Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Pluszowego Misia. Pamiętacie swoje przytulanki z dawnych lat?

Monika Dziuma
Kto z nas nie miał w dzieciństwie swojego ukochanego pluszowego misia, takiego, bez którego nie można było zasnąć? Sięgnijmy pamięcią do czasów młodości. Jak wyglądał nasz ukochany pluszak?

Czy wiecie, że 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia? To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.

Pluszak ma wspaniałą historię. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych - Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

Pluszowy miś przez lata był bohaterem wielu bajek i filmów dla dzieci. Zdecydowanie do najpopularniejszych należy Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Colargol czy zwariowany miś z filmu „Ted”. W każdym przypadku pluszowa postać jest pozytywna i dostarcza oglądającemu wiele uśmiechu.

Psycholog Natalia Maćkowiak twierdzi, że miś jest dziecku bardzo potrzebny. - To właśnie pluszak był w dzieciństwie naszym opiekunem, przyjacielem, dzięki niemu stawaliśmy się pewniejsi, a nawet mogliśmy się „wygadać”. Co ciekawe pluszowy przyjaciel nie zawsze miał twarz ukochanego niedźwiadka. Czasem był to ulubiony słonik, małpka, kurczak, zajączek, kot, albo pies. Posiadanie ukochanego pluszaka zwykle korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Ukochany pluszak pełni czasem także rolę pocieszyciela, uspokaja, kiedy dziecku jest smutno, pozwala także złagodzić tęsknotę za rodzicami, bliskimi. Uczy wyrażania emocji, rozwija wyobraźnię, uczy samodzielności i empatii (np. kiedy dziecko dba o przyjaciela, karmi, przewija) - wyjaśnia psycholog.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto