Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Skoki. Wymyśl imię dla wyjątkowego drzewa rosnącego na terenie gminy Skoki

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Na internetowej stronie gminy Skoki pojawiła się informacja o nietypowym drzewie rosnącym w Karolewie, które wkrótce może zostać pomnikiem przyrody. Ogłoszono plebiscyt na imię dla drzewa.

Towarzystwo Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej zaprasza serdecznie do udziału w plebiscycie na imię dla osobliwej sosny rosnącej na terenie gminy.

Drzewo odkryła i sfotografowała Zuzanna Romanowska, która zwróciła się do Towarzystwa z następującą prośbą:

(…) Ostatnio rzuciło mi się w oczy niesamowite drzewo, które ma pnie niczym macki ośmiornicy i wygląda naprawdę oryginalnie. Pomyślałam, że jest na tyle unikatowe, że warto byłoby je objąć ochroną. W związku z tym chciałabym zaproponować ustanowienie go pomnikiem przyrody.
Zamierzam złożyć odpowiedni wniosek do Rady Gminy, tylko we wniosku muszę zaproponować „imię” dla przyszłego pomnika. Nie znam niestety zbyt dokładnie historii Ziemi Skockiej, a myślę że dobrze by było, gdyby jego imię w jakiś sposób było powiązane z miejscem, w którym rośnie. Dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc – czy mogliby Państwo podać imiona postaci, które w szczególny sposób wpłynęły na historię Skoków? Albo czy mogliby Państwo dopasować imię historycznej postaci do tego drzewa? (…)
Według moich pomiarów wszystkie pnie tej sosny na wysokości 130cm (na niej powinno się mierzyć wymiary drzew pomnikowych) mają łącznie 640cm obwodu.
Najgrubsza sosna w Polsce, sosna Rzepicha, ma w obwodzie 568cm. Oznacza to, że jest możliwe, że sosna w Skokach jest od niej grubsza, ale tutaj na pewno byłoby konieczne wykonanie pomiarów przez biegłego dendrologa.

Skockie Towarzystwo wyjaśnia, że mile widziane będą nazwy związane z miejscem, historią miasta i gminy Skoki lub skojarzeniami, które to drzewo wywołuje. Zgłoszenia są przyjmowane do 30 lipca br. na Facebooku lub pod adresem [email protected], a zwycięzca zostanie uhonorowany okolicznościową pamiątką.

Czym jest pomnik przyrody?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi za pomniki przyrody uznaje się pojedyncze twory przyrody lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej bądź historycznej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami wyróżniającymi je spośród innych tworów. Najczęściej pomnikami przyrody zostają wiekowe, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy, głazy, skały, jaskinie, wodospady, źródła. Te chronione twory przyrody są oznaczone urzędowymi tabliczkami z godłem państwowym i napisem – pomnik przyrody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto