Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasz "drogi" pacjent , czyli ile kosztuje nasze zdrowie

JAR
Arkadiusz Dembiński
Od początku roku szpital wydał ponad 6 milionów złotych na leczenie. Czy ZOZ przyjmie pacjentów z zagranicy?

Leczenia najdroższego pacjenta w minionym roku kosztowało Narodowy Fundusz Zdrowia ponad 3 miliony złotych! Jak wygląda sytuacja w naszym szpitalu?

Koszty związane z pobytem pacjentów w naszej placówce medycznej w pierwszym kwartale 2012 roku wyniosły 6 milionów 264 tysiące złotych.
Jaka część tej kwoty przypadała na „najdroższego” z pacjentów?

- W szpitalu wągrowieckim występują przypadki z punktu medycznego bardzo skomplikowane. Leczenie ich jest trudne i kosztowne. Narodowy Fundusz Zdrowia dopuszcza możliwość indywidualnego rozliczania trudnych przypadków z czego szpital korzysta, lecz nie zawsze wszystkie wnioski są rozpatrzone pozytywnie. Z uwagi na to, iż najdroższe procedury leczenia są przypadkami o charakterze indywidualnym, stąd podanie ich kosztów leczenia, mogłoby naruszać dobro pacjenta - poinformowała dyrektor szpitala Emilia Jagat.

Zdarzało się także, że pobyt pacjentów w naszym szpitalu nie był refundowany. Dlaczego? Ile stracił na tym wągrowiecki ZOZ? - Leczenie pacjentów nieubezpieczonych, którym szpital z mocy prawa nie może odmówić pomocy medycznej jest nierefundowane. W latach 2010 i 2011 niezapłaconych faktur wystawionych za leczenie nieubezpieczonych pacjentów było na kwotę 17 tysięcy 253 zł i są to należności trudno ściągalne - wyjaśnia Jagat.

Wielkimi krokami zbliżają się też Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012. Co ciekawe, jak informowaliśmy już wcześniej, do stolicy naszego powiatu ma przyjechać grupa około 150 kibiców z Irlandii. Jak szpital jest przygotowany do wizyty obcokrajowców?

- Jesteśmy gotowi na przyjęcie każdego pacjenta. Od lat przyjmujemy już chorych mówiących w językach obcych. Nie przewidujemy również zatrudnienia osób, które takim językiem się posługują - poinformowała dyrektor szpitala.

A co jeśli z pomocy medycznej będzie musiał skorzystać któryś z obcokrajowców? Kto zapłaci za jego pobyt w placówce? Okazuje się, że leczenie obcokrajowców przebiega podobnie do leczenia pozostałych pacjentów w ramach limitu przewidzianego z umową z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Odnośnie zapłaty za świadczenia udzielone pacjentom z UE/EFTA, reguluje je Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 6 maja 2008 roku, na mocy którego pacjent legitymujący się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, certyfikatem Tymczasowo-Zastępującym kartę EKUZ, bądź formularzem E 112/S2 ma zapłacone przez NFZ wykonane świadczenia. Pacjentom spoza UE, szpital wystawia fakturę za świadczenia zdrowotne - mówi Jagat.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nasz "drogi" pacjent , czyli ile kosztuje nasze zdrowie - Wągrowiec Nasze Miasto

Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto