Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Harcmistrz Grajkowski patronem ulicy w Wągrowcu

Arkadiusz Dembiński
Ulica łącząca Reja i Brzozową będzie nosiła imię harcmistrza Franciszka Grajkowskiego.

Taką decyzję podjęli wągrowieccy radni. - Przy nowo nazwanej ulicy nie ma żadnych zabudowań, dzięki czemu żaden wągrowczanin nie poniesie z tego powodu kosztów- informują przedstawiciele ratusza.

Kim był harcmistrz?
Franciszek Grajkowski urodził się 16 lipca 1904 roku w Wągrowcu, jako drugie z ośmiorga dzieci Franciszka i Pelagii (z domu Fołdzińskiej) Grajkowskich. Z krótkimi przerwami mieszkał tutaj aż do dnia swojej śmierci 6 maja 1990 r.. Po odzyskaniu niepodległości w 1920 roku zaangażował się w tworzenie wągrowieckiego harcerstwa, stając się jednym ze współzałożycieli II drużyny im. Tadeusza Kościuszki. Od tego czasu, nieprzerwanie, aż do śmierci w 1990 roku, był harcerzem, wyróżniając się m.in. działalnością konspiracyjną podczas II wojny światowej. Tuż po wojnie został mianowany na komendanta wągrowieckiego hufca. Za swoją działalność w czerwcu 1960 roku został mianowany harcmistrzem, by niedługo potem z powodów zdrowotnych zrezygnować z kierowania hufcem. Nadal był jednak aktywnym instruktorem ZHP, zasiadał w Komendzie i Radzie Hufca, kierował referatem Harcerskiej Służby Informacyjnej, wizytował drużyny i obozy.

Prezydium Rady Naczelnej ZHP, uchwałą z 26 czerwca 1986 nadało Franciszkowi Grajkowskiemu honorowy tytuł Instruktora – Seniora ZHP. W tym samym roku, uchwałą Głównej Kwatery ZHP odznaczony został Złotym Krzyżem Za zasługi dla ZHP. Harcerstwo było jego życiową pasją. Poświęcił mu 70 lat swojego życia. Przez ten czas wykształcił w duchu harcerskim wielu harcerek i harcerzy.

Franciszek Grajkowski zmarł 6 maja 1990 roku w Wągrowcu. Dla wągrowieckich harcerzy i ludzi, którzy zetknęli się z nim w toku pracy zawodowej (w 1945 r. rozpoczął pracę w Starostwie Powiatowym jako Kontroler Sanitarny, a w kolejnych latach pełnił funkcję kierownika Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej oraz Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego) był wzorem prawości, uczciwości, życzliwości i pracowitości. Został pochowany 9 maja na cmentarzu nowofarnym w Wągrowcu. Zgodnie ze swoim życzeniem ubrany był w mundur harcerski. W 2011 Hufiec ZHP Wągrowiec otrzymał sztandar i patrona, którym został hm. Franciszek Grajkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto