Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Internauta pyta- my odpowiadamy. Czy policja może skontrolować auto bez podejrzenia, że kierowca pił alkohol?

Monika Dziuma
Kika dni temu opublikowaliśmy na naszej stronie internetowej informację o policyjnej akcji TRZEŹWOŚĆ. Internauta zadał w komentarzu pytanie, a my poprosiliśmy o wyjaśnienie przedstawiciela policji.

Czy policja może skontrolować auto bez uzasadnionego podejrzenia, że kierowca jest pod wpływem alkoholu?

Poniżej odpowiedź policji:

Prawa i obowiązki uczestnika ruchu drogowego wynikają bezpośrednio z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Każdy, kto decyduje się na bycie uczestnikiem publicznego ruchu drogowego, jednocześnie godzi się na pewne ograniczenia w zakresie swoich swobód, podlegając rygorom kontroli drogowej. Zgodnie z art 31 ust. 3 Konstytucji RP, ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie. I właśnie ustawa Prawo o ruchu drogowym nadaje Policji szczególne uprawnienia w zakresie czuwania nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowaniem ruchem i jego kontrolowaniem.

Konkretne przepisy:

USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

DZIAŁ V
Kontrola ruchu drogowego
Rozdział 1
Uprawnienia Policji i innych organów
Art. 129. 1. Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji.
2. Policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1, jest uprawniony do:
(...)
3) żądania poddania się przez kierującego pojazdem lub przez inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem (to na wypadek gdyby istniało podejrzenie, że w trakcie jazdy osoby się przesiadły -mój przypis), badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;

Art. 129ja. W toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może poddać kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu.

Każdy kierujący poruszający się po drogach musi postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami, które ma obowiązek znać. Prawo jazdy to z jednej strony przywilej, który daje uprawnienia do kierowania pojazdami określonych kategorii, z drugiej strony nakłada obowiązek znajomości przepisów i stosowania się do wynikających z nich ograniczeń.

Rozbito gang, który wysadzał bankomaty. Zobacz:

Źródło: gazetalubuska- x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto