Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Epidemia koronawirusa. Jakie obostrzenia wprowadzono w DPS w Srebrnej Górze?

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
arch. starostwo powiatowe w Wągrowcu
Cały nasz kraj zmaga się z epidemią koronawirusa. Ten jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych, schorowanych. Te bardzo często przebywają w DPS. Jakie obostrzenia wprowadzono w placówce w Srebrnej Górze pod Wapnem?

W całej Polski napływają informacje o osobach zarażonych koronawirusem w placówkach DPS. Gdy dochodzi do zarażeń, bardzo często choruje szybko wiele osób. Wirus, jak wynika ze statystyk, jest najgroźniejszy dla osób starszych, schorowanych. Te bardzo często przebywają w placówkach tego typu.

DPS funkcjonuje także w Srebrnej Górze pod Wapnem. Podlega on pod władze powiatu.

- Wprowadzono w nim szereg obostrzeń. Jako jedna z pierwszych placówek w kraju wprowadziliśmy zakaz odwiedzin. Obowiązuje także szereg innych obostrzeń wprowadzonych prze dyrekcję. Jako powiat zabezpieczamy DPS w potrzebny sprzęt ochronny. Personel otrzymał maseczki, przyłbice ochronne jak i potrzebne preparaty - wyjaśnia Tomasz Kranc, starosta wągrowiecki.

ZOBACZ TAKŻE

Jak tłumaczy Beata Żołnierowicz, dyrektor DPS w Srebrnej Górze personel placówki został podzielony na dwie grupy. Każda z grup odpowiada za podopiecznych z tylko jednego z budynków.

- Nasi podopieczni zajmują dwa budynki. Dzięki wprowadzonym zmianom, personel jest przypisany do każdego budynku. Dotyczy to także fizjoterapeutów. Mamy ich dwóch. Po jednym na każdy budynek - wyjaśnia dyrektor.

Personel DPS aktualnie pracuje w dwunastogodzinnym czasie pracy. Posiłki jak i zabiegi rehabilitacyjne odbywają się w salach w danym budynku. Personel medyczny jak i podopieczni nie korzystają z sal mieszczących się w centralnym obiekcie, w którym mieści się także administracja.

- Pracownicy administracyjni także zostali podzieleni na dwie grupy i pracują w systemie rotacyjnym. Przez jeden tydzień część załogi pracuje z domu, następnie dochodzi do wymiany. Jestem pod wrażeniem dyscypliny i zaangażowania całego personalu DPS - przyznaje dyrektor.

Wszystkie osoby, które przychodzą do pracy, przed jej rozpoczęciem mają mierzoną temperaturę.

- Dwa razy dziennie mierzymy także temperaturę podopiecznym. Wszyscy aktualnie czują się dobrze. Nie ma nawet przeziębień. Mam nadzieję, że tak pozostanie - przyznaje dyrektor.

ZOBACZ TAKŻE

DPS w Srebrnej Górze zajmuje trzy budynki dawnego kompleksu dworskiego. W budynku dworu mieści się administracja. Podopieczni zajmują dwa budynki oficyn.

- Przez 36 lat istnienia placówki, zamieszkały u nas 482 osoby, zmarło 318 mieszkańców, a 102 osoby wyprowadziły się do innych placówek lub wróciły do swoich domów. Każdy z mieszkańców ma swojego bezpośredniego opiekuna – rzecznika praw i spraw, który względem podopiecznego pełni funkcję pracownika pierwszego kontaktu. Do zadań pracownika pierwszego kontaktu należy systematyczny kontakt z mieszkańcem, rozpoznawanie potrzeb i motywowanie podopiecznego do działania, konstruowanie i realizacja indywidualnego planu wsparcia oraz dokumentowanie swojej pracy. Mieszkaniec ma prawo wyboru pracownika pierwszego kontaktu spośród wszystkich pracowników zespołu terapeutyczno – opiekuńczego - czytamy na stronie internetowej placówki.

Historia DPS w Srebrnej Górze sięga roku 1981 . Powstał on na bazie Ośrodka Szkoleniowo – Wypoczynkowego Urzędu Wojewódzkiego w Pile.

- Początkowo był to Państwowy Dom Rencistów, a na mocy ustawy o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990 roku przekwalifikowany został na Dom Pomocy Społecznej dla osób w podeszłym wieku - głosi wpis na stronie placówki.

ZOBACZ TAKŻE

Tutaj możemy się leczyć w powiecie wągrowieckim w czasie pan...

Na miejsce wezwano także specjalną grupę chemiczną

Wyciek substancji do rzeki. Piana była widoczna w Mieścisku ...

Walka z koronawirusem. Gołańcz przeprowadza dezynfekcję i oc...

Jak wyglądają popularne miejsca spacerowe w Wągrowcu?

Mieszkańcy powiatu wągrowieckiego w maseczkach

Pierwszy dzień otwarcia lasów, parków i promenad [ZDJĘCIA]

Ilu wiernych może jednocześnie uczestniczyć w mszach świętac...

Tereny nad Jeziorem Durowskim

Wągrowiec i okolica na zdjęciach z okresu międzywojennego. S...

Wągrowiec na starych fotografiach. Tak wyglądało życie w okr...

Tak wyglądaliśmy, kiedy byliśmy dziećmi... [ZDJĘCIA]

Wągrowiec i inne ciekawe miejsca widziane z lotu ptaka. Wągr...

Wiadomości z Naszego Miasta przez 24 godziny w Twoim telefonie

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco z informacjami!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto