Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowy rynek pracy w dobie kryzysu

JAR
W ubiegłym roku stopa bezrobocia w naszym powiecie wahała się w okolicach 20 procent. Najgorzej było na początku roku, kiedy w Powiatowym Urzędzie Pracy pojawiło się niecałe 100 ofert.

Najlepiej w okresie wakacyjnym, w sierpniu do PUP-u napłynęło ponad 350 ofert. Najwięcej osób poszukujących pracy pochodziło z gminy Gołańcz, natomiast najlepiej radzili sobie skoczanie.

Przed tygodniem pisaliśmy, że najwięcej osób poszukujących pracy nie posiadało żadnych kwalifikacji. Dla tych 881 osób w ciągu minionego roku pojawiło się jedynie 87 ofert.
Zatrudnienia poszukiwały równie liczne grupy sprzedawców, stolarzy, krawców, rzeźników.
Kogo najczęściej poszukiwali pracodawcy? Najwięcej ofert dotyczyło branży budowlanej: poszukiwano 76 murarzy oraz 102 pracowników budowlanych.
- Oczywiście, legitymowanie się danym zawodem nie oznacza, że dana osoba może poszukiwać zatrudnienia tylko i wyłącznie w obrębie swojego zawodu - przyznaje dyrektor PUP Beata Korpowska.

A co z absolwentami szkół średnich? - Niedługo powinniśmy otrzymać decyzję finansową Ministra Pracy i Polityki Społecznej w zakresie dostępnych środków na aktywizację bezrobotnych, w tym młodych bezrobotnych. Nie mamy żadnej specjalnej oferty dla absolwentów szkół średnich, zwłaszcza że specjalnie dedykowane absolwentom programy zniknęły już z listy możliwości pozyskiwania na nie środków. Teraz wsparciem obejmujemy po prostu całą kategorię osób młodych do 25 roku życia, nie posiadających doświadczenia zawodowego - dodaje Korpowska. Dla absolwentów przewiduje się staże u pracodawców. Bezrobotni do 25 roku życia uznawani są za bezrobotnych pozostających w szczególnej sytuacji na rynku pracy, mogą więc korzystać z prac interwencyjnych, szkoleń czy przygotowania zawodowego dorosłych. Ponadto z powodzeniem mogą ubiegać się o jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej. - Wśród wszystkich form wsparcia niezmiennie największym powodzeniem cieszą się staże, zarówno wśród młodych bezrobotnych, jak i pracodawców. Finansowanie przez urząd pracy wynagrodzenia ułatwia pracodawcom podjęcie decyzji o jego zorganizowaniu - dodaje dyrektor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto