Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrole podatkowe w gminie Stegna - urzędnicy sprawdzą metraże domów i gruntów

ABE
Urzędnicy z gminy Stegna policzą, czy zapłacono tyle podatku od nieruchomości, ile trzeba
Urzędnicy z gminy Stegna policzą, czy zapłacono tyle podatku od nieruchomości, ile trzeba Fot. Archiwum Naszemiasto.pl
W maju rozpoczną się kontrole nieruchomości na terenie gminy Stegna. W czasie kontroli podatkowych sprawdzane będą metraże budynków mieszkalnych i gruntów. Będzie to kompleksowa kontrola podatkowa. Urzędnicy chcą urzeczywistnić dane zgłaszane w deklaracjach podatkowych, tym bardziej że przybywa mieszkańców. Część z nich się rozbudowuje i niekiedy nieprawidłowości wynikają z niewiedzy, że nowo postawiony na własnym terenie budynek należy zgłosić do urzędu.

Poniżej przedstawiamy ogłoszenie urzędu gminy Stegna o kontrolach podatkowych:

Wójt Gminy Stegna informuje, że począwszy od miesiąca maja 2013 r. na terenie Gminy zostaną przeprowadzone kontrole podatkowe u podatników - osoby fizyczne.

Celem kontroli podatkowej będzie sprawdzenie czy kontrolowani wywiązują się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego m.in. z:
- ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.),
- ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm,).

Zakresem kontroli podatkowej zostanie objęta podstawa opodatkowania stanowiąca dla:
* gruntów – powierzchnię,
* budynków lub ich części – powierzchnię użytkową.

W związku z powyższym Wójt Gminy Stegna przypomina o możliwości złożenia w Urzędzie Gminy Stegna pokój 10 I piętro, korekty:

- informacji w sprawie: podatku od nieruchomości, podatku rolnego , podatku leśnego - druk IN-1,IR-1,IL-1

Wójt Gminy informuje także, biorąc pod uwagę art. 70 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, iż w przypadku stwierdzenia zaniżonej powierzchni, stanowiącej podstawę opodatkowania, organ podatkowy może naliczyć w decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe należny podatek za okres 5 lat wstecz.

Ustawa z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (tekst jednolity Dz. U. Z 2013 r. poz. 186) w dziale II (Część szczególna), Rozdział 6 (Przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe przeciwko obowiązkom podatkowym i rozliczeniom z tytułu dotacji lub subwencji) przewiduje sankcje za uchylanie się od opodatkowania, podawanie nieprawdy, zatajanie prawdy oraz niedopełnienie obowiązku zawiadomienia o zmianie danych.

Według art. 54 § 1 "Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto