Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod Wągrowcem doszło do zatrucia setek tysięcy pszczół

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej
Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej poinformowała o tragedii, do której doszło w okolicach Wiatrowa i Czekanowa. Rolnik zatruł pszczoły ze 140 uli.

Jak informuje WIR, rolnik nie dochował szczególnych środków ostrożności podczas wykonywania oprysku na polu rzepaku.

- Uprawy były opryskane w ciągu dnia, a pole było głównym miejscem zbioru nektaru dla pszczół w okolicy. Skutki okazały się katastrofalne. Zginęły pszczoły z ponad 140 uli! Ogromna strata, nie do odbudowania i głupota ludzka - czytamy na internetowej stronie WIR.

Zatrucie pszczół opryskami pozostaje jednym z największych problemów pszczelarstwa w Polsce.

- Pszczoły zatrute w pasiekach Wiatrowa i Czekanowa, to bezmyślność rolników przy odpryskach. Pomyślcie, czym pryskacie i w jakich godzinach!” - apeluje Anna Majer Przewodnicząca Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Wągrowcu, która na miejscu tragedii pojawiła się w towarzystwie przedstawicieli Związku Pszczelarzy z Łekna i Wągrowca oraz pracownika Urzędu Gminy Wągrowiec reprezentującego wójta.

Jak informuje dalej WIR, padły pszczoły z czterech pasiek. Właściciele zgłosili na policję zaistniałą sytuację. W obecności przybyłej na miejsce policji i pozostałych osób, komisyjnie pobrane zostały próbki. Owady poszły do badania, do laboratorium, aby potwierdzić, czy zginęły od konkretnego środka chemicznego. I będzie ustalony sprawca. Poszkodowani pszczelarze chcą starać się o odszkodowanie od rolnika lub chociaż od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

- Ale trzeba też przez ministerstwo opracować jasne procedury, jak postępować w razie wytrucia i żeby były za to dotkliwie odczuwalne kary, a nie pszczelarz ma się procesować - przyznaje Anna Majer i dodaje: Wokół są pola, które były głównym miejscem zbioru nektaru dla pszczół w okolicy. Póki co, stuprocentowej pewności nie mamy, z którego, tyle, że jedne uprawy były opryskiwane w ciągu dnia, a nie wieczorem. Tak szkoda mi tych ludzi, bo to lata pracy. Za 2-3 dni będzie widać, że te pszczoły wszystkie padną, bo trucizna jest w ulach z pyłkiem. A roje były mocne, jak otworzą ule, to mnóstwo owadów będzie leżało w dennicach na spodzie, bo pszczoły wyrzucają te martwe. Nawet zakażony miód będzie truł i te, które przeżyją.

A co mówią przepisy?
Oprysku nie powinno się wykonywać w czasie aktywności zwierząt i owadów. Najlepiej robić to w godzinach wieczornych, koniecznie podczas wiatru nieprzekraczającego 4 m/s.

Rada Powiatowa Wielkoposkkiej Izby Rolniczej informuje, że osoby wykonujące zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin, muszą mieć świadomość ryzyka zatrucia pszczół i bezwzględnie przestrzegać obowiązujących zasad stosowania środków ochrony roślin: nie stosować preparatów toksycznych dla pszczół na rośliny uprawne w czasie kwitnienia, czy w miejscach, gdzie pszczoły mają pożytek. Dobierać starannie porę wykonania zabiegu ochrony roślin, najlepiej wykonywać zabiegi wieczorem (po oblocie pszczół).

Zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz. U. 2013 poz. 455), karze grzywny podlega każdy, kto stosuje środek ochrony roślin w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska, w szczególności nie uwzględniając:
- możliwości zniesienia środków ochrony roślin na obszary lub obiekty niebędące celem zabiegu, lub
- okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem, lub
- minimalnych odległości stosowania środków ochrony roślin od określonych miejsc lub obiektów, lub
- warunków atmosferycznych podczas stosowania środków ochrony roślin, lub
- minimalnej powierzchni stosowania środków ochrony roślin, w przypadku stosowania tych środków przy użyciu sprzętu agrolotniczego, lub
- uwarunkowań przy stosowaniu środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu agrolotniczego.

ZOBACZ TAKŻE

W Wągrowcu działa już wypożyczalnie sprzętu pływającego

W Wągrowcu działa wypożyczalnia sprzętu pływającego. Są rowe...

Targowisko w Skokach funkcjonuje. Obowiązują jednak specjalne zasady

Targowisko w Skokach. Jak wyglądała sytuacja w środę? Zobacz...

Przystanki rowerów miejskich w Wągrowcu. Zobacz, skąd wypożyczyć rower

Jest bardzo sucho. Jaki jest stan wód w Wągrowcu i okolicy?

Kościół w Skokach przybrał biało-czerwone barwy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto