Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Myśli Braterskiej 2023. Zobaczcie archiwalne zdjęcia z obozów odszukane w kronikach ZHP Wągrowiec [ZDJĘCIA]

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
kopie zdjęć z kronik ZHP Wągrowiec
W kronikach ZHP Wągrowiec nie brakuje zdjęć z harcerskich obozów. Te były niegdyś popularną formę spędzania wakacji. Pamiętacie? Powróćmy do tamtych wydarzeń z okazji Dnia Myśli Braterskiej czyli święta harcerzy.

Spis treści

Historia harcerstwa na ziemi wągrowieckiej ma już ponad 100 lat.

Harcerze w Wągrowcu - jak to się zaczęło?

- Harcerstwo, drużyny tworzyły się stopniowo z innych organizacji działających na naszej ziemi już w 1918 roku. A rok później powstały pierwsze struktury - wyjaśniał Krzysztof Wojtaszek z ZHP Wągrowiec i zaraz dodał: - Drużyny powstawały np. na bazie kół „Sokoła” czy drużyn skautowych, które działały u nas jeszcze pod zaborem pruskim. Przekształcanie następowało jednak stopniowo. Początkowo powstawały pojedyncze drużyny, które dopiero z czasem zaczęły tworzyć jedną organizację. Od samego początku harcerze angażowali się w działania patriotyczne, niepodległościowe. W Wągrowcu zajmowali się między innymi pilnowaniem transportów kolejowych, które przychodziły do miasta w czasie Powstania Wielkopolskiego.

Jak wspomina, w okresie międzywojennym funkcjonowały dwa hufce. - Był podział na hufiec żeński i męski. Męski zrzeszał sześć drużyn, w tym jedną żeglarską - opowiada Wojtaszek. Wybuch drugiej wojny światowej spowodował przejście harcerzy do działalności konspiracyjnej. - W Wągrowcu, co prawda nie mieliśmy akcji z bronią w ręku, harcerze prowadzili jednak inne działania patriotyczne, wywiadowcze - wyjaśniał. Po zakończeniu zmagań wojennych wągrowieckie harcerstwo zaczęło znów działać oficjalnie, odbudowywać się pod kierownictwem Franciszka Grajkowskiego, aktualnego patrona hufca.

- Oficjalna przerwa w działalności nastąpiła kilka lat po wojnie kiedy to powstała Organizacja Harcerska Związku Młodzieży Polskiej. Wielu harcerzy mimo to działało, spotykało się nadal. W 1956 roku władze państwowe na nowo wznowiły funkcjonowanie harcerstwa - wspominał Wojtaszek.

Harcerstwo w Wągrowcu w okresie PRL

W latach PRL organizacja rozwijała się już bardzo prężnie. Wągrowieccy harcerze posiadali wówczas własną stanicę w Zdbicach, do której co roku przyjeżdżały setki młodzieży. Po chwilowych problemach w latach 90. XX wieku aktualnie ZHP Wągrowiec znów ma się dobrze.

- Przez lata swojej działalności powiększał się i malał. Obecnie liczy ponad 200 harcerek i harcerzy, a także instruktorek i instruktorów - czytamy na internetowej stronie ZHP Wągrowiec.

Aktualne władze ZHP Wągrowiec

Aktualnie w skład komendy hufca wchodzą:

  • Komendant Hufca - phm. Krzysztof Urban
  • Z-ca Komendanta Hufca ds. organizacyjnych - pwd. Bartosz Konieczny
  • Z-ca Komendanta Hufca ds. programu - pwd. Zuzanna Wawrzyniak
  • Z-ca Komendanta Hufca ds. pracy z kadrą -pwd. Jacek Śrama
  • Skarbnik Hufca- hm. Krzysztof Wojtaszek
  • Członek Komendy Hufca ds. promocji i wizerunku- phm. Marianna Kłos

Oto zdjęcia z lat 1987-1993. Jeśli macie w swoich archiwach także stare zdjęcia z harcerskich wyjazdów możecie je przesyłać na adres [email protected]

Dzień Myśli Braterskiej 2023. Zobaczcie archiwalne zdjęcia z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto