Odpusty maryjne w okolicy Wągrowca. Do Niemczyna, Dąbrówki i klasztoru pocysterskiego przybędą pielgrzymi

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
15 sierpnia miejsca kultu Matki Boskiej w regionie będą odwiedzane przez pielgrzymów z całego regionu. Tak będzie w Wągrowcu, Niemczynie i Dąbrówce Kościelnej
15 sierpnia miejsca kultu Matki Boskiej w regionie będą odwiedzane przez pielgrzymów z całego regionu. Tak będzie w Wągrowcu, Niemczynie i Dąbrówce Kościelnej Janusz Marczewski, A. Dembiński, arch. Archidiecezja Gnieźnieńska
Przed nami święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 15 sierpnia w miejscach kultu maryjnego w całym regionie odbędą się uroczyste odpusty. Pielgrzymi przybędą do Niemczyna, Dąbrówki oraz klasztoru pocysterskiego w Wągrowcu.

Przed nami 15 sierpnia. Kolejna rocznica Cudu nad Wisłą, czyli odparcia Armii Czerwonej przez Polaków w 1920 roku. 15 sierpnia to także ważne święto w Kościele Katolickim. Tego dnia kościół obchodzi święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, potocznie zwane Matki Boskiej Zielnej. Wierni tego dnia przychodzą do kościołów z bukietami kwiatów i ziół.

To także dzień, w którym odwiedzamy sanktuaria maryjne. Mówiąc o nich nasuwa się na myśl oczywiście Jasna Góra lub wielkopolski Licheń. Miejsc związanych z kultem Matki Boskiej nie brakuje jednak także w naszej okolicy.

Najbardziej znanym bez wątpienia jest tu Dąbrówka Kościelna, położona zaledwie kilka kilometrów poza granicami powiatu wągrowieckiego, pod Kiszkowem w powiecie Gnieźnieńskim.

To sanktuarium, które regularnie przyciąga pielgrzymów z całego regionu. Główny, tak zwany "duży" odpust ma tu miejsce jednak nie 15 sierpnia lecz we wrześniu z okazji Narodzenia NMP.

Odpust w sanktuarium Dąbrówce Kościelnej i cudowny obraz Madonny

Jednak także w najbliższą niedzielę nie zabraknie tu także uroczystości. Suma tak zwanego "małego odpustu" odbędzie się o godzinie 12.

Jak w wielu innych maryjnych sanktuariach także i w tym Dąbrówce miało dochodzić do cudów, uzdrowień.

ZOBACZ TAKŻE

- Ustna tradycja, która jest żywa do dziś uzupełnia te informacje mówiąc, że Obraz ten miał pierwotnie znajdować się w pobliżu kościoła na rosnącym przy drodze dębie. Zaczął on nagle jaśnieć niezwykłym światłem i blaskiem, który we dnie i w nocy nie ustawał. Wiadomość o tym niezwykłym zjawisku szybko się rozeszła, a ludzka pobożność i ciekawość pobudzała wielu do nawiedzenia tego miejsca - czytamy na stronie parafii w Dąbrówce Kościelnej.

Cudowny obraz jednak nie przetrwał do dziś. Jak informuje strona sanktuarium, jego dokładne losy nie są znane. Najprawdopodobniej spłonął jednak nie wiadomo, w którym pożarze świątyni. - Od czasu spalenia Obrazu sporządzono kilka jego kopii. Pierwsza znajdowała się w Dąbrówce od 1927 r. do czasów wojny. Ówczesny proboszcz z obawy przed okupantem wywiózł ją w okolice Kutna. Jednak w czasie działań wojennych dom, w którym była przechowywana, został trafiony i zniszczony wraz z obrazem. Niemcy ścięli zabytkowy dąb na którym, jak mówi tradycja jaśniał nadzwyczajnym blaskiem obraz Matki Najświętszej - głosi strona parafii.

ZOBACZ TAKŻE

Po wojnie na podstawie zachowanych ikonografii odtworzono obraz, który znajduje się aktualnie w świątyni.

Odpust w Niemczynie pod Damasławkiem gdzie miejsce miały cuda

W najbliższą niedzielę odpust maryjny odbędzie się także o godzinie 12. w Niemczynie pod Damasławkiem. Tu już od XIX wieku przybywają pielgrzymi prosząc o łaski i pomoc Madonny. W starym opracowaniu sprzed kilkudziesięciu lat, spisanym jeszcze na maszynie do pisania, które znajduje się w archiwach parafialnych nie brakuje relacji dotyczących łask, jakie spadły na osoby za sprawą Matki Boskiej Niemczyńskiej. - Helena Wronikowska we wrześniu 1949 roku zachorowała na gruźlicę. Modliła się do Matki o uzdrowienie. Doznała tej łaski - czytamy jedną z relacji. - Zaraz po wojnie 9-letnie dziecko z parafii Zabiczyn (pisownia oryginalna) doznało poważnego oparzenia. Zabrano je do szpitala w Wągrowcu. Stan był beznadziejny - głosi inna historia. Jak z niej wynika, po odprawieniu mszy świętej w świątyni w Niemczynie stan dziecka nagle się poprawił. Malec zaczął wracać do zdrowia. W opracowaniu nie brakuje także innych opowieści. Wiele z nich, jak opowiada ks. Bogdan, nigdy jednak nie zostało spisanych. Z pożółkłych już kartek dowiadujemy się, że wiele historii było tylko „ogłaszanych z ambony”.

Początek parafii w Niemczynie sięga XVI wieku. Pierwotnie w miejscowości stał kościół drewniany. W 1888 roku spłonął. Z tym właśnie rokiem wiąże się legenda dotycząca świętego obrazu. We wrześniu 1888 roku drewniany kościół spłonął. Powstał nowy. - Co ciekawe, gdy przed kilkudziesięciu laty powstawało to malowidło, artysta, który je malował poprosił aby jako aniołowie pozowały mieszkanki Niemczyna. Tak się też stało. Anioły otaczające Madonnę mają twarze młodych dziewcząt mieszkających wówczas w wiosce. Niestety, aktualnie wszystkie już się wyprowadziły się z Niemczyna - wyjaśniał w rozmowie z „Tygodnikiem” Ryszard Rozmarynowski, sołtys wsi.

Aktualnie cudowny ołtarz Matki Boskiej znajduje się w ołtarzu bocznym. W głównym mamy przedstawienie Wniebowzięcia Maryi.

Odpust w Wągrowcu i Wągrowiecka Madonna

O 12.30 odpust odbędzie się także w klasztorze pocysterskim w Wągrowcu, który jest ku czci Wniebowzięcia NMP. Będąc w świątyni warto zwrócić tu uwagę na rzeźbę przestawiającą Matkę Boską z dzieciątkiem. Powstała ona jeszcze w XV wieku. Przetrwała pożar z 1747 roku. Jest najprawdopodobniej elementem dawnego ołtarza głównego, który znajdował się w kościele.

ZOBACZ TAKŻE

Madonna przetrwała także drugą wojnę światową i zniszczenie kościoła.

- W czasie okupacji, w bliżej nieokreślonych okolicznościach rzeźbę ukryto, a następnie przewieziono do Łekna. Po wojnie powróciła ona do odbudowanego kościoła - dowiadujemy się z broszury poświęconej Wągrowieckiej Madonnie.

15 sierpnia miejsca kultu Matki Boskiej w regionie będą odwiedzane przez pielgrzymów z całego regionu. Tak będzie w Wągrowcu, Niemczynie i Dąbrówce Kościelnej

Odpusty maryjne w okolicy Wągrowca. Do Niemczyna, Dąbrówki i...

ZOBACZ TAKŻE

Wągrowiec. Amfiteatr wypełniony po brzegi na koncercie opere...

Tu jest taniej z Kartą Rodzina 3+

Do dentysty, na mecz, do kina czy na pizzę. Tu jest taniej z...

Co nas czeka w Wągrowcu i powiecie? Sprawdź na kolejnych slajdach --->

Wydarzenia kulturalne w Wągrowcu i powiecie do końca wakacji...

Koncert Afromental w Wągrowcu. Tłumy bawiły się na płycie Ry...

Znany aktor znakomicie zabawiał wągrowiecką publikę

Tomasz Karolak i Pączki w Tłuszczu zagrali na zakończenie Dn...

SPORTOWY24.PL - rozmowa z Piotrem Małachowskim

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie