Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małe, ale niebezpieczne... Jak ustrzec się przed kleszczami?

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Można je spotkać w lasach, na łąkach, parkach, a nawet ogrodzie... Mowa o kleszczach, które mogą być niebezpieczne dla nas i dla naszych pupili.

Wiosna to okres, w którym bardzo chętnie przebywamy w kontakcie z przyrodą, często w lesie, ogrodzie. W trawach, chwastach i krzewach bytują kleszcze, które są przenosicielami zarazka wywołującego boreliozę.

Kleszcz nosiciel (szacuje się, że kilkanaście procent kleszczy zakażonych jest boreliozą) po wkłuciu pobierając krew człowieka zakaża go tą chorobą. Po 3 do kilkunastu dniach od ukłucia przez zakażonego kleszcza pojawia się w tym miejscu czerwona plama tzw. rumień wędrujący. Brak rozpoczęcia leczenia w tym momencie może prowadzić do poważnych schorzeń: zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, zapalenia nerwów, zapalenia stawów, zaburzenia rytmu serca - ostrzega Paweł Gilewski z wągrowieckiego sanepidu.

Metod na ograniczenie możliwości „wbicia się” kleszcza w nasze ciało jest wiele. Popularnym sposobem stosowanym od kilkudziesięciu lat jest zakładanie np. skarpet na spodnie co ma uniemożliwić wejście kleszcze w nogawki. Jak przyznaje jednak znany wągrowiecki przyrodnik Arkadiusz Kiszka ta metoda nie zawsze się jednak sprawdza. - Co do zabezpieczenia - niestety tylko chemia lub specjalistyczna odzież, ściśle przylegająca do ciała, z gęsto utkanych włókien - przyznaje przyrodnik. Metod, która jest bardzo skuteczna i co istotne coraz bardziej popularna, jak wyjaśnia przyrodnik, jest noszenie odzieży nasączonej permetryną.

Kleszcze zagrażają nie tylko ludziom ale także i zwierzętom - psom i kotom. Te także możemy zabezpieczyć .

- Jeśli chodzi o zwierzęta domowe - to mamy do dyspozycji wszelkie obroże z repelentami, jednak najlepiej sprawdzają się te najdroższe (posiadają odporność na wilgoć i wodę, i działają do 8 miesięcy), krople naskórne (tzw. spot-on) oraz coraz bardziej popularne i bardzo skuteczne tabletki do jedzenia czy żucia. Oczywiście nazw producentów nie podaję, wystarczy odwiedzić najbliższy gabinet weterynaryjny a na pewno odpowiednie specyfiki zostana przedstawione - wyjaśnia Piotr Przyłucki z gabinetu weterynaryjnego EWET działający w Mieścisku i Skokach.

Jak informują specjaliści kleszcze spotkać można nie tylko w lasach, ale także w parkach, a nawet ogrodach.

Mitem jest także to, że kleszcze spadają na nas z drzew. Wolą znacznie niższe lokalizacje około 1,5 metra wysokości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto