MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Profesor Bernard Mendlik, Honorowy Obywatel Wągrowca, został mianowany rektorem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Profesor Bernard Mendlik został nowym rektorem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Stanowisko będzie piastował do 2028 roku.

Profesor dr hab. Bernard Mendlik w kadencji 2024 - 2028 będzie pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (UKW). Do czasu objęcia tego stanowiska był Dziekanem Wydziału oraz Dyrektorem Instytutu Edukacji Muzycznej wspomnianego Uniwersytetu, natomiast w latach 2008-2012 pełnił funkcję Prorektora ds. Organizacji i Rozwoju UKW w Bydgoszczy.

- Prof. Mendlik był promotorem siedmiu rozpraw doktorskich, recenzentem w postępowaniach o tytuł profesora, w przewodach habilitacyjnych i doktorskich. Jest dyrektorem programowym Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Akademickich – Akademickie Kolędowanie, odbywającego się od 2008 r. w Bydgoszczy. Jest członkiem Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego.

- podaje serwis dzieje.pl

Cały czas współpracuje z Chórem Akademickim UKW w Bydgoszczy, jednak Wągrowiec, którego - uchwałą Rady Miejskiej - stał się Honorowym Obywatelem w 2014, cały czas jest Mu bliski.

- To dzięki jego przychylności i pomocy swój warsztat muzyczny przez lata doskonalą chórzyści śpiewający w Chórze The Hoor, działającym przy Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu. Od wielu lat odbywają się w Wągrowcu wspólne koncerty akademickiego chóru UKW, chórów z Wągrowca oraz Orkiestry Symfoników Bydgoskich Marka Czekały w ramach obchodów Święta Niepodległości, którymi dyrygował wielokrotnie.

- poinformował Urząd Miejski w Wągrowcu

Profesor Bernard Mendlik urodził się w Chodzieży.

Jednak to właśnie w Wągrowcu spędził dzieciństwo i młodość. Uczęszczał do I LO im. Powstańców Wlkp , gdzie w 1985 roku zdał maturę. Jest także absolwentem - jednym z pierwszych - Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia.

Dalsza kariera:

  • średnią Szkołę Muzyczną ukończył w Toruniu na kierunku „klasa śpiewu”
  • 1985-1990 - studia w zakresie wychowania muzycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy
  • 1991-1997 - studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
  • 1999 - uzyskanie kwalifikacji I stopnia sztuki muzycznej w zakresie dyscypliny artystycznej - prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych na Akademii Muzycznej w Poznaniu
  • 2006 - uzyskanie tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych

- Uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia, uczestnicząc w międzynarodowych i krajowych konkursach oraz festiwalach chóralnych, m.in.: w Niemczech, we Włoszech, Szwecji, Słowacji, Hiszpanii i na Malcie, w Danii i Austrii.

- dodaje wągrowiecki magistrat

Należy wspomnieć, że w 2014 roku, wraz z Honorowym Obywatelstwem Wągrowca, otrzymał - z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - tytuł Profesora Sztuk Muzycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto