18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia miasta trafi do kosza

ADE
Arkadiusz Dembiński
Wągrowca nie założyli Cystersi. To wniosek z ostatnich badań archeologicznych w wągrowieckiej farze. Prace jeszcze trwają

Do fary powrócili archeolodzy i już dziś potwierdziły się sensacje, o których pisaliśmy w czerwcu. - Pewne jest, że w XIV wieku istniała w Wągrowcu murowana świątynia. Trudno w tej chwili określić kiedy dokładnie powstała - przyznaje doktor Artur Różański, archeolog z UAM w Poznaniu. Najprawdopodobniej sam murowany kościół istniał tu zanim przybyli Cystersi.

- Bez wątpienia zakonnicy mieli wielki wpływ na rozwój miasta, jednak są przesłanki, na podstawie których można im odebrać tę cegiełkę pierwszeństwa przy założeniu osady. Ta istniała tu już w momencie ich przybycia - przyznaje Różański. Powodem takiej hipotezy jest nie tylko odkopanie fundamentów XIV-wiecznej świątyni, ale i poszlaki, które wskazują, że i wcześniej istniał tu kościół.

Odkopano groby z wcześniejszego okresu, które prawdopodobnie otaczały istniejącą drewnianą świątynię. Odnaleziono także ociosany kamień, który był częścią wcześniejszej budowli. Archeolodzy precyzję z jaką został obrobiony porównują z tą jaka występuje w regionie tylko w katedrze poznańskiej z XII wieku. Tak więc tegoroczne odkrycia znacznie zmieniają historię miasta, które jest starsze niż sądziliśmy.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto