Płatna strefa parkowania w Wągrowcu? W mieście ruszyły prace nad jej wprowadzeniem

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
W Wągrowcu rozpoczęto prace nad wprowadzeniem płatnej strefy parkowania. Zobaczcie jak aktualnie wygląda sytuacja na parkingach na terenie miasta ->
W Wągrowcu rozpoczęto prace nad wprowadzeniem płatnej strefy parkowania. Zobaczcie jak aktualnie wygląda sytuacja na parkingach na terenie miasta ->Arkadiusz Dembiński
W Wągrowcu zostanie wprowadzona strefa płatnego parkowania? W mieście ruszyły prace nad jej wprowadzeniem. Do radnych trafiło specjalne opracowanie, które zakłada kilka wariantów płatnego parkowania na terenie stolicy powiatu wągrowieckiego.

Znalezienie wolnego miejsca parkingowego w okolicy Rynku w Wągrowcu aktualnie jest bardzo trudne. Podobna sytuacja jest również na innych ulicach w ścisłym centrum miasta, jak choćby Al. Jana Pawła II. Pocztowa czy Wojska Polskiego.

Sytuacji nie poprawia wprowadzona tu strefa możliwości parkowania do godziny.

Tak wyglądały parkingi w Wągrowcu w poniedziałek, 20 września:

W Wągrowcu rozpoczęto prace nad wprowadzeniem płatnej strefy parkowania. Zobaczcie jak aktualnie wygląda sytuacja na parkingach na terenie miasta ->

Płatna strefa parkowania w Wągrowcu? W mieście ruszyły prace...

Płatna strefa parkowania w Wągrowcu?

W Wągrowcu regularnie powraca temat wprowadzenia płatnej strefy parkowania. W ostatnich dniach temat ten powrócił. Był on tematem posiedzenia komisji rady miejskiej. Do radnych trafiło także specjalne opracowanie dotyczące wariantów wprowadzenia płatnej strefy parkowania.

- Dalsze utrzymywanie aktualnej organizacji parkowania oraz możliwości bezpłatnego korzystania z miejsc postojowych na ulicach w obszarze centrum miasta nie skłoni użytkowników samochodów do stosowania innych korzystniejszych dla warunków jego funkcjonowania sposobów podróżowania ani ograniczenia parkowania długo-czasowego, a nawet zachęca do intensywnego użytkowania posiadanego samochodu. Przeprowadzona ocena aktualnych problemów parkowania i stanu akumulacji w centrum Wągrowca, potwierdziła że - celem wymuszenia zmian zachowań komunikacyjnych, zwiększenia rotacji parkujących pojazdów, ograniczenia popytu na długo-czasowe parkowanie na poważnie ograniczonej szczupłej bazie parkingowej w przestrzeni pasów drogowych ulic w obszarze centrum oraz ograniczenia ruchu pojazdów poszukujących wolnych miejsc parkingowych, zapewnienia poprawy aktualnych warunków bezpieczeństwa ruchu drogowego, oraz poszanowania istniejącej infrastruktury drogowej ( chodników) i środowiska naturalnego, poprawy dyscypliny parkowania w pełni uzasadnioną jest potrzeba wdrożenia na obszarze ulic centrum miasta Wągrowca - głosi fragment opracowania, które trafiło do radnych miejskich.

ZOBACZ TAKŻE

Jakie ulice obejmie płatna strefa parkowania w Wągrowcu?

Radnym przedstawiono kilka możliwych rozwiązań dotyczących obszaru jaki miałaby zajmować strefa płatnego parkowania.

Wariant, który określono jako podstawowy, zakłada wprowadzenie strefy na ulicach: Gnieźnieńska, Jana Pawła II, Klasztorna Przecznica, Rynek, Pocztowa, Powstańców Wlkp. Kolejowa , Kościuszki do Ronda Chodzieskiego, Jeżyka do Słowackiego, Słowackiego do Jeżyka. Będzie w nim znacznie ponad 600 miejsc parkingowych. Stanąć mają 33 parkomaty w tym 28 na miejscach przy ulicach oraz 5 na parkingach.

Kolejny wariant określono jako optymalny i obejmuje ulice: Gnieźnieńska, Jana Pawła II, Klasztorna Przecznica, Rynek, Pocztowa, Powstańców Wlkp. Kolejowa , Kościuszki , Jeżyka do Słowackiego.

Kolejny natomiast nie zakłada płatnej strefy parkowania wzdłuż ulicy Jeżyka. Dodatkowo przygotowano warianty zakładające jedną stawkę w całej strefie płatnego parkowania oraz takie, które dzielą ją na czerwoną i niebieską podstrefę.

ZOBACZ TAKŻE

Czerwona ma obejmować miejsca parkingowe wokół Rynku. W skład niebieskiej natomiast mają wejść pozostałe ulice w centrum.

Opłaty parkingowe w Wągrowcu

Radnym przedstawiono także możliwe rozwiązania cenowa.

Wariant podstawowy zakłada następujące stawki:

  • 1 zł za 30 minut
  • 2 zł za pierwszą godzinę
  • 2,4 zł za drugą godzinę
  • 2,8 zł za trzecią godzinę
  • 2 zł za każdą kolejną

Wariant racjonalny rozgranicza natomiast opłaty na strefę czerwoną i niebieską.
W strefie czerwonej za złotówkę będzie można stać 20 minut. Za pierwszą godzinę parkowania zapłacimy 3 złote. Kolejna będzie kosztowała 3,6 zł, następna 4,2 zł.

W podstrefie niebieskiej ceny mają być takie same jak proponowane w wariancie podstawowym.

W opracowaniu proponuje się także możliwość wprowadzenie abonamentów. W strefie czerwonej opłata miesięczna ma wynosić 150 złotych. W niebieskiej 100.

- Każdy abonament parkingowy jest formą subwencji dla pewnych grup kierowców. Zryczałtowana opłata jest dużo niższa niż suma pojedynczych opłat parkingowych. Miasto, które sprzedaje karty abonamentowe niejako finansuje parkowanie. Z przyczyn społecznych ich całkowita likwidacja nie jest jednak możliwa. Można i trzeba jednak ograniczyć ich dostępność i zakres; ilościowy i uprawnień wskazując na identyfikatorach mieszkańców obszar obowiązywania - zaznaczają twórcy opracowania.

ZOBACZ TAKŻE

Burmistrz za strefą parkowania w ścisłym centrum Wągrowca

W opinii burmistrza Wągrowca Jarosława Berendta zakres płatnej strefy parkowania w mieście należy ograniczyć do ścisłego centrum.

- Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że Wągrowiec jest chyba ostatnim już miastem powiatowym w Wielkopolsce, w którym nie ma płatnej strefy parkowania pojazdów. Obecnie nasz samorząd postanowił pochylić się nad wprowadzeniem takiej strefy – tym samym nawiązujemy do planów z 2014 roku, gdy po raz pierwszy opracowywano koncepcję wprowadzenia takiego rozwiązania. Spośród przedstawionych wariantów płatnych stref parkowania najbardziej skłaniam się ku temu, by obowiązywała ona tylko na ulicach: Rynek, Jana Pawła II, Pocztowa oraz Wojska Polskiego. Wszelkie inne warianty są w moim odczuciu nie do przyjęcia z punktu widzenia mieszkańców. Stoję także na stanowisku, że na wszystkich wymienionych ulicach powinna obowiązywać jednakowa opłata wynosząca 2 złote za godzinę parkowania - wyjaśnia burmistrz.

O zdanie zapytaliśmy także przewodniczącego rady miejskiej Jakuba Zadrogę.

- Płatna strefa parkowania to temat, który pojawia się w przestrzeni publicznej od kilku lat. Należy podkreślić, że przybywa parkingów w Wągrowcu, że miasto realizując inwestycje drogowe również buduje parkingi. Jednakże jeszcze szybciej rośnie ilość samochodów w naszym mieście. Niewątpliwie płatna strefa parkowania zwiększy rotacje samochodów w centrum, pozwoli na łatwiejsze zaparkowanie w pobliżu miejsc usługowych i handlowych. Jestem natomiast zwolennikiem, że strefa ma na celu zwiększenie dostępności parkowania, a nie prowadzić do zarobków dlatego opłaty powinny uwzględniać minimum półgodzinny darmowy parking, a później symboliczne opłaty. Uważam, że to rozwiązanie musi być bardzo dobrze przemyślane i rzeczywiście spełnić założenie które wspomniałem powyżej. Mam nadzieję, że płatna strefa parkowania zostanie poddana także pod szerokie konsultacje z mieszkańcami oraz poznamy w tej sprawie zdanie samego pana burmistrza, bo do tej pory niestety ale ciężko mi stwierdzić w jakim kierunku w tym zakresie zmierza gospodarz naszego miasta - tłumaczy Zadroga.

Co natomiast o płatnej strefie sądzi były burmistrz, a aktualnie radny miejski Krzysztof Poszwa? - Decyzja o utworzeniu na terenie Wągrowca płatnej strefy parkowania wbrew pozorom nie należy do tych wyjątkowo oczywistych. W poprzedniej kadencji z uwagi na realizowane remonty, inwestycje, w tym budowy nowych parkingów i zmian w organizacji ruchu samorząd miejski tematu powstania strefy nie podejmował. (...) Organizacja płatnej strefy parkowania musi uwzględniać nie tylko potrzebę pozyskania dodatkowych miejsc parkingowych i uporządkowanie układu komunikacyjnego, ale uwzględniać chociażby fakt pozytywnego stanowiska występujących na terenie miasta trzech różnych zarządców dróg. Zdania mieszkańców są podzielone. Niektórzy twierdza, że ze względu na ograniczone już powierzchnie handlowe na wągrowieckim rynku powstanie strefy jest nieuzasadnione, inni upatrują w tym wzrost sprzedaży. Nie trzeba jednak nikogo przekonywać, że dodatkowe obciążenie mieszkańców nową opłatą będzie budziło spore emocje wśród mieszkańców. Obecnie dostaliśmy materiał projektowy na którego przeanalizowanie i wybranie konkretnego wariantu mamy tydzień. Trudno jednoznacznie stwierdzić jaki będzie tego finał - przyznaje Poszwa.

Tak wyglądały parkingi w Wągrowcu w poniedziałek, 20 września:

W Wągrowcu rozpoczęto prace nad wprowadzeniem płatnej strefy parkowania. Zobaczcie jak aktualnie wygląda sytuacja na parkingach na terenie miasta ->

Płatna strefa parkowania w Wągrowcu? W mieście ruszyły prace...

TSUE na wojnie z Polską

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie