Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pułkownik, profesor, patron... rodem z Wągrowca. Wspomnienie zmarłego Krystiana Żołyńskiego

Arkadiusz Dembiński
Arkadiusz Dembiński
arch. rodzinne
Niebawem rocznica śmierci pochodzącego z Wągrowca wojskowego, a zarazem profesora medycyny, który został patronem auli w Łodzi. Mowa o płk. prof. zw. dr. hab. n. med. Krystianie Żołyńskim.

Już za kilkanaście dni minie pierwsza rocznica śmierci pochodzącego z Wągrowcaa wysokiego oficera, a zarazem profesora medycyny. 5 stycznia 2018 roku odszedł Krystian Żołyński.

- Brat spoczął w Jeleniej Górze. W Wągrowcu, na naszym grobie rodzinnym, znajduje się jednak także okolicznościowa tablica z jego danymi. Krystian był zawsze bardzo aktywnym człowiekiem. Już w młodości lubił sport. Choć nie mieszkał w Wągrowcu, cały czas odwiedzał rodzinne strony - przyznaje mieszkający w Wągrowcu brat zmarłego.

Krystian Żołyński jest aktualnie patronem auli dydaktycznej Kliniki Ortopedii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej, z którą to Żołyński był związany przez wiele lat. Uroczystość nadania jego imienia odbyła się w czerwcu tego roku.

Krystian Żołyński urodził się 24 czerwca 1946 roku w Runowie koło Wągrowca. Ukończył szkołę podstawową numer 3 w Wągrowcu. Następnie kontynuował naukę w I LO w Wągrowcu.

- W okresie młodości Jego wiedzę i charakter poza rodzicami kształtowali wybitni wągrowieccy nauczyciele i wychowawcy, między innymi panie: Władysława Koralewska, Elżbieta Muszyńska, Antonina Tumiłowicz, prof. Miśkowiak, Kowalczewscy, Markiewicz, Juncewski, Wójcik i wielu innych. Po odbyciu ochotniczego rocznego szkolenia wojskowego w Skierniewicach rozpoczął naukę na Wydziale Lekarskim Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. - wspomina brat mężczyzny.

W 1971 roku ukończył studia. - W 1974 roku uzyskał I stopień specjalizacji z ortopedii i traumatologii narządu ruchu, w 1977 roku II stopnia z tej dziedziny. Ponadto uzyskał specjalizację z organizacji ochrony zdrowia wojsk (1997), medycyny sportowej (1999) i rehabilitacji medycznej (2002). W 1977 roku obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską pt.: „Ocena wartości wolnych przeszczepów skóry pośredniej grubości”, a w 1983 roku zakończył z wyróżnieniem przewód habilitacyjny pt.: „Patogeneza i leczenie pourazowych zapaleń kości. Badania doświadczalne i kliniczne”. W 1990 roku uzyskał tytuł naukowy profesora nauk medycznych, a w 1994 roku stanowisko profesora zwyczajnego Wojskowej Akademii Medycznej. Od 1977 roku do śmierci członek zwyczajny PTOiTr, przez 2 kadencje sekretarz Oddziału Łódzkiego PTOiTr i wiceprezes Łódzkiego Oddziału PTOiTr. Przez jedną kadencję wiceprezes Zarządu Głównego PTOiTr. Był konsultantem wojewódzkim do spraw ortopedii i traumatologii narządu ruchu w latach 1983 - 1984 oraz członkiem nadzoru krajowego i konsultantem regionalnym do spraw ortopedii i traumatologii narządu ruchu w latach 1985 - 1990. Przez 2 kadencje był członkiem Senatu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Zorganizował 2 Krajowe Zjazdy Naukowe PTOiTr oraz 4 Konferencje Naukowo-Szkoleniowe. Wyszkolił 7 lekarzy na I stopniu z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz 9 na II stopnia specjalizacji. Był promotorem 90 zakończonych przewodów doktorskich, recenzentem 130 przewodów doktorskich, 6 przewodów habilitacyjnych, 6 kandydatów do tytułu profesora nauk medycznych oraz recenzentem dorobku naukowego do tytułu Doktora Honoris Causa uczelni 2 profesorów - czytamy na stronie internetowej łódzkiej uczelni. Żołtyński jest autorem 141 prac, 112 referatów.

- Za swoją działalność zawodową, naukową i dydaktyczną został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - informuje uczelnia.

ZOBACZ TAKŻE

Tak spędzaliśmy czas w Wągrowcu u schyłku PRL-u [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto