Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przygotuj rower na wiosnę. Na co zwrócić uwagę? Radzi znany działacz kolarski Wojciech Gogolewski z Wągrowca

Arkadiusz Dembiński
Ewa Hermann/arch/ W. Gogolewski
Wiosna... cieplejszy wieje wiatr - mówią słowa znanej piosenki Skaldów. Powiew ciepłego powietrza zachęca nas do tego, aby zamienić cztery kółka na dwa... Dojeżdżać rowerem do pracy, szkoły lub też po niej wybrać się na wycieczkę.

- Warto jednak zanim wsiądziemy na rower sprawdzić go przed sezonem. Możemy zrobić to sami lub też oddać w ręce serwisu rowerowego. Jeśli jesienią dokładnie nie wyczyściliśmy roweru z błota, warto to zrobić teraz. Czyszcząc rower jednocześnie sprawdzamy jego stan techniczny. Czy nie ma pęknięć na ramie, czy opony nie są skruszałe. Sprawdźmy także w jakim stanie jest łańcuch, kaseta, hamulce, przerzutki. Sprawdźmy czy manetki nie mają luzów, czy są sprawne. Jeśli nie, warto je wymienić. To nie jest duży koszt, a znacznie podnosi komfort jazdy - radzi Wojciech Gogolewski, działacz kolarski z Wągrowca.

Warto także zadbać o bezpieczeństwo. - Wymagane jest, aby nasz rower posiadał światła. W dzień wystarczą odblaskowe z przodu i z tyłu. Po zmroku musimy jednak mieć już lampy. Warto zainwestować parę złotych w lampki zasilane na baterie. Jeśli mamy stare dynamo, zdemontujemy je i zastąpmy oświetlenie tym nowym - radzi Gogolewski i dodaje:

- Z ciekawostek, o czym zapewne nie wie wielu rowerzystów, zgodnie z przepisami, rower musi posiadać oświetlenie. Nie rowerzysta. Lampa na głowie nie spełnia przepisów. Dodatkowo musimy zamontować lampkę także przy rowerze. Z wymogów prawnych, o których zapomina także wielu rowerzystów, którzy zaczynają poważniej traktować jazdę na dwóch kółkach, startują w różnego rodzaju rajdach, wyścigach, rower musi mieć dzwonek. Gdy go nie będziemy mieli, możemy dostać nawet mandat od policji - wyjaśnia Gogolewski.

Jak radzi Gogolewski, warto jest także zakupić kask rowerowy. - Zwracam tu uwagę szczególnie wszystkim osobom, które zabierają dzieci do fotelików rowerowych. My przy wywrotce podeprzemy się rękami. Dziecko? Przypięte do fotelika już nie. Kask na jego głowie może niejednokrotnie uratować mu życie - wyjaśnia Gogolewski.

W naszym powiecie cały czas przebywa także specjalnych ścieżek rowerowych.

Drogą, którą mogą jechać rowery oddzielone od aut, jest ta z Gołańczy do Chawłodna. Z Wągrowca do Wiatrowa. Przybywa także ścieżek rowerowych w samym Wągrowcu. W minionym roku powstała ścieżka, którą można z Osiedla Wschód przejechać do centrum miasta. Ścieżka przebiega także wzdłuż wyremontowanej ulicy Kcyńskiej czy też wzdłuż obwodnicy miasta. Nowa ścieżka ma powstać także wzdłuż ulicy Kościuszki. Połączy się ona ze ścieżką, która dalej biegnie do Kobylca. W naszym regionie nie brakuje także i oznakowanych tras rowerowych przebiegających przez malownicze tereny. - Trasy rowerowe zostały wytyczone na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonka w taki sposób, aby umożliwić turystom wędrówkę po jego najpiękniejszych i najcenniejszych miejscach, by poznać jego przyrodę, historię, kulturę. Szlaki poprowadzone są w malowniczym krajobrazie lasów i jezior, najczęściej drogami gruntowymi lub o nawierzchni bitumicznej, ale tak, aby omijać najbardziej ruchliwe arterie komunikacyjne - zachęcają do odwiedzin w Puszczy Zielonka przedstawiciele skockiego urzędu.

ZOBACZ FILM - Kupujemy coraz bardziej zaawansowane i coraz bardziej specjalistyczne rowery. Cena zeszła na dalszy plan

Źródło:Agencja Informacyjna Polska Press

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto