Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto i gmina Wągrowiec otrzymały wysokie dofinansowanie na fotowoltaikę

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Pixabay.com
Miasto Wągrowiec i gmina wiejska Wągrowiec otrzymają z urzędu marszałkowskiego aż 4,6 milionów dofinansowania na fotowoltaikę. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę odnawialnych źródeł energii na terenie nieruchomości prywatnych ustalonych w wyniku przeprowadzonych konsultacji społecznych.

Już cztery lata temu mieszkańca miasta i gminy Wągrowiec zdeklarowali przystąpienie do programu "Słoneczne Dachy". Aż do teraz nie było jednak pieniędzy na jego realizację. W tym tygodniu przypłynęła dobra nowina z urzędu marszałkowskiego, który przeznaczy dla miasta i gminy Wągrowiec 4,6 milionów na fotowoltaikę.

- Projekt utknął przed laty na liście rezerwowej, jednak dzięki naszym staraniom i rozmowom prowadzonym w wielkopolskim urzędzie marszałkowskim udało nam się zdobyć te środki. Pozyskane środki pozwolą na realizację ponad 70 mikro inwestycji, które przysłużą się poprawie jakości powietrza w naszym mieście – mówi burmistrz Jarosław Berendt.

Łącznie 245 instalacji, w samym Wągrowcu 76

Jak przypomina wągrowiecki urząd, w wyniku konsultacji społecznych przeprowadzonych w 2017 roku deklarację wzięcia udziału w projekcie Słoneczne dachy w Mieście i Gminie Wągrowiec podpisało 215 mieszkańców obu gmin, chcących wybudować 245 rozproszonych instalacji źródeł odnawialnych na terenie miasta i gminy Wągrowiec, w tym 76 instalacji na terenie miasta. W wyniku realizacji projektu ma powstać 47 jednostek wytwarzania energii cieplnej z OZE oraz 198 jednostek wytwarzania energii elektrycznej. W rezultacie ma nastąpić redukcja emisji CO2 do atmosfery o wartości 1744,39 Mg w ciągu pierwszego roku działania projektu.

ZOBACZ TAKŻE

Tylko 15 procent wkładu własnego

Wągrowiecki urząd zaznacza, że osoby biorące udział w projekcie zgłosiły się do niego już kilka lat temu, dlatego należy się liczyć z pewnymi modyfikacjami w procesie jego realizacji. Warto zaznaczyć, że ci mieszkańcy, którzy zgłosili się do projektu, poniosą niskie koszty. Cała reszta zostanie przekazana z pozyskanego właśnie dofinansowania, na które urzędy aktualnie czekają.

- Z chwilą otrzymania środków najprawdopodobniej miasto podpisze umowę z wykonawcą wybranym w drodze przetargu nieograniczonego, następnie zaś przeprowadzone zostaną roboty budowlane mikro instalacji na terenie poszczególnych nieruchomości. Beneficjenci projektu poniosą jedynie koszty odbioru robót w wyniku nadzoru budowlanego, 15% wkładu własnego oraz VAT-u będącego wydatkiem niekwalifikowalnym - informują przedstawiciele wągrowieckiego ratusza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto