Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mistrzowie Agro już na ostatniej prostej. Kto zwycięży?

Monika Dziuma
Głosowanie na najlepszych: sołtysów, rolników, gospodynie, gospodarstwa agroturystyczne i Koła Gospodyń Wiejskich w powiecie wkracza w ostatnią fazę. Już dzisiaj o godzinie 21 dowiemy się, kto zwyciężył w naszym regionie i awansował do wielkiego finału wojewódzkiego. Choć w naszym powiecie niektórzy kandydaci wysunęli się już dość znacznie na prowadzenie, jeszcze wszystko może się zmienić. Każdy oddany głos przybliży każdego z nich do zwycięstwa.

Przypominamy, że naszą akcję prowadzimy pod honorowym patronatem Marka Woźniaka, marszałka województwa wielkopolskiego. Partnerami są Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Oddział w Poznaniu, Agromarket Jaryszki i Brico Marche ze Skórzewa.

Przypominamy, że zwycięzcy wszystkich kategorii od razu awansują do finału wojewódzkiego, który rozpocznie się w poniedziałek 9 września i potrwa do 14 października. Jedynym wyjątkiem są sołtysi. Tutaj do finału awansuje aż trzech pierwszych laureatów. Zwycięzcy z każdego powiatu, w każdej kategorii plebiscytu zdobędą medale od marszałka województwa, zaproszenie na Wielką Galę Mistrzów Agro oraz prezentację na łamach Głosu Wielkopolskiego. Na wojewódzkich zwycięzców w kategorii Rolnik Roku, Gospodyni Roku i Sołtys Roku czekają dwuosobowe zaproszenia na weekendowy pobyt w Poznaniu, zaproszenia na Polską Noc Kabaretową w poznańskiej Arenie oraz dwuosobowy tygodniowy pobyt w ośrodku „Olandia”. Dodatkowa nagroda czeka na sołectwo, z którego pochodzić będzie wojewódzki zwycięzca w kategorii Sołtys Roku. Jest nią profesjonalny film promocyjny, który będzie promować sołectwo m.in. w naszych serwisach internetowych. Na Rolników Roku, którzy zajmą pierwsze trzy miejsca w wojewódzkim rankingu plebiscytu czekają vouchery o wartości 5000, 3000 i 2000 złotych na zakup produktów firmy Probelte - renomowanego hiszpańskiego producenta środków do produkcji rolnej. Laureaci wyjadą także na 4-dniowy pobyt w Alicante w Hiszpanii. KGW, które zwycięży w wielkopolsce otrzyma: film prezentujący koło, voucher 1000 zł do „Bricomarche”, voucher 1000 zł na zakup sprzętu AGD i RTV oraz wyciskarkę do owoców i warzyw i blender firmy „Amica”. Zwycięskie Gospodarstwa Agroturystyczne otrzymają vouchery na reklamę w „Głosie Wielkopolskim” i naszych serwisach internetowych o wartości 5000, 3000 i 2000 złotych odpowiednio za pierwsze, drugie i trzecie miejsce w wojewódzkim finale.

Jest więc o co walczyć. Wśród kandydatek w kategorii Gospodyni Roku znajdziemy m.in. Grażynę Zarębską z Morakowa, która w tej chwili ma największą ilość głosów. - Jestem członkinią KGW w Morakowie. Wraz z koleżankami zajmujemy się działalnością na rzecz naszej wsi. Ponadto bierzemy dział w licznych konkursach promujących życie na wsi i tradycyjne jedzenie. Uwielbiam piec ciasta, chleby czy bułeczki. W kuchni lubię czasami zaszaleć. Ostatnio zrobiłam kurczaka w cydrze ze śliwką wędzoną i rozmarynem. Prywatnie pracuję w banku. Od 24 lat jestem szczęśliwą mężatką. Mam też trójkę wspaniałych dzieci - powiedziała nam pani Grażyna.

Wśród jej kontrkandydatek znajdziemy Grażynę Pietras z Sarbii. - Pochodzę z Ochodzy, ale od 18 lat mieszkam właśnie w Sarbii. Jestem przewodniczącą tutejszego Koła Gospodyń Wiejskich. Staramy się wraz z koleżankami jak najlepiej przedstawiać naszą wieś na zewnątrz, między innymi przez udział w różnych festiwalach smaku. Prywatnie jestem żoną i mamą. Prowadzę również własną firmę, która zajmuje się przystrajaniem sal na różne uroczystości, między innymi wesela - wyjaśniła nam gospodyni.

W tej chwili na pierwszym miejscu w kategorii Rolnik Roku znajdował się Dominik Kaźmierczak z Morakowa, który prowadzi 48-hektarowe gospodarstwo. - Profilami mojego gospodarstwa jest zarówno produkcja roślinna jak i hodowla zwierząt. W moim przypadku jest to bydło opasowe, którego mam około 60 sztuk. Dodatkowo mam kilka świń. Gospodarstwem zajmuję się od około 10 lat. Wcześniej trochę pracowałem za granicą - wyjaśnił nam 36-latek, prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec rocznego Leona.

Wśród KGW prowadzi Rąbczyn, które działa już od 57 lat. Przewodniczącą jest tam Zofia Kassak. Koło bierze udział w licznych festiwalach smaku, a także przyczynia się do życia kulturalnego we wsi, pomagając w organizacji imprez, m.in. zabawy karnawałowej.

Jednym z jego kontrkandydatów jest GW Morakowo, któremu dumnie przewodniczy Małgorzata Lempka. Do popisowych dań pań z koła zdecydowanie należy zupa szczawiowa, dzięki której kobietki wywalczyły w zeszłym roku nagrodę na festiwalu smaku w Wapnie.

Z ich miejscowości pochodzi także sołtys, który ma szansę zwyciężyć w swojej kategorii. Józef Loose. Czy mężczyzna wygra? Aby to zrobić, musi wyprzedzić znajdującą się obecnie na pierwszej pozycji sołtys Grylewa Annę Haremza.

Wśród gospodarstw agroturystycznych w naszym powiecie prowadzi gospodarstwo Ostrówek w Potulicach, które oferuje gościom około 10 hektarów przepięknej zieleni i 35 miejsc wypoczynkowych.

W tej kategorii znajdziemy także m.in. gospodarstwo agroturystyczne Morelowy Sad nad jeziorem Lipka w Potrzanowie. Znajdziemy w nim pokoje gościnne, a także m.in. wypożyczalnię rowerów i miejsce na zorganizowanie grilla. Można tam też pojeździć konno, bo gospodarstwo posiada własną stajnię.

Chcesz zobaczyć wszystkich naszych kandydatów? Wejdź na STRONĘ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto