Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KULTURA - Nowa płyta wągrowieckiego zespołu

ADE
Wągrowiecka grupa występowała w rodzinnym mieście, m.in. na dziedzińcu klasztoru pocysterskiego w 2009 roku
Wągrowiecka grupa występowała w rodzinnym mieście, m.in. na dziedzińcu klasztoru pocysterskiego w 2009 roku Fot. Arkadiusz Dembiński
White Garden to jeden z dłużej istniejących zespołów w Wągrowcu. Od lat występuje w całym kraju, wiosną ukaże się jego nowa płyta

Większość zespołów zWągrowca, które stawiały przed sobą ambitniejsze cele niż występy na weselach, rozpadały się po kilku latach istnienia. Jednak jest jeden wyjątek... To White Garden. Zespół powstał w 1992 roku i istnieje po dzień dzisiejszy. - Przez cały ten okres nie mieliśmy żadnej przerwy w grze. Występujemy rok w rok - przyznaje Karol Kruś, który jako jedyny z aktualnych członków zespołu jest w grupie od samego początku. Początkowo „Biały Ogród”, bo tak brzmiała wówczas nazwa zespołu, poza panem Karolem tworzyli: Ewa Pezacka oraz Grzegorz Tomaszewski. Skład zespołu przez lata jednak ewoluował. - Do dziś ulega on zmianie. Nie zamykamy się na wąską grupę muzyków. Poza tym, jeśli ktoś odchodzi, to ma ciągle otwarte drzwi. Może wrócić grać z nami na jeden czy dwa koncerty. Poza tym w składzie gościnnie pojawią się także muzycy niezwiązani z nami na co dzień. Myślę, że dlatego, iż jesteśmy otwarci na ludzi i nigdy nikogo nie skreślamy, to udało się nam przetrwać już tyle lat - przyznaje Kruś.
Dziś zespół poza panem Karolem tworzą: Adam Skrętny, Katarzyna Libront i Bartosz Grunwald.
Poza składem przez lata zmieniała się także i nazwa zespołu. Jej angielska wersja miała związek z wydaniem przez grupę płyty, która miała ukazać się na Węgrzech.
- Węgierskie tłumaczenie nazwy po prostu nam się nie podobało. Dlatego zdecydowaliśmy się na powszechnie uniwersalny język angielski. Tak powstał White Garden - wyjaśnia Kruś.
Zespół od samego początku istnienia gra muzykę dawną, której korzenie sięgają okresu średniowiecza, tak więc poza tradycyjnymi, współczesnymi instrumentami, zespół wykorzystuje także i te, które mają za sobą wiekową historię.
Grupa od samego początku swojego istnienia związała się z ruchem rycerskim w Polsce. Występuje podczas wielu festynów i rekonstrukcji historycznych. Kilkakrotnie White Garden grał między innymi podczas rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem.
Wiosną przyszłego roku ma się ukazać kolejne płyta zespołu. Będzie ona nosiła taką samą nazwę jak ta pierwsza, wydana przez zespół w 1993 roku - „Terra est rotunda”.
- Utwory chcemy jednak odnowić. Nadać im nowe brzmienie - wyjaśnia Kruś.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto