Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy powiatu wągrowieckiego, którzy zginęli w czasie okupacji hilterowskiej w obozach, lasach, egzekucjach...

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
W czasie okupacji hitlerowskiej zginęło wiele osób. Nazwiska osób z powiatu wągrowieckiego zebrała swego czasu doktor Gustawa Patro. Kto zginął od nas? Zobacz w galerii
W czasie okupacji hitlerowskiej zginęło wiele osób. Nazwiska osób z powiatu wągrowieckiego zebrała swego czasu doktor Gustawa Patro. Kto zginął od nas? Zobacz w galerii Archiwum Muzeum Regionalne w Wągrowcu
W czasie drugiej wojny światowej zginęło wielu mieszkańców Wągrowca, Skoków, Gołańczy i innych miejscowości powiatu wągrowieckiego.

2 września 1939 roku na Wągrowiec spadły bomby. Zniszczony został między innymi wągrowiecki ratusz. Pod jego gruzami zginął burmistrz Szymon Wachowiak i grupa podległych mu urzędników.

ZOBACZ TAKŻE

Tę historię zna wielu mieszkańców powiatu wągrowieckiego. W czasie drugiej wojny światowej zginęło jednak znacznie więcej osób.

O tym, jak krwawa była okupacja hitlerowska także na naszych ziemiach, przekonujemy się dopiero, gdy spojrzymy na listy tych, których już nie ma. Których zabrały zmagania wojenne. Ginęli zarówno mieszkańcy Wągrowca, jak i innych miast naszego powiatu, ale i niewielkich wiosek. Wśród nich byli przedstawiciele inteligencji. Nie zabrakło księży, czy nauczycieli, byli wojskowi... Czyli wszyscy ci, którzy mogli zaszkodzić okupacyjnej władzy w ich planach. Nie brakowało jednak wielu, dosłownie całkiem niewinnych osób.

Na liście osób, które zginęły, nie brakuje rolników, przypadkowych młodych mężczyzn, a nawet kobiet oraz dzieci. Te ginęły zarówno w pierwszych dniach wojny, nie przeżywając ucieczki przed nacierającą armią niemiecką oraz później, w różnego rodzaju obozach.

Taki sam los spotkał wielu innych mieszkańców. Jedni zostali wywiezieni na roboty przymusowe, z których już nie wrócili. Inni trafili do obozów koncentracyjnych, obozów śmierci. Byli tacy, którzy przeżyli, wielu jednak zostało tam na zawsze... Jeszcze inni ginęli po prostu zastrzeleni przez widzi mi się Niemców na pograniczu lasu, czy też na własnym podwórku. Jeszcze inni nie przeżyli dramatycznych, ciężkich przesłuchań w wągrowieckim więzieniu, czy siedzibie gestapo. Wielu nazwisk i imion tamtych osób nie da się, niestety, już dziś otworzyć.

Do tematu tragicznych wydarzeń podchodziło wielu historyków. Powstało wiele opracowań. Jedną z najbardziej znanych jest bez wątpienia "Swastyka nad miastem" autorstwa nie żyjącego już doktora Władysława Purczyńskiego.

Próbę zebrania większości nazwisk,łącznie około kilkuset, powzięła się swego czasu także nieżyjąca już miejscowa regionalistka doktor Gustawa Patro. Do jakich danych dotarła? Lista została uzupełniona o dane od Państwa

Zobacz w galerii:

W czasie okupacji hitlerowskiej zginęło wiele osób. Nazwiska osób z powiatu wągrowieckiego zebrała swego czasu doktor Gustawa Patro. Kto zginął od nas? Zobacz w galerii

Mieszkańcy powiatu wągrowieckiego, którzy zginęli w czasie o...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto