Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat wągrowiecki. Przed nami dożynki. Gdzie i kiedy rolnicy będą dziękowali za plony? A jak to święto wyglądało przed laty?

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
Jan Ciaciuch/ Monika Zaganiaczyk
Podziękowanie za udane żniwa i plony. Dożynki od lat są ważnym elementem dla rolników i oficjalnie kończą zbiory. W najbliższym czasie dożynki odbędą się w gminach w powiecie wągrowieckim. Sprawdziliśmy, co będzie się działo. A jak to święto wyglądało przed laty? Skąd wziął się ten zwyczaj?

Rolnictwo to jeden z głównych działów gospodarki. To dzięki trudnej pracy rolników mamy stały dostęp do żywności. Dlatego tak ważnym elementem dla osób prowadzących gospodarstwa rolne są żniwa. Są one zwieńczeniem całorocznej pracy i zbiorem plonu. Oficjalnym zakończeniem żniw od lat są dożynki, nazywane także Świętem Plonów.

Dożynki 2022 w powiecie wągrowieckim

Już w ten weekend w kilku gminach w powiecie wągrowieckim odbędą się imprezy dożynkowe. Gdzie i kiedy rolnicy będą dziękować za plony? Jakie wydarzenia będą towarzyszyły dożynkom? Spraawdziliśmy!

W sobotę 20 sierpnia dożynki rolników z gminy Skoki odbędą się w Lechlinie. O godzinie 15. rozpocznie się uroczysta msza święta, po której na boisku sportowym rozpocznie się część oficjalna dożynek. W części artystycznej będzie można usłyszeć koncerty Macieja Kujawy i Krzysztofa Koniarka. Na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna.

Gmina Damasławek będzie dziękowała za plony także w sobotę 20 sierpnia na boisku w Mokronosach. O godz. 16. odprawiona zostanie msza święta polowa, po której odbędą się obrzędy dożynkowe. Następnie zaplanowano część artystyczną. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Freaky Boys, znany m.in. z piosenki "Do białego rana". Dożynki zakończy zabawa taneczna.

21 sierpnia na boisku w Żabiczynie obędą się dożynki gminy Mieścisko. Po mszy świętej w miejscowym kościele (godz. 14.) i przemarszu korowodu, odbędą się uroczystości dożynkowe. W części artystycznej wystąpią m.in. zespoły Wesoła Biesiada i De Silvers. Imprezę także zakończy zabawa taneczna.

Zespoły Voyager i Wędrowne Gitary będą gwiazdami tegorocznych dożynek w Gołańczy. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 27 sierpnia na miejskim stadionie na ulicy Sportowej. Po uroczystej mszy świętej o godz. 13. korowód przejdzie na stadion, gdzie o część oficjalną zadba zespół Cybinka. Następnie przyjdzie czas na część artystyczną i zabawę taneczną.

4 września na targowisku w Łeknie odbędą się dożynki powiatowo - gminne. Gwiazdą będzie zespół "Top one".

Tradycje dożynkowe dawniej i dziś

Dożynki określane są też jako wyżynki, obżynek, okrężne (od obrzędowego okrążania pól po żniwach), wieńcowe, wieńczyny (od najważniejszego atrybutu – wieńca dożynkowego).

O tradycjach związanych z tym świętem można przeczytać m.in. w publikacji „Rok polski w życiu, tradycji i pieśni” autorstwa Zygmunta Glogera.

Na jej podstawie powstał obszerny materiał na internetowej stronie Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

- Dożynki są związane z gospodarką folwarczną – wg źródeł sięgają XVI wieku. Były organizowane przez dziedziców, by podziękować żeńcom za ich pracę w polu przy żniwach: urządzając ucztę i zabawę przy muzyce na dechach. Dla mieszkańców wsi, pojmujących rzeczywistość w sposób mityczny (chociaż i nam dzisiaj, nie jest całkiem obce takie myślenie), ważny był także moment pozostawiania ostatniej kępki zboża, zwanej przepiórką, kozą, pępkiem, wiązanką, przyozdabianej w kwiaty i wstążki, która miała jak wierzono znaczenie magiczne i mógł ją ściąć wyłącznie najlepszy kośnik lub gospodarz i wręczyć gospodarzowi, który rewanżował się tzw. pępkowym, czyli poczęstunkiem. Na Podlasiu i Kurpiach ciągnięto wokół przepiórki po ściernisku kolejno wszystkie dziewczyny-żniwaczki, co nazywano „oborywaniem przepiórki”. Ostatnie kłosy były także wplatane obowiązkowo w wieniec dożynkowy, który wyplatały żniwiarki, pod kierunkiem przodownic – chodziło o połączenie „końca z początkiem”, co miało zapewnić pomyślną wegetację w nowym roku (ziarno z niego dodawano do pierwszego siewu) - czytamy w materiale.

Ważnym elementem dożynek jest wieniec. Dekorowano go orzechami, jabłkami i jarzębiną lub niekiedy żywym ptakiem: kogutem, kaczką, kurczętami. Zgodnie ze zwyczajem jeden wieniec lub kilka wieńców niosły dziewczyny-przodownice, a zarazem dziewice. Zanim uformowany ze wszystkich mieszkańców wsi rozśpiewany korowód dotarł do dworu, najpierw udawał się do kościoła, aby wieniec poświęcić – co dodatkowo nadawało mu mocy.

Zwyczaj organizowania dożynek parafialnych, powiatowych czy gminnych sięga okresu międzywojennego. W takiej formie znane są do dzisiaj. Często towarzyszą im festyny, konkursy na najpiękniejszy wieniec, a kończą się zabawą taneczną.

Dożynki wiejskie na archiwalnych zdjęciach

Otrzymaliśmy zdjęcia z dożynek, które odbyły się w 1981 roku w Czerlinie. Święto to było połączone z oficjalnym otwarciem miejscowej drogi. Na fotografiach widzimy m.in. korowód dożynkowy oraz przekazanie wieńca i chleba. Obok kombajnu zobaczyć możemy wóz z koniem.

Zdjęcia udostępnił nam Jan Ciaciuch, pasjonat fotografii, który przez wiele lat mieszkał w Czerlinie.

Powiat wągrowiecki. Przed nami dożynki. Gdzie i kiedy rolnic...

ZOBACZ TAKŻE

VI Wągrowiecka Biesiada Szlagierowa za nami. Tak bawili się ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto