Nowy początek z Philip Morris – w Polsce i na świecie

Artykuł sponsorowany
Potężny koncern, jeden z największych na świecie, z czołowego producenta papierosów, zamienia się w najnowocześniejszą firmę technologiczną. I to taką, która widzi swoją przyszłość bez dymu tytoniowego. – Konsekwentnie dążymy do realizacji tego celu – zapewniają szefowie globalnego koncernu. I nie ma w tym krzty przesady

Zmiany, zmiany, zmiany
Nowy rok to nie tylko nowe postanowienia, ale także nowe wyzwania – tak dla firm, jak i ludzi. Te wielkie, globalne, i te malutkie. Co jest największym wyzwaniem dla Philip Morris International? Stworzenie świata bez tytoniowego dymu. I warto podkreślić, że rewolucja, którą obecnie przechodzi koncern, to największa transformacja nie tylko w historii firmy, ale również w całej branży.

Wspomnieć też wypada, że Philip Morris, lider branży tytoniowej, w ciągu najbliższych lat zamierza całkowicie zastąpić papierosy produktami o zmodyfikowanym ryzyku. Jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się to niemożliwe. - Teraz wiemy, że świat przyszłości, to świat bez dymu tytoniowego – zaznaczają w koncernie.

Czy jednak rewolucja ta obejmie cały świat, czy dotrze do Polski? – Jestem przekonany, że tak – mówi Jacek Olczak, prezes do spraw operacyjnych w szwajcarskiej centrali firmy. - W Polsce problem palenia papierosów można rozwiązać w… pięć lat. Wystarczy, byśmy podążyli śladem Japonii, w której nowatorskie produkty alternatywne zdobyły w kilka lat sporą część rynku – mówił w jednym z wywiadów.

W 2018 r. Polak objął stanowisko prezesa do spraw operacyjnych w szwajcarskiej centrali firmy. To jemu szefowie tytoniowego koncernu powierzyli jedno z najważniejszych zadań w dotychczasowej historii firmy - wprowadzenia tytoniowego koncernu w świat bez… dymu tytoniowego. - Jacek został jednym z przywódców rewolucji – podkreślają w koncernie.

Ludzie rewolucji

Tradycyjne palenie powoli, ale konsekwentnie odchodzi do lamusa historii. W związku z tym koncern poszukuje najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach, takich, którzy wspólnie z nim wejdą w nową erę.

Warto to uczynić, bo w Philip Morris każdy ma równe szanse startu. Wystarczy podać przykład Jacka Olczaka, który swoją drogę zaczynał jako manager w Dziale Finansów i Administracji, a obecnie jest prezesem do spraw operacyjnych w globalnym zarządzie firmy. W PMI liczy się tylko zaangażowanie i chęć uczenia się.

Philip Morris jest, jak do tej pory, jedyną firmą w Polsce, która otrzymała Certyfikat Równych Płac. Oznacza to, że kobiety i mężczyźni wykonujący tę samą pracę wynagradzani są jednakowo, a wkład pracowników ceniony jest niezależnie od płci. Jasne reguły gry, to bardzo komfortowa sytuacja dla obu stron. Pracownicy wiedzą, że ocena wyników pracy przeprowadzana jest wyłącznie w oparciu o ich umiejętności, zaangażowanie, jakość pracy oraz współpracy z innymi, a nie płeć, wyznanie, narodowość, czy pochodzenie. Pracodawca zatrudnia tylko najlepszych specjalistów - o zróżnicowanych umiejętnościach i doświadczeniu. Tylko dzięki temu mogą stanąć na czele globalnej rewolucji.

Polska w pierwszym szeregu

Philip Morris w Polsce zatrudnia specjalistów niemal ze wszystkich dziedzin. Wymaga tego złożona struktura organizacyjna firmy. W Krakowie działa Centrum Usług Wspólnych. Zapewnia ono wsparcie i obsługę z zakresu IT, HR, zakupów oraz finansów dla spółek PMI w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Centrum jest również ośrodkiem wiedzy i tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla globalnego Philip Morris International.

W jego najbliższym sąsiedztwie znajduje się największa fabryka Philip Morris w Europie i zarazem jedna z najnowocześniejszych na świecie. Wciąż jednak pracują w niej osoby, które pamiętają jeszcze czasy dawnych krakowskich Zakładów Tytoniowych. Około 70 procent produkcji krakowskiej fabryki jest eksportowane na ponad 60 rynków świata.

Philip Morris zatrudnia także poza wielkimi ośrodkami miejskimi. Firma poszukuje pracowników w wielu zakątkach kraju, oferując pracę na różnych szczeblach. Firma, co godne podkreślenia, przygląda się także indywidualnym potrzebom swoich pracowników. Osoby pracujące w biurach mogą np. część obowiązków wykonywać z domu, a tydzień pracy skompresować do czterech 9-godzinnych oraz jednego 4-godzinnego dnia. Dla firmy indywidualne podejście nie jest problemem, ani wyzwaniem, jest wpisane w jej DNA. Pozwala to zatrzymać najlepszych pracowników, którzy w Philip Morris są największą wartością.

Philip Morris to lider branży tytoniowej w Polsce oraz jeden z największych pracodawców. We wszystkich spółkach zatrudnienie znajduje około 7 tysięcy osób. Firma sześciokrotnie została wyróżniona tytułem Top Employer Polska oraz Top Employer Europe. Dotychczas Philip Morris zainwestował w Polsce ponad 700 milionów dolarów. Spółki PMI nad Wisłą są także jednym z największych płatników podatku CIT.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowy początek z Philip Morris – w Polsce i na świecie - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto