w naszym powiecie?
Działamy poprzez prowadzenie wykładów i pokazów multimedialnych w szkołach, zakładach pracy, środowisku: świetlice wiejskie, remizy OSP, Koła Gospodyń Wiejskich, w których co roku uczestniczy około 700 – 800 mieszkańców powiatu wągrowieckiego. Rozmieszczone są banery w miejscach publicznych, czyli autobusach miejskiej komunikacji, plakaty są też na tablicach ogłoszeń, w zakładach pracy i szkołach. Kilka tysięcy ulotek nawołujących do honorowego dawstwa, a także mówiące o przywilejach dla dawców, wydajemy w ciągu każdego roku, aby zachęcić kolejne osoby. Prowadzimy otwartą akcję honorowego krwiodawstwa w ambulansach na terenie powiatu, aby docierać również do odleglejszych miejsc zamieszkania krwiodawców.

Ile i jakich akcji propagujących dawstwo przeprowadzono choćby w 2023 roku?
W tym roku odbyło się już 8 otwartych akcji. Przy nich zawsze zapraszamy do stałego punku krwiodawstwa, który mieści się na terenie szpitala powiatowego. Dużym zainteresowaniem cieszy się, od 19 lat, Powiatowy Konkurs Krwiodawstwa PCK dla zakładów pracy, służb mundurowych i placówek oświatowych, który właściwie trwa przez cały rok. Prowadzimy zapisy kto jaką instytucje reprezentuje, a podczas uroczystego podsumowania, najwyżej sklasyfikowanie instytucje, są nagradzane. Nagradzamy też za krwiodawstwo rodzinne, gdzie kilku członków rodziny oddaje krew. Nagradzani są też honorowi dawcy szpiku, którzy już oddali ten bezcenny lek. To dawstwo, jak i osocza, także promujemy. Podczas oddawania krwi można dodatkowo zapisać się, jako potencjalny dawca szpiku. Przeprowadziliśmy również akcję dotyczącą wyłącznie zapisów na dawców szpiku.

Jak ogólnie kształtuje się, ilościowo, oddawanie krwi w powiecie wągrowieckim?
Warto wspomnieć, że 1996 roku były zebrane 343 litry krwi od mieszkańców powiatu, a obecnie, w ciągu roku, zbieramy 1000 litrów tego bezcennego leku.

Każdy, po oddaniu krwi, powinien odpocząć. Czy pracodawcy chętnie urlopują pracownika w tym wypadku?
Ogólnie większego problemu z tym nie ma. Prowadzimy jednak rozmowy z pracodawcami zakładów, aby rozwiązywać pewne kwestie, jak np. otrzymywania pełnej miesięcznej premii dla krwiodawców, ponieważ w niektórych zakładach przyznawana jest premia za obecność.

Ilu jest, na tę chwilę, stałych dawców krwi w strukturze wągrowieckiej?
W naszej strukturze jest 12 dawców, z których każdy oddał ponad 50 litrów krwi. Rekordzistą jest Zdzisław Słoma z Gołańczy, który oddał, do tej chwili, 72 litry tego leku. Co roku organizujemy uroczyste spotkania z honorowymi dawcami, podczas których wręczane są odznaczenia, wyróżnienia i podziękowania z ofiarność na rzecz społeczeństwa

Czy osoby oddające krew mają jakieś przywileje?
PCK w Wągrowcu udało się wypracować kilka lokalnych przywilejów dla dawców: ulgowe bilety do Aquaparku, kina MDK i na mecze „Nielby”. Przyznajemy również odznaczenia krwiodawcom, którzy z różnych powodów zakończyli swoją misje. Odznaczenie nadane przez PCK „Zasłużony honorowy dawca krwi” ma olbrzymie znaczenie, z którego wynika wiele przywilejów dla dawców: mogą wejść poza kolejnością do lekarzy i specjalistów, na tomograf, rezonans, rehabilitację, czy podczas starań o wyjazd do sanatorium. Przysługują im również zakupy leków po ulgowej cenie - według wykazu Ministerstwa Zdrowia

Kto może zostać dawcą?
Krwiodawcą może zostać każdy człowiek, po ukończeniu 18 roku życia, wadze powyżej 50 kg, legitymujący się dobrym stanem zdrowia. Każdy chętny, przed oddaniem krwi, jest badany przez lekarza. Jednorazowo można oddać 450 ml - kobiety 4 razy w roku, mężczyźni 6 razy. Zapraszamy serdecznie do punku krwiodawstwa, który mieści się na terenie szpitala powiatowego. Czynny jest w poniedziałki, wtorki i czwartki. Cały proces oddawania krwi pełnej trwa zwykle mniej niż jedną godzinę.

Czy w powiecie wągrowieckim występuje niedostatek krwi do przetaczania w szpitalu?
Ten problem pojawia się w całej Polsce, dlatego tak głośno propagujemy ideę oddawania krwi, osocza i szpiku. I nieustannie zachęcamy do podjęcia decyzji o zostaniu krwiodawcą. Oddawanie tych darów nic nie kosztuje, a może uratować życie wielu istnień ludzkich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto