Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomóż w napisaniu biografii o wągrowczance

Arkadiusz Dembiński
Powiatowa biblioteka w Wągrowcu wciąż poszukuje materiałów o Jolancie Nowak-Węklarowej.

Wybitna poetka, ceniona wągrowczanka, radna miejska, przewodnicząca Komisji Społecznej Rady Miejskiej, pedagog, dziennikarz, autorka licznych publikacji na temat Wągrowca. O Jolancie Nowak- Węklarowej można by mówić w nieskończoność. Jej poezja jest znana w całej Polsce. Ona sama ciągle jednak podkreślała, że pochodzi z Wągrowca.

Swoje dzieciństwo i młodość pani Jolanta spędziła na Ziemi Czarnkowskiej. Po studiach polonistyki na UAM w Poznaniu pracowała w liceach ogólnokształcących, najpierw w Czarnkowie, a następnie w Wągrowcu, w którym mieszkała od 1972 r. Wykształciła wiele roczników młodzieży, ale i sama się dokształcała, kończąc m.in. Studium Podyplomowe Dziennikarstwa na wydziale Prawa UAM w Poznaniu. Zadebiutowała w 1970 roku zbiorem wierszy „Moje ręce”. W ciągu trzydziestu kolejnych lat wydała 23 tomiki poezji , w tym m.in.: „Wstępuję w jesień”, „W twarzy obrazów”, „Obdarzeni niebem i ziemią”, „Lekcja z Hamleta”, „Przytul mnie Europo”, „Stroję się w sentymenty”, „Między bliznami rzek”, „Utracone raje”, „W słowach i milczeniu”, „Drzwi do człowieka”. Opublikowała też zbiór opowieści „Buntownice” - 1991. Po tomiku „Niepowroty ” w 2012 roku ukazała się Jej ostatnia książka „Sezon na szarość”. Wiersze pani Jolanty przetłumaczono łącznie na 19 języków.

Poetka była odznaczona wieloma medalami. Wśród nich były m.in. Złoty Krzyż Zasługi i złote odznaki honorowe za wkład w rozwój kultury województw: pilskiego, poznańskiego i leszczyńskiego. Za upowszechnianie kultury, pracę dziennikarską i działalność społeczną w 2002 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Powiatowa biblioteka w Wągrowcu zabrała się za zbieranie materiałów o życiu i twórczości autorki. W przyszłości placówka planuje przedsięwzięcie związane z wydaniem biografii poetki.

- Zainteresowani jesteśmy wszelkimi dokumentami, zdjęciami i wspomnieniami: rodziny, uczniów, przyjaciół, znajomych, koleżanek i kolegów z pracy, które są związane z literatką. Interesują nas takie obszary, jak np. dzieciństwo pani Jolanty, jej lata szkolne i studenckie, okres jej pracy w liceach, a także materiały z jej spotkań autorskich w bibliotekach, domach kultury i szkołach na terenie całej Polski - wyjaśnia dyrektor biblioteki Elżbieta Rożnowska. Każdy, kto posiada takie dokumenty i zechce się z nimi podzielić, proszony jest o kontakt z panią Elżbietą pod nr tel. (67) 26-85-625. Materiały będą zbierane do maja 2017 roku. Można je również dostarczyć do biblioteki osobiście oraz mailowo na adres [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto