Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia jednego wydarzenia w Gnieźnie. Jan Paweł II w 1979 r. odwiedził Gniezno. To był wielki dzień. Mamy unikalne zdjęcia!

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Sławomir Łubiński, Leszek Kabaciński
3 czerwca 1979 r. gnieźnieńskie ulice przyozdobione były flagami Polski i Watykanu. Do Pierwszej Stolicy Polski przyjechał sam Jan Paweł II! To był wielki dzień.

Do tego dnia przygotowywali się wszyscy gnieźnianie. Wzdłuż ulic, przez które miał przejechać Ojciec Święty stanęły ławki, a w oknach, tuż obok wywieszonych flag Watykanu i Polski zawisły obrazki ze świętymi. Karol Wojtyła wylądował śmigłowcem na specjalnie przygotowanym dla niego lądowisku na błoniach w Gębarzewie.

- Jak z pielgrzymką do Gniezna przybył Jan Paweł II w 1979 r. miałem 9 lat. Byliśmy na balkonie, a Papież jechał dokładnie pod nim. Tata ubrał balkon, instalował oświetlenie. Tata robił zdjęcia. Przed przyjazdem Papieża do mieszkania zostało doręczone pismo aby na balkonach i dachach nie było zbyt dużo osób gdyż grozi to wypadkiem

– wspomina Sławomir Łubiński, który udostępnił nam unikatowe zdjęcia z tego wydarzenia, zrobione przez jego ojca, Jerzego. Jak podkreśla, Poczta Polska wydała na tę okoliczność znaczki poświęcone wizycie niezwykłego gościa w Gnieźnie. Zmobilizowane też były służby milicyjne, które nowymi wówczas nysami i fiatami obstawiły każdą ulicę w mieście.

Jan Paweł II w 1979 r. odwiedził Gniezno. To był wielki dzień! Mamy unikalne zdjęcia!

Tego dnia papież odprawił uroczystą mszę na Wzgórzu Lecha i spotkał się z młodzieżą pod Rezydencją Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Gnieźnianie, którzy pamiętają tamten wieczór, wspominają poczucie wspólnoty jakie im towarzyszyło i to, że nie chcieli odejść spod okna. Po raz drugi - i jak się później okazało, ostatni - Jan Paweł II Gniezno odwiedził w roku 1997. Tego samego roku odbyło się pierwsze Spotkanie Młodych na Lednicy. Papież nie mógł wziąć nim udziału osobiście, jednak uczestnicy mogli wysłuchać nagranego przemówienia. Papież obecny był nad Polami Lednickimi, w momencie symbolicznego przejścia przez Bramę Rybę przeleciał nad nią helikopter, w którym się znajdował.

W momencie przejazdu Papieża Polaka na ulicach panowała niezwykła atmosfera. Wszyscy gnieźnianie chcieli ujrzeć Karola Wojtyłę. Podczas jego odjazdu publiczność radośnie machała chorągiewkami na pożegnanie.

Historia jednego wydarzenia w Gnieźnie. Jan Paweł II w 1979 r. odwiedził Gniezno. To był wielki dzień! Mamy unikalne zdjęcia!

Historia jednego wydarzenia w Gnieźnie. Jan Paweł II w 1979 ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto