Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejscowości z powiatu wągrowieckiego. Grylewo w gminie Wągrowiec

Artur Woźniak
Odwiedziliśmy kolejną miejscowość w powiecie wągrowieckim. Tym razem Grylewo w gminie Wągrowiec

Tym razem odwiedziliśmy Grylewo, wieś położoną w gminie Wągrowiec.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa pilskiego.
Wjeżdżając do miejscowości od strony Kopaszyna kierujemy się na początek na dworzec PKP, niestety budynek jest nieczynny w części przeznaczony jest na mieszkania. Stacja kolejowa Grylewo leży na trasie Wągrowiec-Gołańcz.

Niestety pogoda w tym dniu nam nie dopisywała, zaczął padać deszcz, lecz kontynuowaliśmy zwiedzanie Grylewa, kierując się w kierunku świetlicy wiejskiej, która wygląda imponująco. Świetlica została wybudowana w 2014 roku. Ta świetlica jest świetnym przykładem co można zrobić ze starym, zaniedbanym budynkiem inwentarskim. Tak, to w tym właśnie miejscu stała kiedyś obora, a teraz jest nowoczesną świetlicą wiejską. W pobliżu świetlicy znajduję się mały, ale bardzo ładny i dobrze zagospodarowany plac zabaw.
Następnym przystankiem w Grylewie było boisko sportowe, ale tylko boisko do siatkówki plażowej, które tam się znajduję wyglądało na wykorzystywane, znajdują się tam też bramki do piłki nożnej. Duże boisko, ale widać niestety dawno nie wykorzystywane.

- Grylewo to bardzo ładna wieś i bardzo dobrze się w niej mieszka. Są organizowane różne spotkania dla mieszkańców wraz z występami dzieci i młodzieży. Powstał również dziecięcy chórek kościelny prowadzony przez Ks Tomasza Mateckiego. Jest piękny kościół, świetlica, dworek, jezioro, dawniej kąpielisko, lecz niestety zostało zbyt zanieczyszczone i jest zakaz kąpieli. Przydałoby się odnowić plażę i fajnie by było gdyby powstała siłownia zewnętrzna. Ważne jest to, że wieś jest aktywna, więc się nie nudzimy – mówi mieszkanka Rozalia Dembska

Udaliśmy się w kierunku Jeziora Grylewskiego, a po drodze zatrzymaliśmy się przy barokowym dworze zbudowanym w XVIII w. dla rodziny Grabowskich, która uczestniczyła m.in. w wojnach napoleońskich. Po wojnie dwór został upaństwowiony i zamieniony na budynek oświatowy, znajdował się tutaj hotel i restauracja. Teraz budynek jest na sprzedaż.

Na koniec naszej wizyty w Grylewie odwiedziliśmy Kościół parafialny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Kościół w Grylewie wzniesiony został w latach 1861-1864 z fundacji Antoniny z Nieżychowskich Grabowskiej.
Sołtysem Grylewa jest Pani Anna Haremza.

ZOBACZ TAKŻE

Dworki i pałac w powiecie wągrowieckim. Pałac Nieżychowskich...

Założyciel fundacji Bogdan Hutten-Czapski przed kościołem parafialnym w Smogulcu.

Hrabia, u którego w pałacu w Smogulcu pod Gołańczą gościł pr...

Miejscowości z powiatu wągrowieckiego. Żelice w gminie Wągrowiec

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto