Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Wągrowiec. Wieś Łaziska obchodziła swoje 800-lecie

OPRAC.:
Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Mieszkańcy wsi Łaziska w sobotę, 17 września, świętowali 800-lecie istnienia miejscowości.

Deszczowa sobota była ważnym dniem dla podwągrowieckich Łazisk. Z okazji 800-lecia wsi odbyła się tam wielka uroczystość.

Pierwszym punktem programu było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej oraz złożenie kwiatów i oddanie hołdu byłym mieszkańcom Łazisk. W intencji mieszkańców odprawiona została msza św. polowa, sprawowana przez ks. Krzysztofa Kępińskiego z Parafii pw. Św. Jakuba Apostoła w Wągrowcu.

Łaziska, jak poinformował urząd gminy Wągrowiec, obchodzą w tym roku jeszcze dwa ważne dla tej miejscowości jubileusze: 65-lecie Kółka Rolniczego oraz 75-lecie Koła Gospodyń Wiejskich. Historię powstania i działalności tych organizacji przedstawili Tadeusz Tylek – prezes Kółka Rolniczego w Łaziskach oraz przewodnicząca KGW Mariola Berlik.

Podczas uroczystości sołtys Łazisk Adam Wypyszyński odebrał życzenia i okolicznościowe grawertony od władz Gminy Wągrowiec i Powiatu Wągrowieckiego.

Zasłużeni mieszkańcy wsi: Felicja Nowak, Irena Nogalska oraz Piotr Batura otrzymali Nagrody Herbu Powiatu.

Na tak wyjątkowej uroczystości nie mogło zabraknąć również odśpiewania tradycyjnego „Sto Lat” i jubileuszowego tortu.

W Łaziskach znajduje się również zabytek unikatowy na skalę krajową – grobowiec Rotmistrza Franciszka Łakińskiego wzniesiony w kształcie piramidy. Ze względu na postać swojego twórcy oraz formę posiada wybitne walory historyczne i artystyczne oraz stanowi istotny element naturalnego krajobrazu. Podczas krótkiej wycieczki do „Borku Łakińskiego”, z inicjatywy wieloletniego sołtysa Michała Nogalskiego, dla upamiętnienia Jubileuszu 800-lecia, posadzony został dąb noszący dumne imię FRANCISZEK.

W części artystycznej wystąpili: uczniowie Szkoły Podstawowej im. Franciszka Łakińskiego w Łaziskach, zespół artystyczny NANI KE OLA "Życie jest piękne" z Wągrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i zespoły muzyczne: Łekneńska Kapela Biesiadna w składzie: Andrzej Bucholz, Kazimierz Wekwert, Janusz Zaganiaczyk, Zbigniew Pawlak, Tomasz Niedbalski, Iluzja (Maciej Bejm, Mirosław Malczewski, Jarosław Drobnik, Tomasz Wieczorek) oraz gwiazdy – artyści scen poznańskich Anna Michalak i Bartosz Kuczyk w koncercie „Od klasyki do rozrywki”. Na zakończenie do wspólnej zabawy zaprosił dj Gregory.

- Łaziska kryją wiele ciekawostek, do których udało nam się dotrzeć dzięki dobrej pamięci mieszkańców np. to właśnie tutaj była pierwsza w powiecie turbina, pierwszym we wsi samochodem była syrena miejscowego nauczyciela pana Nieboraka, a pierwszy we wsi telefon na korbkę znajdował się u ówczesnego sołtysa pana Torzewskiego, w 1974 roku w Łaziskach urodziły się pierwsze, i jak do tej pory jedyne trojaczki, a pod nr 37 znajduje się wybudowany 150 lat temu dom z gliny, zamieszkały do dnia dzisiejszego - czytamy ciekawostkę na internetowej stronie urzędu gminy Wągrowiec.

Wyjątkowość Łazisk tkwi również w tym, że znajdują się tutaj dwa zarejestrowane Muzea, tj. Muzeum Techniki Motoryzacyjnej OL MOT prowadzone przez Aleksandra Błaszkowskiego oraz jedyne w Polsce zarejestrowane muzeum, poświęcone tematyce zduństwa Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej w Łaziskach, którego założycielem i kustoszem jest Piotr Batura.

Warto wspomnieć najstarszych Łazisk: mają 90 – lat i są to pani Gabriela Godawa i pan Tadeusz Berlik.

Wśród przybyłych gości, na zaproszenie wójta gminy Wągrowiec Przemysława Majchrzaka i Komitetu Obchodów 800-lecia Łazisk pojawili się: wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Agnieszka Grzechowiak, przewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego Małgorzata Osuch oraz radnych powiatu, Ryszard Andrzejewski– Radny Gminy Wągrowiec wraz z radnymi, Wicestarosta powiatu wągrowieckiego Michał Piechocki, Jerzy Łukaszczy – zastępca Wójta Gminy Wągrowiec, Bożena Kotwica – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Franciszka Łakińskiego w Łaziskach, Aleksander Olejniczak Prezes GZRKiOR, Andrzej Skotowski – Prezes ZG PSL Gołańcz, Andrzej Torzewski – przedstawiciel oddziału Powiatowego WIR w Wągrowcu, Małgorzata Kranc-Rybczyńska – dyrektor Muzeum Regionalnego w Wągrowcu oraz byli i obecni mieszkańcy oraz sympatycy i przyjaciele Łazisk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto