Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt ws. akcji "Katowice bez plastiku" odrzucony. A w Sosnowcu i Metropolii się udało...

Justyna Przybytek - Pawlik
Grupa katowickich radnych chce, aby Katowice zrezygnowały z plastiku. Projekt uchwały w tej sprawie trafił na ostatnią sesję Rady Miasta, został jednak negatywnie zaopiniowany przez władze miasta, następnie odrzucony. Tymczasem decyzję o ograniczeniu użycia plastiku w urzędzie oraz jednostkach podległych podjęto już w Sosnowcu. Podobne zalecenie zaczęło też obowiązywać pracowników urzędu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dlaczego więc w Katowicach się nie da? Tłumaczenie jest absurdalne

Katowice bez plastiku - projekt uchwały odrzucony

Coraz więcej miast ogranicza zużycie plastiku. Pierwszy był Wałbrzych, teraz z podobnymi inicjatywami wychodzą kolejne samorządy. W Katowicach tymczasem przedstawicie miasta przekonują, że to "wykracza poza zakres delegacji ustawowej Rady Miasta".

O co chodzi? Projekt uchwały w sprawie ustalenia kierunków działania dla prezydenta miasta w zakresie przeprowadzenia akcji „Katowice bez plastiku” złożyła grupa radnych Koalicji Obywatelskiej. Zakładał zobowiązanie prezydenta do podjęcia działań dążących do „wyeliminowania z używania, m.in.: pojemników, naczyń i kubków plastikowych w Urzędzie Miasta Katowice, jednostkach miejskich, jednostkach oświatowych i innych instytucjach zależnych”.

Rezygnacja z plastikowych kubeczków, słomek, gadżetów

Akcja „Katowice bez plastiku”, jak zapisali w uchwale radni, powinna zmierzać przede wszystkim do wyeliminowania z użycia jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków i słomek plastikowych; zaprzestanie zakupów wody w butelkach plastikowych, ale z drugiej strony wykorzystania w promocji miasta gadżetów i materiałów, które podlegają procesowi recyklingu. Zakłada też rezygnację z używania plastikowych toreb, siatek i reklamówek oraz zastąpienie papieru w drukarkach w instytucjach miejskich papierem makulaturowym.

Proponowane założenia akcji "Katowice bez plastiku"

  • wyeliminować z użycia jednorazowe talerze, sztućce, kubeczki i słomki plastikowe;
  • zaprzestać zakupów wody w butelkach plastikowych;
  • korzystać z usług cateringu, w ramach którego poczęstunek nie jest podawany w plastikowych naczyniach;
  • wykorzystywać w promocji miasta gadżety i materiały, które podlegają procesowi recyklingu;
  • zrezygnować z używania plastikowych toreb, siatek i reklamówek;
  • przeprowadzić przegląd wszystkich dostawców oraz w miarę możliwości wybranie tych, którzy stosują dla swoich produktów inne opakowania niż plastikowe;
  • zastąpić papier w drukarkach w instytucjach miejskich papierem makulaturowym;

- Celem akcji „Katowice bez plastiku” jest wyeliminowanie z używania m.in. pojemników, naczyń i kubków plastikowych w Urzędzie Miasta, jednostkach miejskich, oświatowych i innych instytucjach zależnych, a przez to obniżenie ilości produkowanych odpadów plastikowych, podniesienie świadomości i zachęcenie społeczeństwa do używania naczyń wielokrotnego użytku – napisali w uzasadnieniu autorzy projektu uchwały.

Radni przywołują również dyrektywę Single use plastics, zgodnie z którą od 2021 roku będzie obowiązywał m.in. zakaz wprowadzenia do obrotu patyczków higienicznych, sztućców, talerzy, słomek, mieszadeł do napojów oraz patyczków do balonów.

Projekt "Katowice bez plastiku" został odrzucony

Niestety projekt radnych został najpierw negatywnie zaopiniowany przez wiceprezydenta Katowic, następnie odrzucony w głosowaniu na sesji Rady Miasta. Dlaczego?

- Przedmiotowy projekt wykracza poza zakres delegacji ustawowej Rady Miasta, nie znajdując odzwierciedlenia w obowiązujących przepisach krajowych regulujących kwestie stosowania opakowań z tworzyw sztucznych czy gospodarki odpadami powstałymi z tych produktów – czytamy w opinii.

Dalej jest w tym samym tonie. - Zarówno ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawa o odpadach nie zawierają zapisów, które umożliwiałyby na dzień dzisiejszy podjęcie uchwał wprowadzających zakazy stosowania tworzyw sztucznych wchodząc np. w kompetencje organizacyjne kierowników jednostek oświatowych – to ciąg dalszy.

Ostatecznie więc, w sytuacji gdy w katowickiej Radzie Miasta większość ma stronnictwo prezydenta, a inicjatywa "Katowice bez plastiku" to pomysł radnych opozycji, projekt przepadł.

W Sosnowcu i Metropolii się udało

Negatywna odpowiedź na inicjatywę jest jednak tym bardziej zaskakująca i kuriozalna, że gdzie indziej z rezygnacją z plastiku nie ma problemu.

Zarządzenie w tej sprawie podpisał już prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. W Sosnowcu zarówno urząd, jak i podległe mu jednostki, będą ograniczały zużycie plastiku i wyrobu plastikowych.

Podobną decyzję podjął też zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. - Ograniczenie i docelowe zaprzestanie używania plastikowych talerzyków, kubków, sztućców i napojów w plastikowych butelkach; wykorzystywanie do celów promocyjnych gadżetów wykonanych z materiałów, które pochodzą z recyklingu lub w przyszłości będą mogły stać się surowcem wtórnym - to kilka zaleceń, które od 31 maja obowiązują pracowników urzędu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach akcji „Metropolia bez plastiku”.

- Każdego dnia produkujemy bezsensowne tony plastikowych śmieci. Niestety tego typu przedmiotów zużywamy znacznie więcej niż tak naprawdę potrzebujemy, bo na przykład podczas spotkania zamiast jednego plastikowego kubeczka, weźmiemy trzy inne. Dlatego też wydałem zalecenie, aby maksymalnie ograniczyć, a w niedalekiej przyszłości całkowicie wyeliminować korzystanie przez pracowników Urzędu Metropolitalnego z przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych – wyjaśniał Kazimierza Karolczak, przewodniczący zarządu Metropolii.

Co dalej z pomysłem "Katowice bez plastiku"?

Katowiccy radni sprawy nie odpuszczają. - Na ostatniej sesji Rady Miasta Katowice, Forum Samorządowe i PiS odrzuciło złożony przez nas projekt uchwały w sprawie ograniczenia plastiku w Katowicach. Kilka dni potem Metropolia GZM wyszła z podobną inicjatywą. Nie możemy zrobić inaczej niż rozpocząć oddolną kampanię - Katowice bez plastiku - napisał na Facebooku Jarosław Makowski z klubu radnych PO.

Profil "Katowice bez plastiku" na Facebooku już jest, ale jak dotąd kampania w sprawie jeszcze nie ruszyła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto