Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Geotermia w Wągrowcu. Miasto podpisało umowę z wykonawcą pierwszego odwiertu

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Czy gorące źródła staną się nową atrakcją Wągrowca?
Czy gorące źródła staną się nową atrakcją Wągrowca? Anna Kaczmarz/zdjęcie ilustracyjne
Wągrowiec sięgnie do wód geotermalnych. Miasto podpisało umowę z wykonawcą pierwszego odwiertu. Jak długo potrwają prace? Co dalej z gorącymi wodami pod miastem?

Wykonanie odwiertu geotermalnego w Wągrowcu jest coraz bliżej. Miasto podpisało umowę z firmą UOS Drilling, która ma wwiercić się na głębokość około 2100 metrów i przeprowadzić badania:

  • hydrologiczne,
  • geofizyczne,
  • laboratoryjne.

To po nich będzie wiadomo jak Wągrowiec będzie mógł wykorzystać gorące źródła. Podpisanie umowy poprzedziły jednak długie rozmowy. Przypomnijmy, że pierwotna kwota jaką zaoferowała firma znacznie przewyższała środki jakimi dysponował Wągrowiec. Oferta złożona przez UOS Drilling z Warszawy opiewała na kwotę 18 827 241 złotych, a ta którą złożyła druga z firm biorących w przetargu - Exalo Drilling z Piły na 19 093 683,60 złotych.

Czy gorące źródła staną się nową atrakcją Wągrowca?

Dalsza część tekstu pod wideo

od 16 lat

Ile czasu potrwa wykonanie pierwszego odwiertu i badań w Wągrowcu?

Miasto dysponowała natomiast 16 129 988,76 złotych. Ostatecznie po rozmowach firma z Warszawy obniżyła ofertę do 16 726 856 złotych, a rada miejska przeznaczyła dodatkowe środki na przeprowadzenie odwiertu i badań.

- Umowa na wykonanie odwiertu podpisana z firmą UOS Drilling S.A. pozwoli na rozpoczęcie prac prawdopodobnie w II kwartale 2023 roku. Wykonanie samych prac wiertniczych potrwa około trzech miesięcy, a cały przedmiot umowy powinien być zrealizowany w okresie 11 miesięcy - informują przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Wągrowcu.

Szanse dla rozwoju Wągrowca

Szanse na rozwój Wągrowca, w oparciu właśnie o wody geotermalne dostrzega burmistrz Jarosław Berendt.

- To historyczny moment, z którym mieszkańcy Wągrowca wiążą wiele oczekiwań. Pragniemy, aby nasze miasto znacznie lepiej się rozwijało i dzisiaj robimy w tym kierunku pierwszy, kluczowy krok. Źródła ciepłych wód mogą być wykorzystane do ogrzewania naszych domów i mieszkań, czyli mamy szansę uniezależnić się od wzrostu cen surowców energetycznych, ale nie tylko. To także szansa na rozwój turystyki oraz poprawę stanu środowiska. Jeśli nam się uda, będziemy przykładem dla innych miast w rozwoju ciepłownictwa, a samą inwestycję robimy dla miasta, ludzi i naszej przyszłości - zaznacza burmistrz.

Pierwszy odwiert w Wągrowcu to dopiero początek drogi

Jak ostatecznie Wągrowiec będzie mógł wykorzystać wody dowiemy się po przeprowadzonym pierwszym odwiercie i badaniach. Jak wskazuje jednak przewodniczący rady miejskiej Jakub Zadroga, jego wykonanie to dopiero początek drogi.

- Wykonanie odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego to początek drogi do powstania geotermii w naszym mieście. Wczoraj podczas sesji prezes Białczak określił, że wykorzystywanie wód geotermalnych będzie możliwe za około 3-4 lata. Musimy mieć świadomość, że w przypadku pomyślnego odwiertu próbnego kluczowe będzie wykonanie drugiego odwiertu wydobywczego i budowa całej instalacji. W takim przypadku Prezes Geotermii Polska poinformował, że są możliwe dofinansowania, ale w wysokości 50 procent. To może oznaczać, że w przyszłości będziemy potrzebować znacznych środków własnych aby zrealizować całe przedsięwzięcie - wskazuje Jakub Zadroga, przewodniczący rady miejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto