Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od "szóstki" przez gimnazjum po "jedynkę". Szkoła Podstawowa w Wągrowcu świętowała 30-lecie istnienia

Daria Bonowska
Daria Bonowska
Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
urząd miejski w Wągrowcu
Mieszcząca się przy ulicy świętego Wojciecha w Wągrowcu Szkoła Podstawowa nr 1 w tym roku obchodzi trzydzieste urodziny. W sali kina MDK odbyła się jubileuszowa uroczystość z udziałem grona pedagogicznego, uczniów, absolwentów i zaproszonych gości. Z tej okazji warto poznać historię powstawiania placówki.

Aktualnie to Szkoła Podstawowa nr 1, choć wcześniej mieściło się tutaj Gimnazjum nr 1. Wielu z nas pamięta jednak początki istnienia tej placówki, kiedy była jeszcze "szóstką". Licząca trzydzieści lat szkoła właśnie hucznie obchodziła swoje urodziny.

14 września, w sali MDK w Wągrowcu odbyły się obchody 30-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 w Wągrowcu. W wydarzeniu wzięli udział byli i obecni nauczyciele i pracownicy oraz sympatycy szkoły. Przed częścią artystyczną przemowę i podziękowania wygłosiła Pani Dyrektor szkoły - Alina Machy i Burmistrz Wągrowca - Jarosław Berendt. Do przygotowania występów włączyli się, nie tylko obecni uczniowie, ale również absolwenci, którzy z ogromnym sentymentem wspominają czas edukacji.

Historia Szkoły Podstawowej nr 1 w Wągrowcu

"Jedynka" powstała w Wągrowcu, kiedy to 10 lat po powstaniu Szkoły Podstawowej nr 4 czas nauki w szkołach w Wągrowcu wydłużył się do godziny 18., a w niektórych dniach nawet do 20.

- Ówczesne władze oświatowe zaczęły szukać możliwości poprawy trudnej sytuacji lokalowej szkolnictwa. W planie urbanistycznym miasta przewidziana była budowa szkoły podstawowej przy zbiegu ulic Klonowej i Kochanowskiego. Jednak pieniędzy nikt na ten cel nie przewidział. Z pomocą przyszła Uchwała 268 Rady Ministrów, która dawała spółdzielniom mieszkaniowym uprawnienia do budowy szkół, a kuratoria oświaty zobowiązała do refundacji ponoszonych kosztów. Projekt w/w inwestycji przewidywał pierwotnie 33 izby lekcyjne, aulę, basen pływacki i 3 sale gimnastyczne. Ze względu jednak na bardzo wysokie koszty budowy, zrezygnowano z auli i basenu. I tak inwestycja ta była wówczas najdroższą w województwie - dowiadujemy się ze szkolnej strony internetowej.

Budowa szkoły ruszyła 17 października 1986 roku. 18 września 1991 roku otwarto pierwszy blok dydaktyczny Szkoły Podstawowej nr 6 w Wągrowcu. Dyrektorem placówki został mgr Stanisław Gąsiorek, a na uczniów czekało 19 sal.

- 8 lutego 1993 roku został oddany segment B. Przybyło 14 izb lekcyjnych, w tym pracownie: chemiczna, geograficzna, fizyczna, biologiczna. Radość wszystkich była ogromna. Klasy I-III uczyły się najpóźniej do godziny 12.30, a pozostałe pracowały na jedna zmianę. Ciągle brakowało pieniędzy na dokończenie inwestycji. Jednak po czwartym roku funkcjonowania szkoły został oddany łącznik, w którym miały odbywać się wszystkie uroczystości szkolne. Po roku – 8 września 1996 roku – w tym miejscu zorganizowano 5-lecie istnienia Szkoły Podstawowej nr 6, ale ciągle bez sal gimnastycznych i zaplecza socjalnego - czytamy kolejny zapis w szkolnej historii.

Hala sportowa w szkole została oddana do użytku 18 września 1997 roku.

- Był to obiekt godny XXI wieku – sale do ćwiczeń, gabinety odnowy biologicznej, sauna, przestronne szatnie, natryski... - informują przedstawiciele szkoły.

1 września 1999 roku Szkoła Podstawowa nr 6 stała się Gimnazjum nr 1 w Wągrowcu. W tym czasie oddano do użytku kolejny segment, w którym znalazły się pracownie komputerowe, świetlica, biblioteka, kuchnia, sekretariat i gabinet dyrekcji. Naukę podjęło 455 gimnazjalistów w 17 klasach. W kolejnym roku powstały 32 oddziały z 815 uczniami, pracowało 52 nauczycieli i 17 pracowników obsługi szkoły. W roku 2001/2002 było już 15 klas pierwszych, 17 drugich i 17 trzecich – ogółem 1183 uczniów. Szkoła zatrudniała 70 nauczycieli i 17 pracowników obsługi.

- W roku szkolnym 2017/2018, w wyniku kolejnej reformy oświaty, Gimnazjum nr 1 zostało na powrót przekształcone w szkołę podstawową, tym razem nr 1. W roku szkolnym 2019/2020 szkoła liczy ok. 300 uczniów, których edukacją zajmuje się 35 nauczycieli. Historię szkoły tworzymy każdego dnia. Wspólnie – uczniowie, nauczyciele, pracownicy. A wszystko po to, by żyło się nam tutaj jak najlepiej - brzmi zapis podsumowujący dzieje szkoły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto