Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat wągrowiecki. Statuetka nagrody Złota Pieczęć przyznana. Otrzymał ją ksiądz prałat Andrzej Rygielski

Monika Zaganiaczyk
Monika Zaganiaczyk
W sali kina MDK miała miejsce bardzo uroczysta i pełna wzruszeń gala Złotej Pieczęci Powiatu Wągrowieckiego. W tym roku kapituła zdecydowała, do kogo trafi jubileuszowa Statuetka Osobowości XX-lecia.

Sala kina Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu podczas uroczystej gali Złotej Pieczęci wypełniła się do ostatniego miejsca. Uroczystość odbyła się w czwartek 21 kwietnia. Jej głównym punktem było wręczenie statuetki Osobowość XX-lecia. Gali towarzyszyły liczne występy artystyczne. Publiczność mogła usłyszeć nie tylko związane z Wągrowcem zespoły, jak chór The Hoor oraz duet Marta Jastrząbek i Michał Maćkiewicz, ale także artystów z objętej wojną Ukrainy. Szczególnie ich występy poruszyły publiczność.

Zgodnie z decyzją Kapituły, której przewodniczył starosta wągrowiecki Tomasz Kranc, statuetka Osobowość XX-lecia Złotej Pieczęci przyznano księdzu prałatowi Andrzejowi Rygielskiemu. Kapłan, po usłyszeniu werdyktu nie krył wzruszenia. Tym bardziej, że usłyszał tego dnia wiele ciepłych słów i życzeń.

Powiat wągrowiecki. Statuetka nagrody Złota Pieczęć przyznan...

Ksiądz prałat Andrzej Rygielski

Laudację o laureacie Złotej Pieczęci wygłosiła przewodnicząca rady powiatu wągrowieckiego Małgorzata Osuch. Przedstawiła w niej wiele nieznanych do tej pory faktów z życia kapłana.

Prałat ksiądz senior Andrzej Rygielski to pierwszy proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu, którą tworzył oraz prowadził przez 34 lata (od 1981 do 2015 r.). Jest założycielem (w 1999 roku) i Prezesem Stowarzyszenia im. ks. Jerzego Niwarda Musolffa w Wągrowcu, które prowadzi: Ośrodek Opieki Pozaszpitalnej - Hospicjum Miłosiernego Samarytanina, także noclegownię i jadłodajnię dla ubogich.

- Ksiądz prałat Andrzej Rygielski, wyjątkowo charyzmatyczny działacz społeczny, urodził się w 1940 roku w podbydgoskim Łabiszynie w rodzinie kupieckiej. Ojciec zginął w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gussen, matka Joanna w bardzo trudnych warunkach wychowywała trójkę dzieci. Zmarła gdy Andrzej miał rok, a wtedy wychowaniem przyszłego kapłana zajęła się Jego śp. siostra Maria. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Kcyni, w 1958 roku wstąpił do Wyższego Prymasowskiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Jednak seminaryjny tok studiów, na dwa lata został przerwany powołaniem do wojska. Święcenia kapłańskie otrzymał 5 czerwca 1965 roku, z rąk ks. kard. Stefana Wyszyńskiego - można było usłyszeć podczas uroczystej gali.

Pracę duszpasterską ksiądz Rygielski rozpoczął w parafii Toruń-Podgórz, jako akademicki duszpasterz młodzieży, jednocześnie studiował w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, gdzie uzyskał absolutorium z matematyki. Następnie, po 5 latach, został skierowany kolejno do pracy w parafiach w Strzelnie i Bydgoszczy.

Rok 1981 był dla niego szczególny. 19 maja otrzymał dekret, od ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, na objęcie funkcji wikariusza ekonoma w erygowanej kilka dni wcześniej (15 maja 1981) Parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu, a 1 lipca oficjalnie rozpoczął w niej posługę duszpasterską. Na terenie nowego osiedla - na pustym polu, od podstaw tworzył parafię w sferze duchowej i materialnej, a ogłoszenie o pierwszej Mszy św. polowej, po prostu przypiął do słupa telegraficznego.

9 października otrzymał dekret nominacyjny na proboszcza Parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu, którą tworzył.

- W społeczności wągrowieckiej ksiądz prałat Andrzej Rygielski postrzegany jest, jako budowniczy, społecznik, człowiek wrażliwy na cierpienie innych. Tworząc hospicjum, jadłodajnię i noclegownię wiedział, że to najlepsza droga do głoszenia Ewangelii. Zgromadził wokół siebie ludzi, w tym dzieci i młodzież, chcących pomagać i pracować na rzecz innych. Przez wszystkie lata swojej pracy duszpasterskiej, pojmowanej, jako posłannictwo Boże, służył i nadal ofiarnie służy społeczeństwu. Swoim talentem organizacyjnym, dobrocią, sumiennością, uporem i hartem ducha w realizowaniu przedsięwzięć wskazuje właściwy wymiar miłości bliźniego. Dał się poznać, jako znakomity organizator, budowniczy i inicjator wielu akcji społecznych. Jest w pełni otwarty na potrzeby drugiego człowieka. Celem jego działalności zawsze była i jest pomoc ludziom ciężko chorym, bezdomnym, samotnym, niepełnosprawnym, biednym i niezaradnym życiowo. Tym samym ksiądz prałat spełniał przesłanie Jana Pawła II: „Człowiek realizuje się dopiero wtedy, kiedy staje naprzeciw drugiego człowieka i umie zaradzić jego potrzebom…” - mówiła o kapłanie Małgorzata Osuch.

Kapłan jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

ZOBACZ TAKŻE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto