Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Piramida Łakińskiego na obrzeżach Wągrowca. Tajemniczy grobowiec oficera napoleońskiego

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Wideo
od 16 lat
Na obrzeżach Wągrowca, w otoczeniu lasku sosnowego stoi... piramida. Podobnie jak te w Egipcie jest grobowcem jednak nie faraona ale rotmistrza wojsk napoleońskich.

- Nie trzeba jechać do Egiptu aby zobaczyć piramidę - przyznaje Marcin Moeglich z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu.

Równie dobrze można przyjechać do stolicy powiatu wągrowieckiego. W Wągrowcu, a dokładniej praktycznie na jego obrzeżach, przy wylocie z miasta w stronę Gniezna, w sosnowym lasku stoi... kamienna piramida.

Ma 5 metrów podstawy i około 11 metrów wysokości. Jak się okazuje podobnie jak te z Egiptu jest także grobowcem. Spoczął w niej nie faraon ale... rotmistrz Franciszek Łakiński.

- Łakiński był żołnierzem. Rotmistrzem wojsk napoleońskich - wyjaśnia Moeglich. Pochodził z okolic Łobżenicy. Posiadał majątek w Szczerbinie. To tam początkowo także osiadł po zakończeniu zmagań wojennych, odłożeniu szabli.

- Pług jednak mu nie leżał. Zdecydował się na przeprowadzkę do miasta, do Wągrowca - tłumaczy historyk.

Były oficer w Wągrowcu został zapamiętany jako działacz charytatywny. Utworzył fundusze na budowę nowego szpitala oraz pomocy dla sierot. Zasłynął także z ufundowania środków dla niezamożnych panien, które wychodziły za mąż. Te jednak aby otrzymać pieniądze z "kasy Łakińskiego" musiały spełnić jeden warunek - ślub musiał odbyć się w dniu jego imienin.

Łakiński zapragnął po śmieci spocząć w miejscu, które przypominało mu pola bitewne. To on sam wybrał wzgórze leżące dziś na granicy Wągrowca. Co więcej także i on sam zaprojektował swój grobowiec w kształcie piramidy.

Jak przyznaje historyk najprawdopodobniej było to związane z fascynacją ówczesnego społeczeństwa kulturą starożytnego Egiptu. Według wytycznych samego rotmistrza trumna wewnątrz piramidy ma być zawieszona na czterech łańcuchach.

Co jednak ciekawe niewiele brakowało aby po śmierci rotmistrza, cały jego misterny plan o pochówku w piramidzie na wzgórzu legł w gruzach. Wątpliwości co do katolickiego pochówku w takim miejscu miał bowiem ówczesny proboszcz. Wystosował on nawet pismo do kurii. Ta jednak poleciła mu poświęcić miejsce pod piramidą jako nowy cmentarz.

- Tak więc piramida stoi aktualnie na maleńkim cmentarzu - wtjaśnia historyk.

Z samą piramidą i jej otoczeniem wiąże się także legenda. Zgodnie z nią sosny rosnące wokół grobowca miał posadzić, przed śmiercią, sam rotmistrz Łakiński. Sadząc je miał stwierdzić, że kiedy te maleńkie drzewka urosną wyższe niż piramida, w której on spocznie, wówczas Polska odzyska niepodległość.

W niedalekiej odległości od piramidy stoi także inny obelisk uwieńczony wizerunkiem konia. Jedna z opowieści głosi, że jest to także grobowiec zaprojektowany przed Franciszka Łakińskiego. Zgodnie z nią, wewnątrz spoczął jego koń, z którym przemierzał wojenny szlak. Aktualnie jednak badacze wskazują, że jest to znak graniczny, który z grobowcem nie ma nic wspólnego.

O kim mowa?

Franciszek Jerzy Łakiński herbu Pelikan. Urodził się 10 marca 1767, w majątku Szczerbin pod Łobżenicą w dzisiejszym powiecie pilskim. Był rotmistrzem wojsk napoleońskich. Za swoją służbę otrzymał: Krzyż Srebrny Virtuti Militari i francuskiej Legii Honorowej.W 1830 roku osiedlił się w Wągrowcu i podjął działalność dobroczynną. Zmarł 4 czerwca 1845 roku. Spoczął w piramidzie, którą sam zaprojektował na obrzeżach Wągrowca.

od 16 lat
Wągrowiecka piramida jest także grobowcem. Zaprojektował ją i w niej spoczął rotmistrz Franciszek Łakiński

Piramida Łakińskiego na obrzeżach Wągrowca. Tajemniczy grobo...

Piramida nie jest jedyną atrakcją Wągrowca i okolic. Co jeszcze warto zobaczyć?

Rynek w Wągrowcu z "tańczącą fontanną"

Warto zobaczyć w Wągrowcu i okolicy. Atrakcje turystyczne miasta

ZOBACZ TAKŻE

Założyciel fundacji Bogdan Hutten-Czapski przed kościołem parafialnym w Smogulcu.

Hrabia, u którego w pałacu w Smogulcu pod Gołańczą gościł pr...

Pochody pierwszomajowe w Wągrowcu. Zobaczcie jak kilkadziesi...

Kopalnia w Wapnie kiedyś i dziś... Jak wyglądała praca w kop...

Tereny nad Jeziorem Durowskim

Wągrowiec i okolica na zdjęciach z okresu międzywojennego. S...

Wągrowiec na starych fotografiach. Tak wyglądało życie w okr...

Wągrowiec i inne ciekawe miejsca widziane z lotu ptaka. Wągr...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto