Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

JUBILEUSZ. 21 lat temu reaktywowano Bractwo Kurkowe w Gołańczy

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
facebook Bractwo Kurkowe w Gołańczy
Dzień 25 maja jest wyjątkową datą dla Bractwa Kurkowego w Gołańczy. Dokładnie tego dnia, w 1999 roku, dokonano jego reaktywacji. Samo bractwo ma historię sięgającą 1777 roku.

Poznajcie historię Bractwa Kurkowego w Gołańczy, która została zamieszczona na "Moja Gołańcz- wczoraj, dziś i jutro"/sc]

20 maja 1777r. powstało w Gołańczy Kurkowe Bractwo Strzeleckie. 27 maja 1792r. zostało ono zatwierdzone przywilejami przez ówczesnego dziedzica Gołańczy hrabiego Maksymiliana Mielżyńskiego.

Do bractwa należeli najwybitniejsi mieszkańcy miasta, a najliczniejszą grupę stanowili rzemieślnicy i kupcy. Bractwo była bardzo związane z miastem i kształtowało postawy patriotyczne jego mieszkańców. Posiadało na własność strzelnicę, która powstała dzięki hrabiemu Bogdanowi Hutten – Czapskiego - prawnuka założyciela tego stowarzyszenia.

Członkowie bractwa na swych uroczystościach występowali w specjalnym umundurowaniu – ciemnozielonych kurtach i spodniach określonych w statucie. Król kurkowy nosił honorowy łańcuch i otrzymywał specjalne przywileje. Od 1920r. bractwo gołanieckie posiadało sztandar. Po II wojnie światowej bractwa tego typu w Polsce nie były uznawane.

25 maja 1999 roku reaktywowano Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Gołańczy

Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli ówcześni włodarze miasta: przewodniczący Rady MiG Hilary Połczyński, burmistrz MiG Aleksander Ostojski oraz sekretarz MiG Mieczysław Durski (obecny burmistrz miasta i gminy Gołańcz), któremu powierzono wyszukanie pamiątek związanych z bractwem i przygotowanie zebrania założycielskiego. Pierwsze zebranie założycielskie odbyło się 29 stycznia 1999 r., na którym przyjęto statut bractwa oraz podjęto uchwałę o wyborze Komitetu Założycielskiego, w skład którego weszli: Mieczysław Durski, Michał Bielecki, Andrzej Michalak i Michał Błażak. 25 maja bractwo zostało oficjalnie zarejestrowane w sądzie, a już 5 czerwca na Zebraniu Walnym wyłoniono Zarząd. Pierwszym prezesem bractwa po reaktywacji został Mieczysław Durski ( obecnie prezesem jest Piotr Nader), a jego zastępcą Jan Michalak. W skład Zarządu ponadto weszli: Michał Błażak (sekretarz), Eligiusz Wachowiak (zastępca sekretarza), Andrzej Michalak (skarbnik), Karol Grenda (strzelmistrz), Krzysztof Łukaszewski (marszałek), Krzysztof Wojtkowiak (chorąży) oraz czterech radnych: Andrzej Nader, Edward Olszewski, Władysław Walewski i Marian Wekwert. 16 lipca 2000 r. w kościele pw. św. Wawrzyńca nastąpiło uroczyste poświęcenie sztandaru, na którym widnieje ponadczasowe hasło: „Bóg, Honor, Ojczyzna” i Łańcucha Królewskiego. Pierwszym Królem Kurkowym reaktywowanego bractwa został Waldemar Gorlaszka.

ZOBACZ TAKŻE

W Wągrowcu działa już wypożyczalnie sprzętu pływającego

W Wągrowcu działa wypożyczalnia sprzętu pływającego. Są rowe...

Targowisko w Skokach funkcjonuje. Obowiązują jednak specjalne zasady

Targowisko w Skokach. Jak wyglądała sytuacja w środę? Zobacz...

Przystanki rowerów miejskich w Wągrowcu. Zobacz, skąd wypożyczyć rower

Jest bardzo sucho. Jaki jest stan wód w Wągrowcu i okolicy?

Kościół w Skokach przybrał biało-czerwone barwy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto