Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat wągrowiecki. Ile teleporad udzielili lekarze z powiatu w czasie pandemii? Mamy dane z NFZ

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Karolina Misztal
Zapytaliśmy w Wielkopolskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia o liczbę teleporad udzielonych przez lekarzy w czasie pandemii koronawirusa. Jak się okazuje, było ich dużo mniej niż wizyt osobistych.

Z danych otrzymanych z NFZ wynika, że teleporady nie są w powiecie wągrowieckim głównym sposobem kontaktu z pacjentami. Ile dokładnie udzielono ich w u nas w czasie pandemii koronawirusa?

- W powiecie wągrowieckim od marca do końca grudnia 2020 roku sprawozdano 22.248 teleporad w podstawowej opiece zdrowotnej, na 200.421 wszystkich świadczeń POZ w tym samym okresie. Oznacza to, że 11,10 procent wszystkich świadczeń stanowiły teleporady, 88,30 procent porad to wizyty osobiste. Pozostałe świadczenia stanowią marginalny odsetek. Są to m. in. porady udzielone w domu pacjenta (było ich 885, czyli stanowiły 0,44 proc.), porady patronażowe, czy bilanse zdrowia - tłumaczy Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy wielkopolskiego NFZ.

W 2021 roku teleporad było procentowo więcej, ale nadal nie jest to główna forma kontaktu z pacjentem.

- W okresie od stycznia do kwietnia 2021 w powiecie wągrowieckim sprawozdano 90.502 porad udzielonych pacjentom w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Teleporad było w tym okresie 28.702 i stanowiły one 31,71 proc. wszystkich wspomnianych świadczeń. Za ten okres wizyt osobistych sprawozdano 61.217 i stanowiły one 67,64 procent wszystkich świadczeń - czytamy w mailu od rzecznika NFZ.

W powiecie wągrowieckim były jednak przypadki, kiedy to pacjenci skarżyli się na utrudniony kontakt telefoniczny z przychodnią. W listopadzie 2020 roku ukazał się u nas materiał, po którym interwencję w tej sprawie podjął NFZ.

ZOBACZ ARTYKUŁ

Jak wyjaśnia Marta Żbikowska- Cieśla, teleporada w POZ jest narzędziem, które zwiększa bezpieczeństwo pacjenta oraz personelu, jednakże nie może być jedyną formą udzielania świadczeń w POZ.

Przypomnijmy, że na początku marca tego roku minister zdrowia ograniczył tekeporady.

- Zdecydowałem się ograniczyć możliwość teleporad. Mamy bardzo dużo sygnałów o ich nadużywaniu, to niesie konsekwencje dla zdrowia publicznego – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak wyjaśnia rzecznik NFZ, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 5 marca 2021 roku, zamieszczono kilka wyłączeń, w których teleporada w ogóle nie może być stosowana, chociażby wtedy, gdy pacjent odbywa pierwszą wizytę u lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ, gdy ma chorobę przewlekłą, a jego stan pogorszył się lub doszło do zmiany objawów oraz gdy zachodzi podejrzenie u pacjenta choroby nowotworowej. Lekarz musi także przyjąć pacjenta osobiście, jeśli porada dotyczy dziecka do 6 roku życia (poza poradami kontrolnymi w trakcie leczenia i innymi wyjątkowymi sytuacjami).

ZOBACZ TAKŻE

Gmina Wągrowiec. Ogromne zainteresowanie akcją "Papier dasz,...

Jakie sklepy powinny pojawić w Wągrowcu zdaniem mieszkańców? Zobacz w galerii ->

Tych sklepów najbardziej brakuje w Wągrowcu. Zapytaliśmy int...

Z wizytą u Doktora Andrzeja Polimirskiego. Ceniony stomatolo...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto