Projekt Zmiana Roli, kompleksowe szkolenia dla rolników

Artykuł sponsorowany
Unia Europejska wspiera edukację przede wszystkim w tych regionach, w których bezrobocie jest najwyższe. W województwie śląskim są to północne powiaty. Wizerunek województwa śląskiego, silnie zurbanizowanego i uprzemysłowionego, niezupełnie oddaje rzeczywisty charakter. Wśród 167 gmin jest aż 97 wiejskich, a użytki rolne stanowią prawie połowę jego obszaru. Zamieszkuje w nich prawie 40% mieszkańców regionu. Właśnie rusza kolejny projekt, który ma na celu pomóc mieszkańcom wsi w znalezieniu pracy po za rolnictwem.

-Głównym celem projektu „ZMIANA ROLI – kompleksowe szkolenia dla rolników umożliwiające podjęcie zatrudnienia poza sektorem rolniczym” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, jest ułatwienie podjęcia zatrudnienia poza sektorem rolniczym lub podjęcia pozarolniczej działalności gospodarczej 110 rolnikom i ich domownikom poprzez wyposażenie ich w odpowiednie kwalifikacje i umiejętności –mówi Danuta Lempa, Lider projektu

Dla kogo projekt?
W szkoleniach realizowanych w ramach projektu mogą wziąć udział wyłącznie: rolnicy ubezpieczeni w KRUS lub ich domownicy, zamieszkujący w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich lub w miastach do 25 tys. mieszkańców na terenie powiatów: będzińskiego, częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego, zawierciańskiego (w rozumieniu Kodeksu Cywilnego), wykonujący działalność rolniczą.

- W momencie przystąpienia do projektu osoby zainteresowane składają oświadczenie o zamiarze podjęcia zatrudnienia w obszarach niezwiązanych z działalnością rolniczą lub o zamiarze podjęcia pozarolniczej działalności gospodarczej –dodaje Paulina Kowalska, Obsługa Administracyjna projektu Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Termin rekrutacji uczestników mija z dniem 31 maja 2012r – zostały ostatnie wolne miejsca.

240 osób weźmie udział w szkoleniach
70 osób zostanie objętych blokiem szkoleniowym „Wykwalifikowany kierowca samochodu ciężarowego”. Każdy z uczestników będzie miał do zrealizowania cykl 244 godzin lekcyjnych szkolenia z następujących tematów: kurs prawa jazdy kat. C część teoretyczna (21h), kurs prawa jazdy kat. C część praktyczna (31 h), język angielski dla kierowców (120 h), podstawowe informacje z zakresu prawa pracy niezbędne dla kierowcy-pracownika (24 h), wybrane zagadnienia z prawa o ruchu drogowym w państwach Unii Europejskiej (24 h), wybrane zagadnienia psychologii ruchu drogowego i etyki; ecodriving (24 h).

Dodatkowo 20 uczestników, którzy jako pierwsi zdobędą prawo jazdy kat. C oraz ukończyli 21 lat, objętych zostanie 56h szkoleń przygotowujących do samodzielnego przewozu materiałów niebezpiecznych (ADR podstawowy i specjalistyczny) w transporcie krajowym oraz międzynarodowym.
40 osób zostanie objętych blokiem szkoleniowym „Wykwalifikowany operator koparko-ładowarki”. Każdy z uczestników będzie miał do zrealizowania cykl 328 godzin lekcyjnych szkolenia z następujących tematów: kurs koparko-ładowarki część teoretyczna (116 h), kurs koparko-ładowarki część praktyczna (86 h), język angielski z elementami języka technicznego (120 h), kurs z zakresu organizacji, bezpieczeństwa i higieny pracy (6 h), 110 osób objętych blokiem szkoleniowym „Indywidualne doradztwo zawodowe z elementami pośrednictwa pracy”. Każdy z uczestników będzie mógł skorzystać z 3 godzin lekcyjnych konsultacji, w trakcie których przeprowadzone zostaną komputerowe testy indywidualnych predyspozycji zawodowych oraz aktywna pomoc w znalezieniu pracy z uwzględnieniem nabytych w ramach projektu uprawnień.

Uczestnik szkoleń otrzyma bezpłatnie komplet podręczników, materiałów dydaktycznych
i promocyjnych, ubezpieczenie, zwrot kosztów dojazdu oraz certyfikat ukończenia kursu.
Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu po 3h lekcyjne. Rozpoczną się w czerwcu 2012r. i trwać będą do maja 2013.

Informacje dodatkowe
Zasady udziału w projekcie określa Regulamin Projektu dostępny wraz z innymi dokumentami na stronie internetowej projektu: www.zmianaroli.com.pl lub w Biurze Projektu w Myszkowie przy ul. Kościuszki 97 (Dom Rzemiosła). Osoby zainteresowane udziałem zobligowane są do złożenia między innymi: deklaracji uczestnictwa w projekcie wraz z oświadczeniem o spełnieniu warunków wymaganych do wzięcia udziału w projekcie, potwierdzoną za zgodność z oryginałem kserokopię świadectwa/dyplomu ostatniej ukończonej szkoły/uczelni. Dodatkowo w przypadku osób zainteresowanych udziałem w szkoleniu „Wykwalifikowany kierowca samochodu ciężarowego, należy złożyć oświadczenie o posiadaniu prawa jazdy kat. B.

Pierwszeństwo udziału w projekcie mają osoby posiadające dochód niższy niż 1000,00zł brutto/m-c w przeliczeniu na członka rodziny (za okres 6 m-cy poprzedzających złożenie dokumentów) oraz osobom posiadającym wykształcenie maksymalnie średnie. O miejscu na liście zakwalifikowanych decydować będzie spełnienie łącznie dwóch lub jednego z ww. kryteriów. Nie wyklucza to jednak osób nie spełniających żadnej z ww. dodatkowych przesłanek, jednakże kolejność zgłoszeń będzie drugorzędnym kryterium naboru. Po przekroczeniu limitu miejsc utworzona zostanie lista rezerwowa, wykorzystana w sytuacji rezygnacji któregoś z uczestników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto