Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież przygotuje kolejną trasę turystyczną po Wągrowcu

ecz
Urząd Miejski w Wągrowcu
Stanisławowi Przybyszewskiemu i miejscom w Wągrowcu, związanym z tym czołowym twórcą młodopolskim, poświęcony będzie przewodnik turystyczny po naszym mieście, który na wiosnę przygotują uczniowie wągrowieckich szkół ponadpodstawowych - informuje ratusz

W ramach ferii w Wągrowcu odbyły się warsztaty historyczne organizowane przez Wągrowieckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. Stanisława Przybyszewskiego we współpracy z naszym Muzeum Regionalnym. Na taką, aktywną poznawczo, formę zimowego wypoczynku, a przy okazji – realizację swoich zainteresowań historią – zdecydowała się grupa wągrowieckiej młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół nr 2. Zapisali się na warsztaty, prowadzone przez Marcina Moeglicha (historyka i kustosza w Muzeum Regionalnym), Danutę Chosińską (nauczycielkę języka niemieckiego w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej) oraz Sebastiana Chosińskiego (nauczyciela historii w I LO im. Powstańców Wielkopolskich), które poświęcone były w tym roku postaci Stanisława Przybyszewskiego.

Trwające pięć dni warsztaty polegały nie tylko na poszerzaniu wiedzy, ale również na zbieraniu i systematyzowaniu informacji, gromadzeniu materiałów, docieraniu do nowych źródeł i radzeniu sobie z pytaniami, które do tej pory pozostawały bez odpowiedzi. Ile śladów po Przybyszewskim pozostało w mieście? Czego nie zatarł czas? Ich uczestnicy nie tylko więc analizowali twórczość Stanisława Przybyszewskiego pod względem jej związków z Wągrowcem, ale też poznawali jego burzliwy życiorys. Oprócz pracy nad książkami i opracowaniami, toczyli też dyskusje, poznawali miejsca związane ze „Stachem”, byli także na wycieczce w Inowrocławiu (Muzeum im. Jana Kasprowicza) oraz w Łojewie – miejscu urodzin pisarza. Wszystko po to, by zebrać materiał do publikacji – szlaku turystycznego po naszym mieście śladami Stanisława Przybyszewskiego. Będzie to już piąty tego rodzaju przewodnik, w poprzednich bowiem latach młodzież opracowała i opublikowała cztery inne trasy: śladami wągrowieckich Żydów i Niemców (przygotowane w 2016 roku), powstańców wielkopolskich (2017) oraz ruchu oporu z czasów drugiej wojny światowej (2018).

Warsztaty odbyły się dzięki wsparciu finansowemu miasta Wągrowca.
źródło: Urząd Miejski w Wągrowcu

TVN 24/X-News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto