Nauka zdalna wróci w grudniu 2021 - znamy decyzję Ministerstwa Zdrowia. Kiedy powrót do nauki zdalnej w szkołach podstawowych?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Wzrost liczby zakażeń koronawirusem w wielu szkołach, chociażby częściowo, doprowadził do wprowadzenia nauki zdalnej od początku jesieni. Z tego powodu obawy nadal nie mijały i wciąż wiele osób zastanawiało się, co dalej z nauką zdalną. Minister edukacji Przemysław Czarnek zapewniał, że chce utrzymać naukę stacjonarną jak najdłużej, jednak wciąż podkreślał, że ministerstwo jest przygotowane na wszystkie scenariusze. 

We wtorek 7 grudnia resort zdrowia poinformował, że nauka zdalna wróci do wszystkich szkół 20 grudnia i zostanie w nich do 9 stycznia.

A jak nauczanie zdalne postrzegali sami dyrektorzy szkół jeszcze w listopadzie? Czy nauka zdalna powinna wrócić w grudniu 2021 ich zdaniem?

Przejdź dalej -->
Wzrost liczby zakażeń koronawirusem w wielu szkołach, chociażby częściowo, doprowadził do wprowadzenia nauki zdalnej od początku jesieni. Z tego powodu obawy nadal nie mijały i wciąż wiele osób zastanawiało się, co dalej z nauką zdalną. Minister edukacji Przemysław Czarnek zapewniał, że chce utrzymać naukę stacjonarną jak najdłużej, jednak wciąż podkreślał, że ministerstwo jest przygotowane na wszystkie scenariusze. We wtorek 7 grudnia resort zdrowia poinformował, że nauka zdalna wróci do wszystkich szkół 20 grudnia i zostanie w nich do 9 stycznia. A jak nauczanie zdalne postrzegali sami dyrektorzy szkół jeszcze w listopadzie? Czy nauka zdalna powinna wrócić w grudniu 2021 ich zdaniem? Przejdź dalej -->Marzena Bugala Polska Press
Udostępnij:
Nauka zdalna powróci w grudniu 2021 - jest decyzja Ministerstwa Zdrowia. Wszystko z powodu lawinowego wzrostu zachorowań koronawirusem i zbliżającego się szczytu IV fali epidemii w Polsce. Choć minister edukacji Przemysław Czarnek zapewniał, że chce utrzymać naukę stacjonarną jak najdłużej, to jednak nauka zdalna wróci do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Od kiedy? Z informacji, które przekazano na konferencji 7 grudnia 2021 nastąpi to od 20 grudnia 2021 do 9 stycznia 2022 roku. Więcej informacji wkrótce.

Powrót nauki zdalnej w grudniu 2021

Zgodnie z najnowszymi informacjami nauka zdalna wraca do szkół 20 grudnia 2021 r. i potrwa do 9 stycznia 2022 r. Dotyczy to szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Powrót nauki zdalnej: co z przedszkolami?

Według zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia przedszkola i żłobki będą działać w trybie stacjonarnym.

Nauka zdalna oczami dyrektorów szkół w listopadzie

Jeszcze w listopadzie zapytaliśmy dyrektorów poznańskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, jak wygląda sytuacja u nich w placówkach. W szkole na poznańskim Umultowie sytuacja covidowa wydawała się być pod kontrolą, a zajęcia nadal odbywały się stacjonarnie.

- Szczęśliwie u nas nikt nie był i nie jest na kwarantannie. Wszystkie klasy uczą się stacjonarnie, w szkole. Owszem, co jakiś czas zdarzają się uczniowie, którzy mają robione testy, ale na szczęście jak dotąd wszystkie były negatywne

- powiedziała Dominika Naworska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9.

I dodała: - Widzimy jednak, że tych nowych przypadków zakażeń codziennie przybywa i jest ich bardzo dużo. Dlatego też obawiam się, że być może już w grudniu ta nauka zdalna wróci. Mam jednak nadzieję, że będzie odbywać się to regionalnie i wierzę, że do stycznia ta czwarta fala się uspokoi i po feriach będziemy mogli wszyscy wrócić do szkół.

Nauka zdalna: Coraz więcej zachorowań wśród uczniów w listopadzie

Zupełnie inaczej było w szkole Cogito, gdzie liczba zakażeń i skierowań na kwarantannę wśród dzieci, ale też nauczycieli, w ostatnim czasie gwałtownie wzrosła.

- Od poniedziałku zaczynamy naukę zdalną. Tak się to wszystko poskładało, że w tej chwili na kwarantannie mamy pięć klas - wszystkie klasy czwarte i piąte, a także jedna klasa druga

- powiedziała Marzena Kędra, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Cogito.

- Chorują zarówno nauczyciele, którzy co prawda, dzięki temu, że są zaszczepieni, przechodzą zakażenie lekko, ale, co gorsze, chorują także dzieci

- dodała.

Trwa głosowanie...

Czy nauka zdalna powinna zostać wprowadzona jak najszybciej?

Głos Wielkopolski

Marzena Kędra zaznacza, że długo nic nie wskazywało na to, że sytuacja w szkole zmieni się tak diametralnie. Zauważa jednak pewną zależność w zachorowaniach wśród uczniów.

- W tych klasach starszych, gdzie dzieci są zaszczepione, jak na razie nie ma chorych. Być może wprowadzenie szczepionek dla młodszych dzieci, poniżej 12. roku życia jest jakimś rozwiązaniem tej sytuacji - powiedziała.

Zapewniła też, że szkoła przygotowana jest na każdą ewentualność.

- Wydaje mi się, że niestety najbliższe tygodnie właśnie tak będą wyglądały - trochę będziemy uczyć się zdalnie, trochę w szkole, hybrydowo. To raczej jest nieuniknione. Ale dla dzieci to będzie powrót do wielkiej traumy. Mówiąc szczerze, dla mnie, brak już jakiegokolwiek światełka w tunelu w tej kwestii, że to się kiedykolwiek skończy

- przyznała dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Cogito.

Szczepienia i maseczki mogą uchronić także przed powrotem do nauki zdalnej

Problem zakażonych koronawirusem uczniów nie dotknął z początkiem listopada Zespołu Szkół Łączności.

- Żadna z klas w naszej szkole nie przeszła jeszcze na naukę zdalną. Co prawda zdarzają się kwarantanny, ale mało jest takich przypadków. Na przykład w czwartek na kwarantannie mieliśmy tylko dwóch uczniów - relacjonował Jerzy Małecki, dyrektor szkoły.

Co więcej, nie nie zachorował też żaden nauczyciel ze szkoły. Jak powiedział dyrektor Małecki, jego zdaniem istnieje sposób na to, by uniknąć rozprzestrzeniania się wiarusa, a tym samym ponownego przejścia na naukę zdalną.

- Uważam, że to, czego powinniśmy teraz najbardziej przestrzegać, to noszenie maseczek. Zwłaszcza w przestrzeni szkolnej, zarówno nauczyciele, ale przede wszystkim uczniowie, powinni zakrywać nos i usta. To jest teraz najważniejsze. Wydaje mi się, że jeżeli wszyscy będą tego pilnować, będą się do tego stosować, to wtedy unikniemy tego czarnego scenariusza, czyli powrotu do nauki zdalnej

- powiedział Jerzy Małecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Materiał oryginalny: Nauka zdalna wróci w grudniu 2021 - znamy decyzję Ministerstwa Zdrowia. Kiedy powrót do nauki zdalnej w szkołach podstawowych? - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie