Na stadionie OSiR w Wągrowcu kadra Polski trenowała do Mistrzostw Świata

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
arch. OSiR Wągrowiec
Znacie historię OSiR-u w Wągrowcu? Czy wiecie, że na stadionie odbywały się niegdyś na przykład zawody żużlowe? Na obiektach w Wągrowcu kadra Polski przygotowywała się do Mistrzostw Świata.

Historia Ośrodka Sportu i Rekreacji jest długa. Niewątpliwie OSiR w wyróżnia się bardzo ciekawym położeniem, w pobliżu lasu i jeziora. Przez lata trenowali tutaj zarówno lokalni sportowcy, jak i bardziej znane postacie ze świata sportu.

Żużel w Wągrowcu

Pierwszym ważnym wydarzeniem, które zostało zapisane w historii ośrodka jest rok 1938, kiedy to na obiektach w Wągrowcu piłkarska Polski przygotowywała się do Mistrzostw Świata. W późniejszych latach stadion stał się areną żużlowych wyczynów.

- Po II wojnie światowej, po wyzwoleniu z okupacji nastąpiła prawdziwa eksplozja motocyklowych pasji zawodników, działaczy i kibiców w bardzo wielu miastach regionu. Między innymi także w Wągrowcu, gdzie powstał KS Gwardia. Rozpoczęto modernizację stadionu. Przebudowana została trybuna i bieżnia żużlowa celem organizowania zawodów żużlowych. Przez wiele lat gospodarzem i zarządcą obiektu był klub Nielba Wągrowiec - czytamy w historii przygotowanej przez przedstawicieli OSiR-u w Wągrowcu.

W 1970 r., jak czytamy dalej w historii, na bazie istniejącego kąpieliska miejskiego oraz istniejących boisk powstał Powiatowy Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku.

Rok później do użytkowania oddany został pawilon sportowy, w którym do dziś znajdują się biura, restauracja oraz miejsca noclegowe.

- Powiatowy Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki działający przy Prezydium Powiatowej Rady Nadzorczej w Wągrowcu w kolejnych latach przeprowadzał remonty obiektów sportowych. Przebudowane zostało boisko asfaltowe do piłki ręcznej, zmodernizowane zostały korty oraz zbudowane zostało pole namiotowe. W 1975 roku POSTiW przekształcony został w Ośrodek Sportu i Rekreacji - informują przedstawiciele OSiR-u.

ZOBACZ TAKŻE

Wybudowano halę sportową w Wągrowcu

W latach 1977-1981 OSiR był oddziałem Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pile. To właśnie w tych latach zbudowana została hala sportowa.

Po likwidacji WOSiR z dniem 1 stycznia 1982 r. Ośrodek ponownie stał się autonomiczny. Odbywały się imprezy sportowe takie jak Mistrzostwa Polski w piłce ręcznej federacji „Kolejarz”; turnieje piłki nożnej z udziałem drużyn Belgi, Niemiec i Rosji.

- W 1989 r. odbył się finał Mistrzostw Pucharu Polski w Piłce Ręcznej juniorów. W 1996 r. miały miejsce Mistrzostwa Polski w Gimnastyce Artystycznej Juniorek; w kolejnych latach odbywały się ogólnopolskie wyścigi kolarskie, liczne spartakiady lekkoatletyczne młodzieży, mecze piłki ręcznej, nożnej, mecze siatkówki, zawody łucznicze - podaje OSiR.

W 2006 r. nastąpiła modernizacja stadionu. Wymienione zostały między innymi stare drewniane ławki na plastikowe siedziska, przebudowany został budynek klubowy wraz z zapleczem socjalnym i salą konferencyjną, wymienione zostało ogrodzenie wokół stadionu. W kolejnych latach dobudowana została metalowa klatka dla kibiców gości, zlikwidowano bieżnię żużlową i wyłożono ją murawą przybliżając w ten sposób całą płytę boiska w kierunku trybun.

Nie tylko stadion, ale i plaża miejska

Warto zaznaczyć, że pod OSiR należy między innymi także plaża miejska w Wągrowcu.

W 2010 r. w ramach projektu Urząd Miejski przy współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji przeprowadził działania pod kątem rozwoju turystyki sportowo – rekreacyjnej, poprzez remont boiska sportowego oraz modernizację kąpieliska miejskiego w Wągrowcu. Wykonany został stadion lekkoatletyczny: z bieżnią okólną czterotorową o dystansie 400 m wraz z sześciotorową prostą o dystansie 100 i 110m, o nawierzchni poliuretanowej, z areną lekkoatletyczną w niepełnym programie lekkoatletycznym, o nawierzchni poliuretanowej i z trawy naturalnej, boiskiem piłkarskim z trawy syntetycznej, z wyposażeniem sportowym, z nowym drenażem i ogrodzeniem wokół obejścia. Modernizacja kąpieliska miejskiego obejmowała m. in.: wymianę podbudowy i nawierzchni pomostów drewnianych, wymianę na nowe balustrad stalowych oraz naprawę nabrzeży.

Do roku 2010 Ośrodek funkcjonował jak zakład budżetowy. Od 1 stycznia 2011 r. Ośrodek Sportu i Rekreacji przekształcony został w jednostkę budżetową i w formie prawnej funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

ZOBACZ TAKŻE

Adam Matysek na Gali PKO BP Ekstraklasy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie