Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Leśnika. Nadleśnictwo Durowo ma ponad stuletnią tradycję. Na czym polega praca leśników?

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
zbiory Muzeum Regionalnego w Wągrowcu/ Nadleśnictwo Durowo
Około 16 tysięcy hektarów lasów wchodzi w skład Nadleśnictwa Durowo. Z okazji przypadającego 12 lipca Dnia Leśnika sprawdziliśmy, na czym dokładnie polega praca leśnika. Z jakimi problemami leśnicy borykają się na co dzień, a jakie są plusy ich pracy?

Leśnicy zajmują się lasami. Tak w największym skrócie można opisać pracę ludzi zatrudnionych w nadleśnictwach. Na czym jednak dokładnie polega to zajęcie? Ile osób zatrudnionych jest w Nadleśnictwie Durowo? Dzień Leśnika to idealna okazja, by to sprawdzić!

Czym zajmuje się leśnik?

- Leśnik to osoba posiadająca wykształcenie leśne, która może pracować np. w Lasach Państwowych lub parkach narodowych. Będąc leśnikiem można wykonywać różne czynności - od prac biurowych, zajmując się określoną tematyką z zakresu gospodarki leśnej, po zadania typowo terenowe, które realizowane są głównie przez leśniczych, czyli gospodarzy danego fragmentu lasu. W nadleśnictwach występują również stanowiska łączące zarówno pracę w terenie jak i w biurze. Opisując kompleksowo jakie zadanie mają pracownicy LP należałoby powiedzieć, że dostaliśmy od Państwa Polskiego wędkę, jaką jest las. Naszym obowiązkiem jest dbanie o dobrostan lasu i jego ciągłość w czasie i przestrzeni, a przy tym zapewnianie potrzebnego każdego dnia, każdemu z nas surowca, jakim jest drewno. Wszystko to wykonujemy z największą starannością, łącząc najlepiej jak potrafimy funkcje gospodarcze (produkcja drewna), ochronne (ochrona przyrody i środowiska) i społeczne (lasy są ogólnie dostępne) naszych lasów - wyjaśnia Barbara Thomas – Trybus z Nadleśnictwa Durowo.

Nadleśnictwo Durowo: historia i terytorium

Jak informuje nas pani Barbara, aktualnie w Nadleśnictwie Durowo zatrudnionych jest 53 pracowników. Historia nadleśnictwa sięga roku 1900, kiedy to władze pruskie upaństwowiły majątek polskiej rodziny Keglów i powiększyły wielkość lasów poprzez zalesienie znacznej powierzchni gruntów rolnych. Po odzyskaniu niepodległości powstało Nadleśnictwo Państwowe Durowo w 1925 roku, kiedy to Rozporządzeniem Rady Ministrów utworzono Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu, w skład której weszło Nadleśnictwo Durowo. Od tamtego czasu następowały różne zmiany zasięgu terytorialnego jednostki, związane m. in z upaństwowieniem lasów, zalesieniami gruntów porolnych czy organizacyjnych zmian przebiegu granic. Ostatnia z takich zmian, jak wyjaśnia pai Barbara, miała miejsce w 2004 roku.

Zasięg administracyjny Nadleśnictwa Durowo to ok. 1000 km2, z czego powierzchnia leśna wynosi w przybliżeniu 16 000 ha, co, jak wyjaśnia pracownica Nadleśnictwa Durowo, daje lesistość na poziome 16%.

ZOBACZ TAKŻE

- Lasy Nadleśnictwa Durowo są bardzo rozproszone, występuje tu ponad 130 kompleksów leśnych. Chcąc zobrazować zasięg nadleśnictwa należałoby powiedzieć, że gospodarujemy w lasach położonych od Skoków na południu, po Wapno na północy i od Mieściska na wschodzie, po Rogożno w zachodniej części - mówi leśniczka.

Plusy i minusy pracy leśników

Można powiedzieć, że leśnicy to tak zwani "stróże lasu". To oni pilnują porządku i dbają o to, by każdy z nas miał dostęp do terenów leśnych. Spacer po lesie, bieganie po duktach czy zbieranie grzybów to coś, co lubi wielu z nas.

Zapytaliśmy panią Barbarę, z jakimi problemami na co dzień borykają się leśnicy.

- Z pewnością borykamy się z za szybko płynącym czasem. Dotyczy to nie tylko nas, jest to trend obserwowany w całym społeczeństwie. Każdy ma wiele spraw do załatwienia każdego dnia, odbieramy telefon za telefonem, ciągle gdzieś gonimy - mówi z uśmiechem.

Prawdziwym i poważnym problemem jest natomiast zaśmiecanie lasów.

- Staramy się je na bieżąco zbierać, jednak ich ilość jest tak duża, że nie zawsze udaje nam się to zrobić w krótkim czasie. Jest to swego rodzaju „syzyfowa praca” – bardzo często zdarza się tak, że jednego dnia uprzątnięty teren po kilku kolejnych, znów jest pełen śmieci - wyjawia leśniczka.

Duży nacisk leśnicy kładą także na mówienie o drewnie, które lasy produkują. Super surowiec prosto z lasu, który znajduje ponad 30 000 zastosowań w życiu człowieka, Korzystamy z niego wszyscy, każdego dnia. Meble, papier, opał, drewniane przyrządy kuchenne, podłogi, surowiec budowlany i wiele innych przedmiotów – to wszystko wykonane jest z drewna pochodzącego z otaczających nas lasów.

A jakie są plusy pracy w lesie? Jak się okazuje, jest ich całkiem dużo! Pierwszym i najważniejszym jest obcowanie z przyrodą na co dzień.

- Możliwość obserwacji chociażby procesów, wynikających ze zmieniających się pór roku, w przyrodzie jest niesamowitym doświadczeniem. Warto mieć jednak na uwadze, że nie zawsze świeci słońce i jest optymalne 20 stopni Celsjusza. Pracujemy również w deszczu , wietrze, upale i mrozie. Obecnie jesteśmy w trakcie tzw. wiosennych odnowień czyli sadzenia nowego pokolenia lasu. Osoby decydujące się na zawód leśnika kierują się pasją – wtedy minusów nie ma :) Dzięki noszeniu munduru jesteśmy rozpoznawalni – to miły aspekt naszej pracy, bardzo często spotykamy się z dobrym słowem kierowanym do nas od lokalnej społeczności, za co bardzo jesteśmy wdzięczni - podsumowuje Barbara Thomas- Trybus.

ZOBACZ TAKŻE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto