Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasze domy stroją się na święta. Ozdoby wykonane samodzielnie cieszą bardziej!

Monika Dziuma
Handmade, odpowiednik polskiego rękodzieła opanował mieszkanki naszego powiatu. Każdy z nas chce, aby jego dom na święta wyglądał bajecznie, jednak kupno gotowych ozdób to całkiem spory wydatek. A gdyby tak wykonać wieńce, stroiki i świeczniki samodzielnie? Nie dość, że nie zapłacimy za nie krocie, to jeszcze będziemy mieli olbrzymią satysfakcję.

Jakiś czas temu ogłosiliśmy na naszej facebookowej stronie, że czekamy na zdjęcia ozdób wykonanych przez mieszkańców naszego powiatu. Efekty bardzo pozytywnie nas zaskoczyły. Wystarczy trochę wolnego czasu, chęci i kreatywności.

Mieszkanka Mieściska Jolanta Kukla na wykonywaniu świątecznych dekoracji spędziła długie godziny. Jednak efektu końcowego nikt nie może jej odebrać. - Już trzeci rok robię ozdoby świąteczne: stroiki adwentowe, dekoracje nie tylko na stół wigilijny, świeczniki... Sprawia mi to ogromną przyjemność i wprawia w atmosferę świąteczną. Już pod koniec października zaczynam zbierać szyszki w lesie, korę brzozy, orzechy i mech. Wykonanie takiego wieńca adwentowego zajmuje około 3 godzin. Zaczynam od uplecenia koła ze słomy, mocując żyłką lub sznurkiem. Do uformowanego krążka za pomocą druta mocuję świerk czy tuję. A ozdoby oraz świece również mocuję na drucie. Inspiracji mam w głowie mnóstwo, na przykład do takiego krążka ze słomy przyklejam korę brzozy, w środek wkładam mech, przyozdabiam szyszkami i orzechami - opowiada z pasją pani Jola.

Jak mówi, w tym roku zaczęła robić także modne krasnale z materiału. - Czas uszycia skrzata zajmuje mi około 4 godziny. Prace ręcznie wykonywane przez osoby, które wkładają w to serce, to nie są tylko przedmioty, ale dzieła. Wkładamy w nie bowiem kawałek serca, duszę, godziny, a nawet tygodnie pracy, momenty frustracji i radości - podsumowuje pani Jolanta.

Kolejną miłośniczką rękodzieła jest Stanisław Dembna z Mieściska. Kobieta w tym roku wykonuje m.in. choinki z gęsich piórek, a także bombki ze wstążeczki. - Zauważyłam, że króluje kolor biały. Dlatego w tym roku wykonują ozdoby właśnie w tym odcieniu. Wykonanie choinki z piórek jest dość łatwe. Do gotowego styropianowego stożka doklejam po kolei piórka. Używam do tego specjalnego pistoletu na klej. To dość pracochłonne zajęcie, jednak efekty są przepiękne. Polecam także stroik z wierzby mandżurskiej z własnoręcznie wykonanymi bombkami - mówi.

Wągrowczanka Emilia Przybylska swoje ozdoby wykonuje głównie na szydełku. Ich zrobienie zajmuje jej nawet kilka godzin. - Szydełkowania nauczyłam się jeszcze jako panienka. To doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Swoją pasją dzielę się z koleżankami z sekcji rękodzieła działającego przy MDK w Wągrowcu. Od nich natomiast uczę się innych technik wykonywania dekoracji. Już za tydzień nasze prace będzie można kupić na Jarmarku Bożonarodzeniowym na Rynku w Wągrowcu - mówi pani Emilia.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto