Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pani Agata dla jogi... jest w stanie stanąć na głowie

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Joga to coś więcej niż ćwiczenia gimnastyczne. To odpowiedni oddech i specjalne ćwiczenia, pozwalające oczyścić wnętrze, uwolnić się od stresów. O to, czym dokładnie jest joga zapytaliśmy jej instruktorkę z Wągrowca, panią Agatę.

Jak się okazuje, pani Agata po raz pierwszy zetknęła się z jogą w 2009 roku.
- Przez około rok ćwiczyłam w klubie fitness w Katowicach, gdzie wówczas mieszkałam. Były tam organizowane zajęcia z jogi i strechingu. Ta roczna przygoda nie zakończyła się jakimś spektakularnym związkiem z jogą. Reszta praktyki opierała się na ćwiczeniach domowych i to od czasu do czasu. Często tak jest, że te nasze początki z jogą, ale i z innymi formami sportu są taką trudną przyjaźnią - powiedziała nam z uśmiechem wągrowczanka.

Jak mówi, ważne jest by mieć kogoś, kto pokieruje nas podczas ćwiczeń.

- Czas poświęcony na praktyki własne jest jak najbardziej super, ale dopiero praca po okiem dobrego nauczyciela, instruktora przynosi efekty. Ja po około półtorarocznej takiej pracy z instruktorem, codziennej praktyce własnej w domu, niezliczonych godzinach poświęconych na studiowanie książek o jodze w kontekście ćwiczeń fizycznych, ich oddziaływania na ciało człowieka, jak i tej mistycznej stronie jogi, postanowiłam pójść o krok dalej. Zdecydowałam się na kurs instruktora jogi. Moją pasją postanowiłam dzielić się z innymi tu w Wągrowcu w STUDIO GABI u Marietty Kiszki, która także jest świetnym instruktorem. Dodam że studio jest bardzo dobrze przygotowane do prowadzenia zajęć, więc zapraszam wszystkie chętne panie - mówi dalej.

Co ciekawe, pani Agata na co dzień pracuje jako doradca techniczny w branży sanitarnej. Jest też szczęśliwą mamą dwójki dzieci.

A czym właściwie jest joga? Wielu z nas kojarzy się ona wyłącznie z pozycją kwiat lotosu. Jak przekonuje pani Agata, to coś więcej.

- Słowo joga pochodzi z sanskryckiego rdzenia yuj i znaczy łączyć, skupiać na czymś uwagę, połączyć, zjednać. Według Patandźialego, który jest autorem „Jogasutr” (Aforyzmów o jodze) jest to „zatrzymanie poruszeń umysłu”, B.K.S Ieyngar w „Świetle Jogi” pisze „Joga jest ponadczasową, praktyczną nauką (…) zajmującą się fizycznym, moralnym, psychicznym oraz duchowym zdrowiem człowieka jako całości”, a Yehudi Menuhin mówi: „Praktyka jogi przywraca pierwotne poczucie miary i proporcji. Sprowadzani do własnego ciała, naszego pierwszego instrumentu, uczymy się na nim grać, próbując wydobyć maksymalny rezonans i harmonię”. Myślę, że tu w przytoczonych prze mnie cytatach ukryty jest cały jej sens. Ale upraszczając myśli wielkich autorytetów, joga to trzy składowe: asany czyli ćwiczenia fizyczne, pranajamy czyli ćwiczenia, kontrola oddechu i dhayna - medytacja. Najczęściej ludzie zaczynają od ćwiczeń fizycznych, na których z czasem uczą się kontroli oddechu. Nieliczni decydują się na medytację - wyjaśnia instruktorka.

Zapytaliśmy panią Agatę, kto może zacząć uprawiać jogę? Czy potrzeba do nich jakichś specjalnych predyspozycji? Do kogo przeznaczona jest joga? - Polecam ją wszystkim, którzy chcą dbać o siebie, o swoją sylwetkę. Idealnie modeluje ciało poprzez wymagające ćwiczenia fizyczne. Polecam ją ze względu na jej nieoceniony wpływ na nasze narządy wewnętrzne. To jak na nie wpływa, pobudza do pracy czy też tonizuje. Takim najlepszym i najbardziej wymownym przykładem będą asany odwrócone (pozycje odwrócone)- stanie na głowie, rękach przedramionach itd. Działają na układ oddechowy, krążenia, nerwowy, wydzielania wewnętrznego. Wzmacniają siłę woli, wspomagają pamięć, zwiększają możliwości intelektualne, poprawiają jasność myślenia. Odmładzają narządy brzucha, poprawiają krążenie w rejonie talii, wpływają na produkcję hormonów, rytm dobowy, poprawiają pracę serca i stymulują układ immunologiczny, a także coś dla pań - odmładzają i regenerują skórę twarzy - tłumaczy.

Pani Agata wspomniała o staniu na rękach czy na głowie. Wiele pozycji wymaga dużego rozciągnięcia ciała. Czy są one według niej trudne? - I tak i nie. Umiejętnie wprowadzane przez nauczyciela, instruktora nie będą trudne. Oczywiście będą wymagające, bo przecież ćwiczymy po to, by coś osiągnąć. Dobry nauczyciel wie, że musi dostosować poziom ćwiczeń do możliwości grupy. Nie tylko po to, aby ich nie „zajechać fizycznie”, ale też po to, by ich nie zniechęcić. Asany, czyli ćwiczenia są bardzo barwnie nazwane, co wprowadza czasem konsternacje, a czasem wręcz rozbawienie na sali. Stopień trudności pozycji jest przeróżny, od prostych, stojących jak pozycja góry Samasthiti, która też potrafi zmęczyć, po trudne (Salamba sirsasana- stanie na głowie) i bardzo trudne (Viparita salabhasana- odwrócony świerszcz. Sama nie mam siły na ten ostatni wynalazek… absolutnie, to poziom mistrza nauczyciela. Ale zapewniam, że po przejściu do tych skomplikowanych i ich wykonaniu, radość nasza jest bezcenna - tłumaczy wągrowczanka.

Instruktorka wyjaśnia, że najważniejsza jest praktyka. - Dla osób które chcą zacząć przygodę z jogą mam oczywiście kilka rad. Najważniejsze to dotrzeć instruktora, nauczyciela- dlaczego?

Bo same filmy dostępne w internecie nie wystarczają. Owszem, są bardzo przydatne do praktyki własnej, ale dopiero wtedy, kiedy już mamy podstawy wiedzy jak układać ciało w pozycjach. A internet nas nie skoryguje, tak jak uczyni to instruktor. Nie potrzebujesz maty na kilkaset złotych, te zazwyczaj są dostępne w salach. Wystarczą zwykłe wygodne ciuchy, nie musisz specjalnie kupować całego ekwipunku, którym zasypują nas platformy „jogowego biznesu”. Ważna jest systematyczność, bez niej efekty będą słabe - podsumowuje instruktorka jogi z Wągrowca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto