Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrole kotłowni, palenisk w Skokach. Za wykroczenia grożą bardzo wysokie kary

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
W gminie Skoki ruszyły kontrole kotłowni
W gminie Skoki ruszyły kontrole kotłowni Karolina Stefaniak/gmina Skoki
W Skokach ruszyły kontrole kotłowni. Sprawdzane jest, co trafia do pieców. Za spalanie odpadów grozi nawet kilka tysięcy złotych kary.

Pod koniec listopada urzędnicy ze Skoków opublikowali zdjęcie zadymionej obwodnicy miasta.

- Takie oto zdjęcie krąży w sieci zrobione dziś rano w Skokach przez zbulwersowanego mieszkańca - inofmrowali urzędnicy ze Skoków.

Na fotografii widać jeden z budynków położonych przy skockiej obwodnicy. Nad nim unosi się gęsty dym.

- Co się w tym piecu znalazło? Nie wiemy! Mamy nadzieję, że nie odpady - przyznali przedstawiciele ratusza.

Ostatecznie, jak wynika z kontroli, w piecu było tu spalane zbyt mokre drewno.

Jak się okazuje, był to dopiero początek kontroli. - Wraz z rozpoczęciem kolejnego sezonu grzewczego rozpoczęły się kontrole palenisk - informują urzędnicy ze Skoków.

Sprawdzają co jest spalane w piecach

Kontrolerzy zwracają uwagę na to co jest spalane w piecach.

- Uzyskane wyniki badań potwierdzające spalanie odpadów stanowią dowód w postępowaniach o ukaranie sprawców spalania. Zgodnie z art. 191 ustawy o odpadach, tj. „Kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu lub karze grzywny”. Taka kara może wynosić do 5 tysięcy złotych. Zaletą badania popiołów jest to, że analiza określa obecność trujących związków, które powstały na skutek spalania niedozwolonych substancji niekoniecznie w dniu przeprowadzenia kontroli - wyjaśniają przedstawiciele urzędu.

Urzędnicy przypominają jednocześnie, że spalanie odpadów niesie szereg negatywnych skutków dla naszego zdrowia. - Należy pamiętać, że spalanie odpadów w paleniskach domowych jest zabronione. Odpadami są nie tylko plastikowe opakowania, foliowe reklamówki, zużyte pampersy czy wyroby z gumy. Zabronione jest również m.in. spalanie drewna pokrytego farbami, elementów mebli tapicerowanych, starych ubrań, opon itp. Korzyści z takiego opalania są znikome, mogą za to przysporzyć właścicielowi sporo kłopotów. Wrzucanie odpadów do pieca powoduje powstawanie zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia ludzi i środowiska, dlatego jest to karane - informują.

Zła jakość powietrza

Niestety problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy wielu miejscowości w naszym regionie. Tak jest także w Wągrowcu. Świadczą o tym wskazania specjalnych czujników.

Wągrowiec ul. Grunwaldzka:

Wągrowiec ul. Średnia

Wągrowiec znalazł się także w zestawieniu Polskiego Alarmu Smogowego wśród miast w Wielkopolsce gdzie jakość powietrza jest najgorsza.

Sześć miast z Wielkopolski znalazło się na liście miejscowości z najbardziej rakotwórczym powietrzem. Rekordziści z naszego regionu przekraczają dozwolone normy aż czterokrotnie! Sprawdź, gdzie jest najgorzej.

Przejdź do rankingu --->

Tu jest najgorsze i rakotwórcze powietrze! 6 miast w Wielkop...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto