Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi pasjonaci występują w filmach historycznych

ADE
Powstanie Wielkopolskie. Zwycięstwo. To cykl filmów dokumentalnych poświęconych temu zwycięskiemu powstaniu, którego setną rocznicę wybuchu będziemy obchodzili w przyszłym roku. To wspólna produkcja TVP 3 oraz poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Aktualnie wyemitowany został pierwszy odcinek poświęcony zdobywaniu Ławicy.. Niebawem ukaże się także kolejny odcinek poświęcony zdobyciu przez powstańców wozu pancernego w okolicy Budzynia. W obu tych odcinkach na ekranie zobaczymy członków grupy rekonstrukcyjnej „Rogatywka” z gminy Wągrowiec.

- Wszystko zaczęło się jeszcze podczas kręcenia filmu poświęconego Tylmanowi. Wówczas zaproponowano mi rolę gestapowca. Tak poznałem osoby z TVP. Kiedy zrodził się pomysł z powstaniem cyklu poświęconego właśnie Powstaniu Wielkopolskiego, przedstawiciele telewizji zgłosili się do nas. Wiedzieli, że posiadamy potrzebne umundurowanie oraz kontakty z innymi grupami z Wielkopolski, które także zajmują się odtwarzaniem okresu powstania - wyjaśnia Tomasz Kaczmarek z grupy „Rogatywka”.

Tak grupa pasjonatów historii z naszego powiatu stała się również aktorami. W dwóch odcinkach, które zostały już nakręcone, poza Tomkiem zagrali: Piotr Kaczmarek, Arkadiusz Krenke, Maciej Kuliberda, Eryk Dybowski, Marcin Jakubowski, Piotr Dąbrowski, Erich Pommeranke, Marta Bzdziuch, Joanna Nowak, Michalina Nowak, Sebastian Śmiełowski, Rafał Szcześniak, Adam Zjawiński, Daniel Sulicki i Radosław Sulicki. - Odcinek poświęcony zdobyciu wozu pancernego powinien zostać wyemitowany jeszcze w tym roku. Pokazuje on zdobycie pojazdu, symbolu zwycięstwa. Poza Powstaniem Wielkopolskim walczył on także w Bitwie Warszawskiej oraz w Powstaniu Śląskim. Samo zdarzenie miało miejsce 7 lutego 1919 roku. Wówczas to Prusacy wysłali pojazd pancerny, aby rozbił zbierający się oddział powstańczy w Budzyniu. Powstańcy nie dali się zaskoczyć, a wręcz przeciwnie zaskoczyli atakujących - wyjaśnia przedstawiciel grupy rekonstrukcyjnej. Przy zerowych stratach własnych powstańcy zdobyli pojazd. Zginęła prawie cała obsługa. - Drugi szofer został pojmany przez powstańców. Jako jeniec początkowo to on prowadził pojazd, który walczył już po stronie polskiej - wyjaśnia. Członkowie grupy „Rogatywka” nie są pierwszymi rekonstruktorami z naszego powiatu, którzy wystąpili w filmach dokumentalnych. - Graliśmy w serii filmów Zdzisława Cozaca - zdradza Bartosz Werbliński z grupy „Chmurnicy” - Wojowie Grodu Łekno. Filmy te poświęcone są zupełnie odmiennej epoce, a mianowicie powstawaniu polskiego państwa, czasom pierwszych Piastów. To właśnie ten okres na co dzień odtwarzają Chmurnicy.

Przedstawicieli „Rogatywki” już niebawem będziemy mogli zobaczyć także i na poznańskim stadionie Lecha. - Przed meczem Lecha z Termaliką, który odbędzie się już w tę niedzielę utworzymy szpaler, przez który na boisko wyjdą piłkarze obu drużyn - zdradza przedstawiciel grupy. W przyszłym roku członkowie grupy wezmą udział także w corocznej defiladzie z okazji Święta Niepodległości w Warszawie. - 15 sierpnia osiem osób od nas przemaszeruje ulicami stolicy - zdradza pan Tomasz. W przyszłym roku „Rogatwkę” czekają także liczne uroczystości związane z setną rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto