Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pojedzie pociąg z Wągrowca do Rogoźna? Pomysł rewitalizacji linii przeszedł pierwszy etap programu Ministra Infrastruktury

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
29 grudnia 2010 roku uroczyście otwarto kolejny raz linię kolejową Wągrowiec-Rogoźno. Aktualnie jednak nie kursują tu pociągi. Czy dojdzie do kolejnego remontu, a w efekcie przywrócenia połączeń?
29 grudnia 2010 roku uroczyście otwarto kolejny raz linię kolejową Wągrowiec-Rogoźno. Aktualnie jednak nie kursują tu pociągi. Czy dojdzie do kolejnego remontu, a w efekcie przywrócenia połączeń? Arkadiusz Dembiński
Projekt rewitalizacji linii kolejowej w skład której wchodzi odcinek Wągrowiec-Rogoźno przeszedł pierwszy etap programu Ministra Infrastruktury Kolej+.

W 2010 roku po sześciu latach przerwy na linii Wągrowiec-Rogoźno pojawiły się znów pociągi.

- Wiele wiosek w tej części powiatu wągrowieckiego było odciętych od świata, pozbawionych kolei. Ich mieszkańcy byli zdani tylko na nieliczne połączenia autobusowe bądź też na własne środki transportu. Teraz odzyskają połączenie kolejowe. Chcemy, aby na linii kursowało kilka pociągów pasażerskich - tłumaczył wówczas ówczesny starostwa wągrowiecki Michał Piechocki.

Pociągi na linii jednak nie zagościły na dobre. Aktualnie ruch pasażerski nie odbywa się tu wcale. Linia wymaga także nakładu finansowego.

Co pewien czas jednak temat połączeń na linii Wągrowiec-Rogoźno powraca. W 2018 roku opracowano specjalną ankietę, która miała pokazać skalę zainteresowania połączeniem na linii Wągrowiec-Rogoźno-Czarnków wśród mieszkańców. Jak wspomina Michał Piechocki, aktualnie wicestarosta wągrowiecki, z przeprowadzonej ankiety wynikało, że zapotrzebowanie wśród mieszkańców na połączenie jest i może wynosić około 3 tysiące osób na dobę.

Rozpoczęły się starania aby ta znalazła się w programie Ministra Infrastruktury Kolej+.

Jak poinformował wiceburmistrz Wągrowca, Piotr Pałczyński pomysł rewitalizacji linii przeszedł pomyślnie pierwszy etap weryfikacji.

- W drugim etapie samorządy będą miały 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego. Po tym etapie projekty będą podlegały ocenie wielokryterialnej, której wynikiem będzie utworzenie listy rankingowej projektów i kwalifikacja ich do realizacji w Programie Kolej Plus. Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku. Jego realizacja wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów Polski. Program jest wart 6,6 mld zł, w tym 5,6 mld zł stanowią środki budżetu państwa i ok. 1 mld środki jednostek samorządu terytorialnego - informuje Pałczyński.

Warto nadmienić, że pozytywną weryfikację w pierwszym etapie przeszło 79 na 96 złożonych projektów.

29 grudnia 2010 roku uroczyście otwarto kolejny raz linię kolejową Wągrowiec-Rogoźno. Aktualnie jednak nie kursują tu pociągi. Czy dojdzie do kolejnego remontu, a w efekcie przywrócenia połączeń?

Pojedzie pociąg z Wągrowca do Rogoźna? Pomysł rewitalizacji ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto