Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Harcerze z Wągrowca świętują jubileusz. Jak zmieniło się harcerstwo na przestrzeni lat?

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
kopie zdjęć z kronik ZHP Wągrowiec
Harcerze z ziemi wągrowieckiej mają za sobą 100-lat historii. Jak zmieniło się harcerstwo na przestrzeni wieków? Czym dziś zajmuje się ZHP?

Harcerze z ziemi wągrowieckiej mają za sobą już sto lat historii. Z tej okazji w Wągrowcu odbędą się specjalne uroczystości.

- Harcerstwo, drużyny tworzyły się stopniowo z innych organizacji działających na naszej ziemi już w 1918 roku. A rok później powstały pierwsze struktury - wyjaśniał Krzysztof Wojtaszek z ZHP Wągrowiec i zaraz dodaje: - Drużyny powstawały np. na bazie kół „Sokoła” czy drużyn skautowych, które działały u nas jeszcze pod zaborem pruskim. Przekształcanie następowało jednak stopniowo. Początkowo powstawały pojedyncze drużyny, które dopiero z czasem zaczęły tworzyć jedną organizację. Od samego początku harcerze angażowali się w działania patriotyczne, niepodległościowe. W Wągrowcu zajmowali się między innymi pilnowaniem transportów kolejowych, które przychodziły do miasta w czasie Powstania Wielkopolskiego - wyjaśniał były komendant hufca.

Wągrowieccy harcerze mają za sobą 100 lat historii [ARCHIWAL...

Dwa hufce harcerskie w Wągrowcu

Jak wspomina, w okresie międzywojennym funkcjonowały dwa hufce. - Był podział na hufiec żeński i męski. Męski zrzeszał sześć drużyn, w tym jedną żeglarską - opowiada Wojtaszek. Wybuch drugiej wojny światowej spowodował przejście harcerzy do działalności konspiracyjnej. - W Wągrowcu, co prawda nie mieliśmy akcji z bronią w ręku, harcerze prowadzili jednak inne działania patriotyczne, wywiadowcze - wyjaśniał. Po zakończeniu zmagań wojennych wągrowieckie harcerstwo zaczęło znów działać oficjalnie, odbudowywać się pod kierownictwem Franciszka Grajkowskiego, aktualnego patrona hufca.

- Oficjalna przerwa w działalności nastąpiła kilka lat po wojnie kiedy to powstała Organizacja Harcerska Związku Młodzieży Polskiej. Wielu harcerzy mimo to działało, spotykało się nadal. W 1956 roku władze państwowe na nowo wznowiły funkcjonowanie harcerstwa - wspominał Wojtaszek.

W latach PRL organizacja rozwijała się już bardzo prężnie. Wągrowieccy harcerze posiadali wówczas własną stanicę w Zdbicach, do której co roku przyjeżdżały setki młodzieży.

Dzień Myśli Braterskiej 2023. Zobaczcie archiwalne zdjęcia z...

Harcerstwo na ziemi wągrowieckiej dziś

Po chwilowych problemach w latach 90. XX wieku aktualnie ZHP Wągrowiec znów ma się dobrze. Aktualnie, jak informują przedstawiciele Hufca ZHP Wągrowiec w jego skład wchodzi około 200 harcerek i harcerzy, a także instruktorek i instruktorów. Jak głosi wpis na stronie internetowej organizacji „od samego początku swojego istnienia harcerze z Hufca Wągrowiec aktywnie włączali się w życie społeczności lokalnej. Zabezpieczenie zdobytych obiektów podczas Powstania Wielkopolskiego, akcje konspiracyjne podczas II WŚ, a także udział w wielu wydarzeniach kulturalnych czy sportowych to tylko niektóre przykłady naszej aktywności.” Podobnie jest także i dziś. Harcerze włączają się czynnie w wiele przedsięwzięć na terenie Wągrowca i powiatu. Są obecni podczas uroczystości lokalnych, państwowych.

Jak przyznaje Hubert Jezierski z komendy hufca ZHP Wągrowiec harcerstwo zmienia się, podobnie jak i otaczający nas świat. Niezmienne pozostają jednak wartości jakimi kierują się harcerze. - Można śmiało stwierdzić, że przez ostatni wiek świat zmienił się diametralnie. Nie ominęło to także harcerstwa. Jednak naturalnie dotyczy to jedynie wycinka tego, czym ten ruch jest. Tym co od dziesięcioleci pozostaje niezmienne, są na pewno przyświecające nam wartości. Praktycznie od samego początku harcerstwo opiera się m.in. na służbie – Bogu, ojczyźnie, ale także drugiemu człowiekowi. To czynili nasi poprzednicy, odbudowując odrodzoną Rzeczpospolitą, czy też ginąc w walce z okupantami podczas II Wojny Światowej. My dziś, dzięki nim, możemy zająć się bezpieczniejszymi sprawami, jak choćby wspieranie Nadleśnictwa w oczyszczaniu lasów, czy pomaganie osobom starszym. W ostatnim czasie zaangażowaliśmy się w dostarczanie posiłków osobom szczególnie narażonym na skutki COVID-19. Niemniej ważna jest oczywiście pamięć o przodkach i ogólnie naszej historii, dlatego jako Hufiec Wągrowiec zawsze czynnie bierzemy udział w różnych uroczystościach i świętach państwowych. Kultywowanie tradycji to dla nas ważna rzecz. Ale nie chciał bym, żeby harcerstwo było utożsamiane właśnie z taką sztywną organizacją. Pamiętajmy, że wągrowieccy harcerze to przede wszystkim osoby młode. Mamy młodą i zaangażowaną kadrę instruktorską, dzięki czemu dzieciaki i młodzież świetnie łapią kontakt z instruktorami - liderami grup - drużynowymi. Na zajęciach – zbiórkach, uczymy się nie tylko takich typowo harcerskich rzeczy, jak sztuka przetrwania, szyfry czy pierwsza pomoc, ale także umiejętności przydatnych we współczesnym życiu - umiejętnego korzystania z technologii, zarządzania finansami czy zdrowego odżywiania. Harcerzom nigdy nie brakuje ruchu, czy to za sprawą gier terenowych, czy tego co wszyscy lubią najbardziej biwaków, rajdów i obozów – tłumaczy Jezierski.

Harcerze z Wągrowca na obozie. O czym szumi las?

Harcerze z Wągrowca na obozie. O czym szumi las?

Aktualne władze hufca tworzą:

  • komendant hufca phm. Krzysztof Urban
  • zastępca komendanta hufca ds. organizacyjnych pwd. Bartosz Konieczny
  • zastępca komendanta hufca ds. programu pwd. Zuzanna Wawrzyniak
  • skarbnik hufca hm. Krzysztof Wojtaszek
  • członek komendy hufca ds. promocji i wizerunku pwd. Hubert Jezierski

W skład hufca wchodzą nie tylko drużyny z Wągrowca. - W Hufcu Wągrowiec obecnie działa 9 drużyn: 3 w Skokach, 5 w Wągrowcu i 1 w Gołańczy. Mamy także Krąg Seniorów, dlatego śmiało można powiedzieć, że jesteśmy otwarci na każdego niezależnie od wieku. W szczególności zapraszamy osoby w wieku 6-21 lat – tłumaczy Jezierski.

Bohater Hufca ZHP Wągrowiec

Aktualnie hufiec harcerski w Wągrowcu nosi imię harcmistrza Franciszka Grajowskiego. Urodził się on 16 lipca 1904 roku w Wągrowcu. - Franciszek od samego początku angażował się w tworzenie wągrowieckiego harcerstwa. Był współzałożycielem II drużyny im. Tadeusza Kościuszki i do 1926 czynnie w niej uczestniczył. Już w 1921 zdobył stopień młodzika, w 1922 pierwszą sprawność – stolarz. W drużynie pełnił funkcje sekretarza, przybocznego (1921-1924) oraz drużynowego (1924-1926) – czytamy w jego życiorysie na stronie wągrowieckiego hufca. W czasie wojny działał w strukturach Szarych Szeregów na terenie Wągrowca. Po zakończeniu drugiej wojny światowej Grajkowski angażował się w odtworzenie struktur drużyn harcerskich na terenie Wągrowca. Był komendantem hufcca. Angażował się w funkcjonowanie lokalnej wspólnoty na wielu płaszczyznach. Działał aktywnie nie tylko w ZHP ale PCK. Zmarł 6 maja 1990 roku w Wągrowcu. Został pochowany 9 maja na cmentarzu nowofarnym w Wągrowcu. Zgodnie ze swoim życzeniem, ubrany był w mundur harcerski.

Harcerze z Wągrowca świętują jubileusz. Jak zmieniło się ha...

Jubileusz harcerzy z Wągrowca. Odbyła się uroczysta gala

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto