Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odwiert geotermalny w Wągrowcu dojdzie do skutku. Radni przekazali dodatkowe środki na jego wykonanie. Kiedy ruszą fizycznie prace?

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Wągrowiec sięgnie po wody geotermalne
Wągrowiec sięgnie po wody geotermalne Valdemaras D/pexels/zdjęcie ilustracyjne
Wągrowiec sięgnie po wody geotermalne. Rada miejska podjęła decyzję o zwiększeniu środków na ten cel. Jak wyglądają dalsze procedury? Kiedy fizycznie ruszą prace?

Rada miejska w Wągrowcu dała zielone światło, w postaci przekazania blisko 600 tysięcy złotych na wykonanie odwiertu geotermalnego. Tyle brakowało bowiem, aby móc podpisać umowę z firmą, która złożyła najkorzystniejszą cenowo ofertę.

O przełomie w kwestii wyłonienia wykonawcy informowaliśmy już pod koniec 2022 roku. Wągrowiec na ten cel w swoim budżecie posiadał 16 129 988,76 złotych. Na ogłoszony przetarg wpłynęły dwie oferty, które przewyższały to czym dysponował Wągrowiec. Oferta złożona przez UOS Drilling z Warszawy opiewała na kwotę 18 827 241 złotych, a ta którą złożyła firma Exalo Drilling z Piły na 19 093 683,60 złotych. Obie oferty znacznie przekraczały środki jakie miało miasto. Rozmowy prowadzone przez przedstawicieli Wągrowca z firmami przyniosły efekt. Ratusz poinformował, że firma z Warszawy zgodziła się obniżyć swoją ofertę do 16 726 856 złotych.

Rada miejska w Wągrowcu przeznaczyła dodatkowe środki na odwiert

To jednak także kwota, która przekraczała środki zapisane w budżecie na ten cel. Konieczna była korekta, na którą zgodę w poniedziałek, 16 stycznia dała rada miejska. Jak informuje Jakub Zadroga, przewodniczący rady miejskiej, na 19 radnych biorących udział w obradach, 18 głosowało za zmianami.

- Wykonanie odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego to początek drogi do powstania geotermii w naszym mieście. Wczoraj podczas sesji prezes Białczak określił, że wykorzystywanie wód geotermalnych będzie możliwe za około 3-4 lata. Musimy mieć świadomość, że w przypadku pomyślnego odwiertu próbnego kluczowe będzie wykonanie drugiego odwiertu wydobywczego i budowa całej instalacji. W takim przypadku Prezes Geotermii Polska poinformował, że są możliwe dofinansowania, ale w wysokości 50 procent. To może oznaczać, że w przyszłości będziemy potrzebować znacznych środków własnych aby zrealizować całe przedsięwzięcie - wskazuje Jakub Zadroga, przewodniczący rady miejskiej.

Kiedy pierwszy odwiert geotermalny w Wągrowcu?

Aby jednak wiedzieć co dokładnie znajduje się pod miastem, konieczne jest wykonanie wspominanego, pierwszego odwiertu.

- Jeszcze w styczniu chcemy podpisać umowę z wykonawcą - poinformował naszemiasto.pl wiceburmistrz Wągrowca Remigiusz Priebe.

Na wykonanie odwiertu i następne badania wykonawca będzie miał wówczas 11 miesięcy. Wągrowiec wśród ewentualnych sposobów wykorzystania wód geotermalnych dostrzega między innymi ciepłownictwo. Przypomnijmy, że ceny ciepła z wągrowieckiej ciepłowni w Wągrowcu wzrosną. Veolia zapowiedziała podwyżki w nowym roku. Te, jak wskazywali przedstawiciele spółki ciepłowniczej podyktowane są podwyżkami surowców i energii.

- Od co najmniej kilku miesięcy wiemy, że miasta i gminy, które poszukują własnych, alternatywnych źródeł energii mają szansę być w przyszłości miejscami, w których koszt życia nie będzie uzależniony jedynie od cen gazu czy energii elektrycznej. Jestem przekonany, że odwiert geotermalny przybliży nas do tego celu, a tym samym otworzy perspektywy dla dalszego rozwoju Wągrowca - podkreślał Jarosław Berendt, burmistrz Wągrowca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto