Plan wykonany. Szczypiorniści Nielby Wągrowiec pewnie zwyciężają w Elblągu.

Kacper Bagrowski
Nielba spędzi przerwę zimową na podium.
Nielba spędzi przerwę zimową na podium. Kacper Bagrowski
W przedostatniej, dziesiątej kolejce pierwszej rundy sezonu I ligi piłkarzy ręcznych Nielba Wągrowiec wygrała na wyjeździe z zespołem KPR Elbląg 27:31. Żółto-czarni pewnie maszerują w górę tabeli.

Był to mecz kluczowy w kontekście układu tabeli. Zespół z Elbląga w przypadku wygranej wyprzedziłby wągrowczan i znacznie skomplikował Nielbistom drogę do ewentualnego awansu. Zmotywowani tą niezbyt optymistyczną wizją żółto-czarni nie mogli do tego dopuścić - i nie dopuścili.

Spotkanie rozpoczęło się od niezwykle wyrównanej walki punkt za punkt. Przez chwilę na trzybramkowe prowadzenie wyszli gospodarze, ale podopiecznym Bartosza Świerada szybko udało się tę przewagę zniwelować. Swoją wyższość w tym pojedynku goście z Wągrowca zaczęli pokazywać od 20 minuty meczu. Przy stanie 8:8 sprawy w swoje ręce postanowili wziąć skrzydłowi - Paweł Gąsiorek i Artur Klopsteg, którzy rzucili po dwie bramki. Elblążanie nie odpowiedzieli na to żadnym trafieniem, a kiedy już się obudzili - było za późno. Dwa gole w końcówce pierwszej połowy dorzucili jeszcze Tepper z Drzazgowskim i wągrowczanie schodzili na przerwę przy stanie 10:14, z bezpieczną przewagą czterech bramek. Przewagą, której nie mieli już oddać do samego końca.

Druga część spotkania to prawdziwy koncert żółto-czarnej ekipy. Gospodarze z Elbląga nie mieli nic do powiedzenia - mogli tylko stać i podziwiać to, jaką lekcję handballu otrzymują od swoich rywali z Wągrowca. Główne role w tym spektaklu odgrywali Dariusz Widziński, Igor Drzazgowski i Paweł Gąsiorek, którzy bezlitośnie bombardowali bramkę elblążan. W 52 minucie Nielbiści wypracowali sobie aż 11 bramek przewagi! Tablica wyników wskazywała wtedy 20:31 i na tym skończył się koncert wągrowczan, bowiem w ostatnich minutach trafiali już tylko gospodarze. Trudno powiedzieć, czy to nadmierne rozluźnienie, brak koncentracji, czy może przeczucie, że tego meczu już nie da się przegrać. Faktem jest, że Nielba - podobnie jak w pojedynku z Warmią Energą Olsztyn - w końcówce spotkania traci wypracowaną przewagę. I o ile w Olsztynie do ostatnich sekund można było drżeć o wynik, o tyle w Elblągu wągrowczanom udało się "dowieźć" zwycięstwo w miarę spokojnie. Spotkanie zakończyło się wynikiem 27:31.

Najlepszym strzelcem zespołu był w tym meczu Paweł Gąsiorek, ale trudno jest wyróżniać poszczególne postaci po takim spotkaniu. Podopieczni Bartosza Świerada dali niezwykle efektowny pokaz zespołowej piłki ręcznej, który pozwala kibicom żółto-czarnych śmiało marzyć o osiągnięciu najwyższych celów w lidze. Mamy w Wągrowcu prawdziwą drużynę.

Zwycięstwo w Elblągu sprawia, że Nielba Wągrowiec na pewno spędzi przerwę zimową na podium. Będąca na czwartym miejscu Gwardia Koszalin w następnej kolejce pauzuje, a zespoły znajdujące się niżej nie mają już szans na dogonienie żółto-czarnych. Wągrowczanie są trzeci, mając tyle samo punktów co drugi MKS Grudziądz - 20. Liderem jest wciąż Warmia Energa Olsztyn z jednym "oczkiem" więcej. Kolejne spotkanie będzie jednocześnie ostatnim w tej rundzie. Nielba na własnym parkiecie podejmie SMS ZPRP Kwidzyn. Najbliższy rywal wągrowczan to przedostatnia drużyna w ligowej tabeli. Udało im się odnieść zaledwie jedno zwycięstwo w sezonie. Pożegnanie z rundą jesienną już 12 grudnia o 18:00 w hali OSiR.

KPR Elbląg - Nielba Wągrowiec 27:31 (10:14)

KPR Elbląg: Stępień 7, Kowalkowski 5, Pałasz 4, Muracki 2, Budzich 2, Nowakowski 2, Chyła 2, Kowszuk 1, Peret 1, Nowak 1, Reseman, Sparzak, Shupyk (B), Jaworski (B)

Nielba Wągrowiec: Gąsiorek 7, Widziński 5, Drzazgowski 5, Gregor 5, Tepper 3, Klopsteg 2, Hoffmann 1, Marcinkowski 1, Skrzypczak 1, Gawlik (B) 1, Babiaczyk, Brant, Nader, Kacała, Fritzen (B)

Do zakończenia rundy zostały już tylko dwa spotkania.

Czy ktoś jest w stanie zatrzymać Nielbę?! Kolejny sukces szc...