MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowość w klasach mundurowych. Uczniowie mają mieć ułatwioną ścieżkę kariery w Policji. Zobacz, na czym polegają zmiany

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Szykują się zmiany dla uczniów, którzy chcą się kształcić w klasach mundurowych.
Szykują się zmiany dla uczniów, którzy chcą się kształcić w klasach mundurowych. fot. Piotr Krzyżanowski/ Polska Press zdjęcie ilustracyjne
Uczniowie klas mundurowych mają mieć ułatwioną ścieżkę służby w Policji. Będą zwolnieni z testu wiedzy, a test sprawności fizycznej przejdą jeszcze w szkole. Zmiana ta tyczy się absolwentów tzw. mundurówek w roku szkolnym 2025/2026. Sprawdź szczegóły reformy.

Spis treści

Zmiany w klasach mundurowych

Zgodnie z projektem przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), absolwenci klas mundurowych mają mieć skróconą drogę do Policji. Ustawa umożliwi im pominięcie testu wiedzy oraz przeniesie test sprawności fizycznej na poziom szkolny. Projekt nowelizacji ustawy o Policji, Prawa oświatowego oraz ustawy o finansowaniu zadań oświatowych trafił do uzgodnień w środę, 27 marca.

„Zasadniczym celem proponowanych zmian jest zwiększenie efektywności prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych do służby w Policji”, jak czytamy w uzasadnieniu projektu. Chodzi również o „stworzenie możliwości pozyskania do niej jak największej liczby kandydatów odpowiadających potrzebom służby w formacjach mundurowych, takich jak Policja”.

Obecnie etaty w jednostkach Policji zostały ustalone na 108 909. Jednak stan zatrudnienia na dzień 1 marca 2024 r. wynosił 92 647 policjantów. Wakat obejmował 16 276 etatów. W ubiegłym roku do służby w Policji przyjęto 5174 osoby, natomiast odeszło z niej 9458 policjantów.

Nowe procedury dla absolwentów klas mundurowych

Nowelizacja przewiduje, że absolwenci szkół ponadpodstawowych kończących klasy o profilu mundurowym będą zwolnieni z testu wiedzy, a test sprawności fizycznej przejdą jeszcze w szkole.

W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) wyjaśniono, że projektowane rozwiązania mają „umożliwić zarządzanie i prowadzenie odrębnego postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów, którzy złożyli podanie o przyjęcie do służby w Policji przed upływem trzech lat od ukończenia oddziału o profilu mundurowym (liceum ogólnokształcącego, technikum lub branżowej szkoły II stopnia), dla którego został określony odpowiedni program szkolenia”.

Wyjaśniono, że będą oni „zwolnieni z etapu test sprawności fizycznej w sytuacji, gdy uzyskają oni pozytywny wynik ze spełniającego odpowiednie kryteria testu sprawności fizycznej przeprowadzonego w ostatnim roku szkolnym nauczania w oddziale o profilu mundurowym przez zespół, w którym będą uczestniczyli policjanci lub instruktorzy”.

W przypadku innej grupy kandydatów, byłych funkcjonariuszy Policji, „projektodawca zakłada dla nich również odrębną ścieżkę postępowania kwalifikacyjnego”.

Wynika to z faktu, iż są to kandydaci posiadający już odpowiednie doświadczenie i kompetencje, jak również kwalifikacje zawodowe. Z tych też powodów projekt ustawy wobec tych kandydatów różnicuje zakres postępowań kwalifikacyjnych, mając na uwadze czas pozostawania przez nich poza służbą w Policji oraz posiadane kwalifikacje zawodowe i stopień policyjny – czytamy w uzasadnieniu.

Klasa mundurowa, czyli jaka?

Projekt zawiera definicję klasy „o profilu mundurowym”. Zgodnie z nią będzie to oddział szkolny, w którym nauczanie jest zorganizowane zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 18 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe. W szkołach publicznych i niepublicznych, z wyjątkiem szkół artystycznych, mogą być tworzone oddziały o profilu mundurowym.

Dopisany ust. 7 stanowi „delegację ustawową dla ministra właściwego do spraw wewnętrznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania do określenia, w drodze rozporządzenia [...] programu szkolenia realizowanego w oddziale o profilu mundurowym, mając na uwadze przygotowanie do podjęcia służby w Policji, rozwijanie umiejętności przydatnych w służbie oraz kształtowanie postaw patriotycznych i społecznych wśród uczniów”.

Utworzenie takiego oddziału będzie wymagało zezwolenia Komendanta Głównego Policji, udzielonego w drodze decyzji administracyjnej. W decyzji Komendant ma wskazać jednostkę organizacyjną Policji odpowiedzialną za prowadzenie zajęć praktycznych dla uczniów.

Tworzenie klas mundurowych

Wniosek o zezwolenie na utworzenie klasy mundurowej składa „organ prowadzący szkołę, w której ma zostać utworzony ten oddział, w terminie do dnia 31 marca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym oddział o profilu mundurowym ma rozpocząć działalność”.

Zgodnie z projektem minister właściwy do spraw wewnętrznych „określa corocznie, w drodze rozporządzenia, limit zezwoleń wydawanych na prowadzenie oddziałów o profilu mundurowym, uwzględniając potrzeby kadrowe i możliwości szkoleniowe Policji, oraz środki przeznaczone na ten cel w budżecie państwa”.

Pierwsze postępowanie rekrutacyjne do oddziałów o profilu mundurowym przeprowadza się na rok szkolny 2025/2026.

Pozwoli to na właściwe przygotowanie się szkół ponadpodstawowych do rozpoczęcia funkcjonowania oddziałów o profilu mundurowym na zasadach określonych w ustawie i w akcie wykonawczym do niej, począwszy od dnia 1 września 2025 r. – napisano w uzasadnieniu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.Obserwuj
StrefaEdukacji.pl

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowość w klasach mundurowych. Uczniowie mają mieć ułatwioną ścieżkę kariery w Policji. Zobacz, na czym polegają zmiany - Strefa Edukacji

Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto