Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polskie czereśnie możemy kupić m.in. na bazarku przy w Wągrowcu. Jakie są ceny owoców i warzyw?

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
Na straganach i bazarkach szczyt sezonu. W sprzedaży są już nie tylko truskawki i czereśnie, ale także pochodzące z polskich upraw pomidory, a także ziemniaki.

Polskie czereśnie są prawdziwą bombą witaminową. Zawierają witaminy A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, C, K, P i dużo odżywczych składników mineralnych: jod, potas, wapń, żelazo, magnez, fosfor, sód, cynk i selen.

Są niskokaloryczne, bo ich 100 gram zawiera tylko 60 kalorii. Są wskazane przy zapaleniu dróg oddechowych, chorobach nerek i serca, reumatyzmie i... odchudzaniu.

Jak już informowaliśmy wcześniej, czereśnie w tym roku są dość drogie. Jest to spowodowane przymrozkami, które na początku roku bardzo długo nam towarzyszyły. W Wągrowcu pochodzące z polskich upraw czereśnie możemy kupić w przedziale cenowym od 8 do 16 złotych za kilogram.

Na straganach nie ma jeszcze wiśni, jednak ich pojawienie planuje się na połowę lipca.

Sezon truskawkowy trwa jednak w najlepsze. Sprzedawcy przewidują jednak, że nie będzie on tak długi jak na przykład w zeszłym roku. W tej chwili na straganach w Wągrowcu te słodkie owoce możemy kupić w cenie od 7 do 11 złotych za kilogram. Jedzenie truskawek można polecać wszystkim, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Nawet cukrzycy świetnie je znoszą, ponieważ zawierają łatwo przyswajalne cukry - glukozę i fruktozę.

Co jeszcze możemy kupić na bazarku?

Cena dużego kalafiora wynosi około 4 zł. Bardzo droga jest fasolka szparagowa. Za jej kilogram trzeba zapłacić nawet ponad 20 złotych. Jak jednak przekonują sprzedawcy, jej cena będzie spadać.

W tej chwili fasolka jest droższa od szparagów, choć to one uchodzą za rarytas.

Ostatnio spadły także ceny pomidorów. Na straganach można je kupić już od 3 złotych za kilogram. Pomidor malinowy jest droższy, ale jego smak bardziej intensywny.

Kisicie sami ogórki? Sezon ogórkowy trwa w najlepsze.

Kilogram ogórków gruntowych kosztuje około 3 złote. W sprzedaży są także specjalne „zestawy” do kiszenia ogórków: chrzan, koper i czosnek w cenie 3 złote za pęczek.

Kupując młode ziemniaki na obiad, warto zapytać sprzedawcę, skąd one pochodzą. W sklepach i na straganach w powiecie wągrowieckim można już kupić te polskie, od naszego rolnika. Ich cena to około 3 złote za kilogram. W naszym powiecie i jego okolicach uprawiany jest ziemniak późny, który jest zbierany dopiero we wrzeniu czy październiku.

Zagłębiem ziemniaka wczesnego są natomiast okolice Kalisza, Leszna i Turka. Dostępne teraz młode polskie ziemniaki pochodzą prawdopodobnie z tamtych okolic.

W okresie upałów, z jakimi mieliśmy do czynienia w ciągu ostatniego tygodnia, najlepszym rozwiązaniem na obiad jest zupa. Jarzynowa, botwinka, kalafiorowa czy chłodnik dostarczają mnóstwo witamin, a przy okazji ich jedzenie nie „męczy” w upalne dni.

ZOBACZ FILM - Czy polska młodzież ma problem z lekami uspokajającymi?

Źródło:Dzień Dobry TVN/X-NEWS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polskie czereśnie możemy kupić m.in. na bazarku przy w Wągrowcu. Jakie są ceny owoców i warzyw? - Wągrowiec Nasze Miasto

Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto